Ο Ορφέας ΕΒΗΛ ηττήθηκε με 19-29 από τον Απόλλωνα Σταυρόπολης, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Γυναικών.

Η ομάδα του Ορφέα ΕΒΗΛ, παρουσίασε ένα άκρως ανταγωνιστικό πρόσωπο για περισσότερα από σαράντα λεπτά και άφησε μόνο αισιόδοξα μηνύματα εν όψει την επόμενης χρονιάς που αποτελεί και το μακροπρόθεσμο στόχο της ομάδας.

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα για τον Ορφέα ΕΒΗΛ, που στάθηκε άτυχος και σε δύο περιπτώσεις δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στην συνέχεια ο Απόλλωνας βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και απέκτησε πλεονέκτημα τριών τερμάτων (1-4) στο 7′ 40″. Στην συνέχεια η ομάδα της Σταυρούπολης επέβαλε το ρυθμό της και απέκτησε προβάδισμα οκτώ τερμάτων (4-12) στο 22′ 22″. Στην συνέχεια όμως η ομάδα της Κατερίνης αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει σε 8-14 με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Με κεκτημένη ταχύτητα από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου μπήκε στο δεύτερο μέρος ο Ορφέας ΕΒΗΛ που μείωσε σε 13-16 στο 36′ 15″ και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Για ένα, περίπου,πεντάλεπτο ο αγώνας πήγαινε γκολ γκολ με την ομάδα της Κατερίνης να παρουσιάζει ένα άκρως ανταγωνιστικό πρόσωπο, Έξι αναπάντητα τέρματα από τη μεριά των φιλοξενούμενων όμως, ανέβασαν τη διαφορά στα δέκα τέρματα (17-27) στο 52′ 18″ και εξασφάλισε τη νίκη.

Πεντάλεπτα: 1-1, 2-4, 2-7, 4-10, 5-13, 8-14 (ημιχ.), 11-15, 15-19, 17-23, 17-25, 18-27, 19-29.

Ορφέας ΕΒΗΛ (Πανίδης): Ταρενίδου, Elezai 2, Ciku, Σαλασίδου 2, Νέστορα 1, Κιρτάτζε 1, Μπουρουζήκα, Κατσαμάγκα 3, Τζήμα 3, Σκούφα, Κυριακού, Λαβαντσιώτου, Σαραπτσή 4, Λύρα 3.

Απόλλων Σταυρούπολης (Χωρίκης): Ιωαννίδου 1, Σερεσλή 1, Καραμπατζάκη 7, Πανικίδου Ζ., Πανικίδου Π., Δημητρακούδη 2, Τζεϊρανίδου, Λευθερη Α. 3, Πατλαντάνη, Καρυοφύλλη, Χαλατσή 3, Λευθερη Ε. 4, Χωρίκη 1.