Η 11η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Γυναικών ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό Βόλου να συνεχίζει αήττητος την πορεία του μετά και την σημερινή του νίκη απέναντι στην Αναγέννηση Νέου Ρυσίου. Στα άλλα μας της αγωνιστικής σίγουρα ξεχωρίζει το διπλό του Απόλλων Καλαμαριάς στην έδρα της Πυλαίας σε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι. Επίσης σημαντική ήταν και η νίκη του Πιερικού Αρχέλαου στην έδρα των Τιτάνων Δράμας.

ΕΟ Σταυρούπολης – ΑΟ Σερρών 70-67
Δυσκολεύτηκε αλλά ξεπέρασε το εμπόδιο του ΑΟ Σερρών ο ΕΟ Σταυρούπολης καθώς επικράτησε στην Ηλιούπολη με 70-67. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο μεγαλύτερο διάστημά του.
Ο ΕΟΣ πέρασε με εννέα πόντους λίγο πριν το ημίχρονο, όμως στην τρίτη περίοδο οι Σερραίες επανήλθαν. Καθοριστικό ήταν το τρίποντο της Πεχλιβανίδου του έφερε τη διαφορά από τους τρεις πόντους στους έξι λίγο πριν την λήξη του αγώνα.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης-Θεοδωρίδης

Δεκάλεπτα: 12-17, 37-29, 51-53, 70-67

ΕΟ Σταυρούπολης (Μπαξεβάνος): Μυγδαλιά 19, Σαμαρά 11 (1), Αντωνιάδου 4, Τσαμπάκου, Κωστανάκη 17 (2), Κανέλογλου 4, Τσάνταλη 6, Αλ-Μπακρί, Πεχλιβανίδου 9 (1).
ΑΟ Σερρών (Δώδος): Μαραγκού 4, Τόγα 17 (1), Μπακιρτζίδου Κ. 6, Μπακιρτζίδου Μ. 19, Τζιαμπάζη 10, Βλαχβέη 4, Νασιάκου 4, Λαδοπούλου Κ. 2.

ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου – ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρυσίου 72-52
Άλλη μια νίκη με σκορ 72-52, σημείωσε ο Ολυμπιακός Βόλου επί της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου για το πρωτάθλημα της Α2 γυναικών στο Βόλο. Έτσι, η ομάδα των Μιχάλη Καπουρνιώτη και Μάριου Μπορίνου, διατηρήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Ο Ολυμπιακός Βόλου ήταν καλύτερος σ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Ξεκίνησε δυνατά το ματς και προηγήθηκε στο 10′ με 25-15 και στο ημίχρονο με 37-29.
Μάλιστα, η τεχνική ηγεσία ξεκίνησε στη βασική πεντάδα την 17χρονη Κατερίνα Νούλα, η οποία άφησε καλές εντυπώσεις, όπως επίσης εξαιρετικές εντυπώσεις άφησε η Χαρά Ντελή που αγωνίστηκε στη συνέχεια.
Και στην τρίτη περίοδο οι «ερυθρόλευκες» με ηγέτιδα τη Σουλτάνη και πολύ καλή αμυντικά τη Δημητριάδου (κέρδισε κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ) , ήλεγξε απόλυτα το ρυθμό και διατήρησε σταθερή τη διαφορά στους 11 πόντους (σκορ 54-43).
Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού οι γηπεδούχες δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στις αντιπάλους τους.

Διαιτητές: Παπαθωμά – Γκούτας

Δεκάλεπτα: 25-15, 37-29, 54-43, 72-52

ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου (Καπουρνιώτης – Μπορίνος): Παγκαλίδου, Αγαγιώτη , Σουλτάνη 28 (1), Τότση, Αγαγιώτη, Ζέρβα 8, Ντελή, Ταντουρόφκσα 20 (4), Νούλα 2, Δημητριάδου 12, Ζήτη, Αγκάνη 2, Κοτσιάφτη.
ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρυσίου (Μύρβαλη): Μαραγκού 4, Κουλακιώτη 6, Καλομιτσίνη 12 (3), Ταυροπούλου, Τζίκου 16, Καζαντζή 4, Μούρτου 6, Ψαρρά 2, Παπαδάκη 2.

ΑΕ Πυλαίας – ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς 40-46
Εχοντας προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά και ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήφιο νούμερα στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου ο Απόλλων Καλαμαριάς επικράτησε εκτός έδρας με 40-46 της ΑΕ Πυλαίας.

Διαιτητές: Παπαθανασίου – Μαλτέσιος

Δεκάλεπτα: 9-12, 16-21, 28-34, 40-46

ΑΕ Πυλαίας (Λίτσου): Μητραγκά 2, Ζωγράφου 6, Πετρίδου 8, Γρηγοριάδου, Κοκκίνου, Βατσιτσίδου 15 (2), Ζιβώνη 2, Καρατζά 8, Γαλιτσιάνου 5 (1).
ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς (Γκογκάκης – Καρακασίδου): Σταμπή 12 (1), Ιγγλέζου, Παπαρέντη 2, Παλλάνη, Καλαντίδου 8, Ακσεχέρογλου 6, Σολωμού 2, Καϊμακτσή 16 (2).

ΠΑΣ Γιάννινα – ΑΠΣ Ασπίς 2001 Ξάνθη 62-49
Με εκπληκτικό σερί 19-7 στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΣ Γιάννινα πέτυχε σημαντική νίκη απέναντι στην Ασπίδα Ξάνθης με 62-49. Οι Θρακιώτισες πάλεψαν για τρία δεκάλεπτα, όμως στην τελευταία η απειρία των φιλοξενούμενων σε συνδυασμό με την καλή απόδοση των γηπεδούχων έδωσαν το ροζ φύλλο στους τελευταίους.

Διαιτητές: Τσιρόγλου – Ιορδανίδης

Δεκάλεπτα: 14-16, 30-29, 43-42, 62-49

ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Ντόκου 12(2), Σαρηγιαννίδου 10, Γιωτίτσα Ε. 11, Βαλέκα 4, Μεντεσίδου 21, Καννή 2, Κατσίδου, Σταματέλου 2, Γιωτίτσα Δ., Μπουκουβάλα.
ΑΠΣ Ασπίς 2001 Ξάνθη (Καρά Αχμέτ): Μεχμέτ-Ουστά, Καραλίδου Σ. 11 (3), Κουτρουβέλη, Παπαδοπούλου 4, Παπαχρυσοβέργη 3, Καραλή 10, Σαρβάνη 7 (1), Σουλιώτη 4, Σακουλάκη 2, Μαμαλίγκατζη 8.

ΑΣ Τιτάνες Δράμας – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 53-60

Ολύμπια ΓΣ Λάρισας – ΓΣ Ηρακλής 54-77
Εχοντας διαφορά μεγαλύτερη των δέκα πόντων μετά την δεύτερη περίοδο ο Ηρακλής επιβλήθηκε στην Λάρισα της Ολύμπια με 54-77. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα το μπάζερ μπίτερ της Κωτούλα στο τέλος της δεύτερης περιόδου και ο τραυματισμός της Κουτσουνούρη που ράγισε η μύτη της από αγκωνιά και βγήκε εκτός στα πέντε τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου και συνέχισε με ζαλάδες στην επανάληψη. Σε εκείνο το σημείο ο Ηρακλής κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ.

Διαιτητές: Ντόγκας – Χρυσάφης

Δεκάλεπτα: 16-19, 27-39, 37-56, 54-77

Ολύμπια ΓΣ Λάρισας (Λότφι): Δημητρέλια, Ντριστέλα 2, Ράπτη, Σουλιώτη 10 (2), Παπαστεργίου, Λιάσκου, Σκαρλή 2, Μαγδαλιανίδου 4, Κουτσουνούρη 14, Καλλίδη 22 (3), Ντούρα.
ΓΣ Ηρακλής (Συρόπουλος): Ελευθεριάδου, Τσουμπερλή 6, Κωτούλα 22 (4), Γιαννούδη, Τσακίρη, Τσαμπούρη 17 (4), Μαργαρίτη 8, Κομνηνού, Γεροστεργίου 8, Τζιότζιου 2, Λογδανίδου 14, Καρακούλα.