ΑΣ Πανεδεσσαϊκός – ΓΑΣ Αλεξάνδρειας 78-52
Ο Πανεδεσσαικός συνέτριψε πριν λίγο με σκορ 78­-52 την Αλεξάνδρεια για την 13η αγωνιστική της Α Ανδρών ΕΚΑΣΚΕΜ,παραμένοντας στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά από το α΄ μέρος όταν οι γηπεδούχοι κυριαρχώντας κατά κράτος και στις δύο πλευρές του γηπέδου πήραν διαφορά 24 πόντων. Αξίζει να τονισθεί η εξαιρετική άμυνα των γηπεδούχων στο α ημίχρονο όπου ειδικά στην 2η περίοδο δεν δέχθηκαν ούτε πόντο ενώ και επιθετικά αξιοσημείωτος ήταν ο επιθετικός πλουραλισμός των νικητών με πέντε παίκτες να σημειώνουν διψήφιο αριθμό πόντων και τους νεαρούς Γιαννούλτση ­ Ντουλαβέρη να κλέβουν τις εντυπώσεις.

Δεκάλεπτα: 23­-17, 41-17, 59-39, 78-52.

ΑΣ Πανεδεσσαϊκός (Βατός): Πέτκος 15, Ιωσηφίδης 12, Γιαννούλτσης 11, Χατζηχαρίσης 13, Τσάμης 2, Κλήντσαρης 4, Ντουλαβέρης 15, Καρυπίδης 2,Τοτλής 4, Καραϊσαρίδης.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα – ΑΣ Σκυδραϊκός 76-68

ΑΟΚ Βέροιας – ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας 81-45
Ο ΑΟΚ Βέροιας, έχοντας το πάνω χέρι καθ όλη τη διάρκεια του ματς, επικράτησε εύκολα με 81-45, παίζοντας εξαιρετική άμυνα, παράλληλα με την εξαιρετική του ευστοχία εντός και εκτός πεδιάς.

Από την άλλη πλευρά, ο Ζαφειράκης Νάουσας, που αγωνίστηκε χωρίς τον Τσακίρη και έχοντας εμφανώς μειονέκτημα στους ψηλούς, υπέκυψε στην ανωτερότητα των γηπεδούχων και δεν κατάφερε να αντεπεξέλθει στις ανάγκες του αγώνα.
Χαρακτηριστικό είναι πως η ομάδα του Θωμά Τούσα πήρε σκορ από το 90% των παικτών που χρησιμοποιήθηκαν (12 συνολικά) ενώ πάνω από 20 ήταν συνολικά οι αιφνιδιασμοί στο παιχνίδι από πλευράς «κυανολεύκων».
Στα θετικά για τους γηπεδούχους, η συμμετοχή όλων των νεαρών παικτών του ρόστερ, οι οποίοι μάλιστα σκόραραν βρήκαν το δρόμο προς το καλάθι!

Dεκάλεπτα: 21-11, 30-20, 61-23, 81-45

ΑΟΚ Βέροιας: Τρομπούκης 16 (1), Ουσουλτζόγλου 12 (1), Γκανάς 13 (3), Χρυσάφης, Βοργιαζίδης 2, Λέφας 5, Ορφανίδης 2, Τυριακίδης, Καπνάς 7, Μάντσος 11, Γιαννουζάκης 8 (1), Ιωαννίδης 5 (1)

Ζαφειράκης Νάουσας: Σιδηρόπουλος 4, Μουρατίδης 2, Ζιάννης 5 (1), Λιόλιος 4, Ζαχαριάδης 8 (1), Σκουλαριώτης 7, Βάιγκαντ 4, Μπάμπος 7, Τούφας 4

ΦΟ Αριδαίας – ΑΓΕ Πιερίας 95-61

ΓΑΣ Βαφύρας Δίου – ΑΟΚ Γουμένισσας 69-43