Ο Βαφύρας επικράτησε με 69-43 της Γουμένισσας, σε αγώνα για τη 13η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Τα πράγματα ξεκαθάρισαν στο πρώτο ημίχρονο καθώς μετά το πρώτο μουδιασμένο πεντάλεπτο με το σκορ να είναι στο 5-4, ο Βαφύρας έβαλε τις μηχανές στις υψηλές στροφές. Με πολύ καλή αμυντική λειτουργία οδήγησε τους αντιπάλους σε πολλά λάθη, δίνοντας την δυνατότητα για περισσότερες ολοκληρωμένες επιθέσεις. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τον πίνακα να γράφει 22-10 και την εικόνα του παιχνιδιού να δείχνει πως ήταν η ημέρα της ομάδας του Βαφύρα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε το ίδιο σκηνικό, με τους γηπεδούχους να έχουν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση και να καταφέρνουν να τελειώσουν το ημίχρονο με σκορ 44-21.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε άσχημα και για τις δύο ομάδες επιθετικά. Πολλά άστοχα σουτ και πολλά λάθη και από τις δύο, είχαν ως αποτέλεσμα το θέαμα να μην είναι το ίδιο με αυτό του πρώτου ημιχρόνου. Χαρακτηριστικό πως το επιμέρους σκορ του τρίτου δεκαλέπτου ήταν 9-8.

Το τελευταίο δεκάλεπτο πλέον πήρε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους παίκτες του Μιχάλη Σαραπτσή να ελέγχουν τον ρυθμό και απλά να διατηρούν την διαφορά στο σκορ, πετυχαίνοντας στο τέλος όχι απλά να κερδίσουν τον αγώνα, αλλά να υπερκαλύψουν και την διαφορά των 9 πόντων της ήττας του πρώτου γύρου (79-70 στην παράταση). Αυτό φέρνει την ομάδα πλέον στην ισοβαθμία με την ομάδα της Γουμένισσας, αλλά έχει αποκτήσει το πλεονέκτημα πλέον λόγω διαφοράς πόντων στους μεταξύ τους αγώνες.

Διαιτητές: Σαρακενίδης – Γιανκίδης

Δεκάλεπτα: 22-10, 44-21, 53-29, 69-43.