Η Καστοριά επικράτησε της Καρδίτσας για τον 2ο όμιλο της Β’ Εθνικής, σε ένα από τα σπουδαία ντέρμπι της ημέρας, ενώ ο Ερμής Αγιάς «λύγισε» τον αξιόμαχο Πιερικό στην Θεσσαλία. Το Πευκοχώρι, αντίθετα, σκόνταψε στην Γέφυρα (τοπ σκόρερ ο Μυλωνίδης), η οποία κέρδισε το ματς με σκορ 70-67. Το αποφασισμένο και… αγριεμένο Αγρίνιο έφυγε με πολύτιμο διπλό από τον Λαγκαδά, με τον Πολύγυρο να μην χαρίζεται στον Αίαντα και το Ανατόλια να φτάνει σε νίκη ανατροπής με την Ασπίδα.

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης – ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας 73-58
Νίκη για τον Χαρίλαο Τρίκουπη επί του Φίλιππου Βέροιας με 73-58 και θετικό ξεκίνημα μέσα στο 2017. Οι γηπεδούχοι με τους Παπαδιονυσίου και Μουράτογλου σε πολύ καλή μέρα είχαν τον έλεγχο του αγώνα αλλα δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ απέναντι στην μαχητική ομάδα του Φίλιππου Βέροιας. Το ημίχρονο βρήκε τον Τρικούπη μπροστά με 33-30 αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μεσολογγίου έτρεξε στο σκορ και πίεσε στην άμυνα με αποτέλεσμα να πάρει μια διαφορά έντεκα πόντων με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών παιχνιδιού 57-46. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Τρικούπης πήρε λίγα απο πολλούς στην επίθεση και έφτασε άνετα στο τελικό 73-58. Πρώτος σκόρερ ο Παπαδιονυσίου με 17 πόντους ενω ο Μουράτογλου είχε 14. Απο τον Φίλιππο Βέροιας ο Κοθράς σημείωσε 16 ενώ ο Σιόλογκας είχε 14.

Διαιτητές: Μπούκας-Καμήτσος

Δεκάλεπτα: 16-16, 33-30, 57-46, 73-58

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης (Δημητριάδης): Ιωάννου 3 (1), Βουρνάς 3 (1) ,Λειβαδάς, Παπαδιονυσίου 17 (2), Τοπουζίδης 5 (1), Μουράτογλου 14 (1), Σταυρόπουλος 2,Παπαρέγκας 7 (2), Γεωργιάδης 8, Μουρίκης 5, Ψάλτου 9.
ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Τσούκας 5 (1) ,Τσιμίδης, Βάλλιος 4 (1), Παπαδόπουλος 6, Γεωργιάδης 4, Κοθράς 16 (2), Σιόλογκας 14, Θεοδωρίδης 7, Σταυριανίδης 2.

ΓΣ Ερμής Αγιάς – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 76-71

ΑΣ Καστοριάς – ΑΣ Καρδίτσας 79-67

Διαιτητές: Τσιμπάνος, Τσιρτσιμάλης
Δεκάλεπτα: 18-19, 40-32, 67-49, 79-67.
ΑΣ Καστοριάς (Σούλιος): Κυριακόπουλος 18 (3), Χονδρογιάννης, Ματενίδης 4, Μπέγος, Απιδόπουλος 4, Ελευθεριάδης 18 (2), Τερσενίδης 2, Τασιούδης, Τεπετίδης 3 (1), Αντωνιάδης 5, Μπένας 14 (1), Τσότσος 11 (1).
ΑΣ Καρδίτσας (Ρουμελιώτης): Κουρέπης, Πανταζής, Λάκκας 9 (3), Σκορδάς, Μαυρογιάννης 11, Παππάς Κ. 5, Καμαριώτης 19 (4), Παπαδόπουλος 7, Τριχόπουλος 10 (2), Θέος 3 (1), Παππάς Γρ. 1.
ΧΑΝΘ – ΣΑ Στρατωνίου 54-75
Διαιτητές: Εφραιμίδης, Ταρενίδης
Δεκάλεπτα: 8-18, 24-37, 38-55, 54-75.
ΧΑΝΘ (Νικολαΐδης): Ιορδάνογλου 1, Αμπατζάς 7 (1), Βλάχος 2, Ελευθεριάδης 6, Ζιάκας 7 (1), Ερμίδης Π. 3 (1), Γεωργάκης 17 (1), Παπαχρήστου 3, Φυλακτός 3 (1), Λευκαδίτης 2.
ΣΑ Στρατωνίου (Χατζούλης): Κελεσίδης 2, Κουντουρατζόγλου, Πανόπουλος, Πολιτόπουλος 2, Δελίδης 11 (3), Σαμαράς 15 (4), Γρηγοριάδης, Θωμαΐδης, Σουτζόπουλος 14 (3), Φλιάτης Ι. 2, Φλιάτης Γ. 14 (1), Θωμαΐδης 4, Δασκαλόπουλος 10.
ΣΑΑΚ Ανατόλια – ΑΠΣ Ασπίς Ξάνθης 79-76

Το έχει η μοίρα της την φετινή αγωνιστική περίοδο την Ασπίδα Ξάνθης που για ακόμη ένα εκτός έδρας παιχνίδι μπορούσε να φύγει νικήτρια όμως όπως σχεδόν σε όλα τα παιχνίδια της ομάδας μακριά απο την Ξάνθη δεν είχε αυτό το κάτι παραπάνω που χρειαζόταν για να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα, φεύγοντας ηττημένοι απο το Ανατόλια με 79-76.

Η ομάδα της Ξάνθης κατάφερε να αντεπεξέλθει στην πίεση των γηπεδούχων καταφέρνοντας να πάει στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα στο σκορ, όμως στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ. Στο τέταρτο δεκάλεπτο που κρίθηκαν όλα η ομάδα της Ξάνθης μπήκε καλύτερα κατάφερε να ισοφαρίσει σε 69-69, 5′ λεπτά πριν το τέλος όμως στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι ήταν εύστοχοι σε αντίθεση με τους Ξανθιώτες.

Διαιτητές: Παπαδόπουλος, Μελανίδης

Δεκάλεπτα: 14-14, 34-39, 57-53, 79-76.

ΣΑΑΚ Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Ζαφειρούδης 4, Πρωτούλης 11 (1), Βρεττάς 3 (1), Σιώπης 2, Γαλανίδης 12 (2), Μπίλιος, Συμεωνίδης 19, Αζίζης, Σταματογιάννης 7 (1), Τζουβάρας 7, Βεργίνης 12, Κοτσάνος 2.

ΑΠΣ Ασπίς Ξάνθης (Ιωαννίδης): Μασμανίδης, Παπαδάκης 2, Γρούδος 4, Τσιώγκας, Στεφανίδης 17 (5), Καραμπίνης, Τσιαβές 9 (1), Κουτσογιάννης 11 (1), Ασημάκης 8 (2), Παπαθανασίου, Μανδαλάκης 20 (2), Πετς 5.

ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά – ΑΟ Αγρινίου 61-65
Οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ με την ομάδα μας να έχει μικρό προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3, όμως ο Α.Ο.Α. προηγήθηκε με 2 με τη συμπλήρωση 30 λεπτών και με 7 στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, όμως στα τελευταία δευτερόλεπτα με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση ο ΑΟΑ πήρε την πολύτιμη νίκη.

Διαιτητές: Παπαγερίδης, Ντούρας
Δεκάλεπτα: 14-15, 27-31, 45-47, 61-65.
ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά (Αμοιρίδης): Καντάρκος 19, Μάρουσιτς 6, Ακεψιμαΐδης 6, Πηλικούδης 4, Παρίτσης 11 (3), Καϊκλής 5 (1), Νώτης 5, Ελευθεριάδης 5 (1).
ΑΟ Αγρινίου (Μυριούνης): Μπερερής 11 (1), Τάσσος 11, Τασόπουλος 12 (1), Πουρνάρας, Μπαρούχας 3 (1), Σταμούλης, Γκρέκας 7 (1), Μήτσου 4, Γκόβας 13 (3), Μακρής 4.
ΑΠΣ Αίας Ευόσμου – ΑΟ Πολύγυρου 70-75
Διαιτητές: Γερακίνης, Ελευθεριάδης
Δεκαλεπτα: 31-30, 53-53, 65-66, 80-85.
ΑΠΣ Αίας Ευόσμου (Τσούρμας): Aμούτζιας 8 (2), Τσιμπής 25 (4), Μπαλτζόπουλος, Καδής, Δεληγιάννης 4, Τσακλαγκάνος, Σπύρας, Καραμανώλης, Δεμερτζής 16 (4), Σικαλίδης 21 (3), Σεκαδάκης, Κόκουρας 6.
ΑΟ Πολύγυρου (Καραπιπερίδης): Ζαγορίτης, Πιπιλιάρης 24 (1), Πετρίδης 7 (1), Παπασαραφιανός, Χρηστίδης, Αράπης 23 (5), Βούλγαρης, Νησιώτης 18 (1), Νουκαρης 9 (2), Ακριτίδης, Μίκιτς 4.