ΓΣ Φαρσάλων – ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς 100-73
Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε στο 2017 ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων που στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ’ Εθνικής κατηγορίας και όσον αφορά στον πρώτο βόρειο όμιλο, κέρδισε τον Απόλλωνα Καλαμαριάς στα Φάρσαλα με σκορ 100-73.
Η ομάδα του Θρασύβουλου Λιάγκα είχε πολύ καλή παρουσία από το ξεκίνημα του ματς και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους. Οι Γιώργος Αναγνωστόπουλος και Φάνης Παπακώστας βρέθηκαν σε μεγάλα κέφια επιθετικά σημειώνοντας 30 και 22 πόντους αντίστοιχα. Ωστόσο κανένας παίκτης δεν υστέρησε και το θέαμα που πρόσφεραν αποτέλεσε ανταμοιβή για τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο κλειστό της πόλης.

Διαιτητές: Δημάδης, Σαρακενίδης

Δεκάλεπτα: 29-28, 48-40, 75-57, 100-73

ΓΣ Φαρσάλων (Λιάγκας): Φούντας 19 (5), Ίλτσογλου 9, Κούργιας 5, Λούτας 2, Ντίνος 6, Αναγνωστόπουλος Χρ. 7 (1), Αναγνωστόπουλος Γ. 30 (2), Παπακώστας 22, Τσιλούλης, Μακρής, Ντόνας.
Απόλλων Καλαμαριάς (Γεωργιάδης-Γιαννικόπουλος): Χατζημιχαηλίδης, Αποστολου 8 (2), Γαϊτανίδης 2, Σουλούγκας 7 (2), Κουκουλίδης 6, Αναστασίου 5, Μωυσίδης 7 (1), Δοξάκης 7 (1), Καλαμπόκης 2, Στυλιανίδης 15 (1), Χατζής 4, Χατζίδης 10.

ΦΣΦ Αριστοτέλης Φλώρινας – ΓΑΣ Μελίκης 70-76

Διαιτητές: Τσοκόλης, Λουλουδιάδης

Δεκάλεπτα: 17-13, 30-39, 43-51, 70-76

ΦΣΦ Αριστοτέλης Φλώρινας (Μαυρουδίου): Τούζος 8 (2), Νικολάου , Τραϊανου 6 (2), Κέκελης 7 (1), Μήλιος, Σκαρλάτος 13 (1), Γυμνόπουλος 21 (1), Μίχος 10, Καραβατάκης, Βασιλείου 5, Δάμου.
ΓΑΣ Μελίκης  (Ασλανίδης): Λιόλιος 14 (1), Ρογκότης, Ζιάνας, Γιαννόπουλος, Παπαδόπουλος 6, Τζαφέρης Χρ., Στάκταρης, Παπαρόσης, Κυριακού 6 (2), Παραπούρας 35 (4), Κοτσαμπάσης 15 (2).

Βίκος  Ζαγοροχώρια – ΓΣ Ελιμείας 60-81
Με το…αριστερό μπήκε στο 2017 ο Βίκος Ζαγοροχώρια, ο οποίος γνώρισε την ήττα με 60-81 από την Ελίμεια για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος  της Γ Εθνικής.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν εντυπωσιακά στο παιχνίδι, με τον Νικολάου να σκοράρει κατά ρυπάς, πετυχαίνοντας τους 13 από τους 22 πόντους της ομάδας του. Μετά το 0-10 στα πρώτα 2:30 λεπτά ο Βίκος άρχισε να σκοράρει δειλά δειλά, μειώνοντας την διαφορά στο -4 (8-12). Οι φιλοξενούμενοι με εξαιρετική κυκλοφορία  άνοιξαν τον ρυθμό, βρήκαν εύκολα καλάθια, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +14 ( 9-23). Με καλάθι του Βάσιου το δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 11-23.
Στην δεύτερη περίοδο ο Βίκος βελτίωσε αισθητά την άμυνα του με αποτέλεσμα να ροκανίσει την διαφορά στο -6 (22-28) και στο 26-32 στη συνέχεια. Σε εκείνο το σημείο ο Μαλιούρας σκόραρε έξι συνεχόμενους πόντους, η Ελίμεια έσφιξε την άμυνα και το ημίχρονο έκλεισε στο 29-44.
Την διαφορά που έχτισε στο πρώτο μέρος διατήρησε η Ελίμεια και στο τρίτο δεκάλεπτο. Μπορεί να μην είχε τον ίδιο πλουραρισμό, όμως η ευστοχία στις βολές κρατούσε την διαφορά σταθερά πάνω από τους 15 πόντους. Από την μεριά του ο Βίκος στηρίχθηκε στις προσπάθειες των Τζοβάρα, Εξαρχόπουλου και Γιωτάκη, με την άμυνα να αποδεικνύεται το μελανό του σημείο.
Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν την διαφορά στη μέγιστη τιμή της +21 για το τελικό 60-81.

Διαιτητές: Ξέρας, Γκέκας

Δεκάλεπτα: 11-23, 29-44, 40-56, 60-81

Βίκος Ζαγοροχώρια (Παπαγγέλης): Μιχαήλ 6, Κιμισκίδης, Κάκος, Βάτσιος 4, Αντωνίου 3, Τάσσης, Τώνης, Εξαρχόπουλος 17 (2), Τζοβάρας 16 (1), Νικηφορίδης 2, Λάμπρου 2, Γιωτάκης 10.
ΓΣ Ελίμειας (Τσεπούρας): Μαδίκας, Μαλούτας 3 (1). Δημόπουλος 25 (4), Βλάχος, Γιαπίστας, Τσεπούρας 4, Κατσέλας 2, Τσιαούσης 8 (1), Μαλιούρας 6 (1), Μακρής 15 (1), Νικολάου 18.

Εύαθλος Μακεδόνες Πολυκάστρου – ΓΣ Τιτάνες Παλαμά 58-68
Αν και δυσκολεύθηκε για ένα ημίχρονο η ομάδα των Τιτάνων κατάφερε στο β’ μέρος να επιβάλει την ανωτερότητά της κερδίζοντας τον Εύαθλο με 58-68 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής.
Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες έκλεισαν το ημίχρονο ισόπαλες (32-32). Στο γ δεκάλεπτο ωστόσο οι παίκτες του Χ. Φόρου έδειξαν το καλό πρόσωπό τους και με εξαιρετική άμυνα αλλά και επίθεση άνοιξαν την διαφορά στο 30′ στο +15 με ένα επιμέρους (8-23).
Όλα στη συνέχεια έγιναν πιο εύκολα και με σωστή διαχείριση στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Παλαμά έφθασε στην τελική νίκη.

Διαιτητές: Παπαδόπουλος , Τσιοπάνος

Δεκάλεπτα: 16-23, 32-32, 40-55, 58-68

Εύαθλος Μακεδόνες Πολυκάστρου (Παπαδόπουλος): Παπαδόπουλος 11 (2), Ημερίδης 12 (1), Βαρβούτας, Ζεμπεκίδης, Κηρύκος 3 (1), Χατζόπουλος 4, Βλέτσης, Πολυχρονιάδης, Τσελέκης 9, Σιδηρόπουλος 5, Γιαμπατζίδης, Κούτουλας 14 (2).
ΓΣ Τιτάνες Παλαμά (Φόρος): Μπιζιώτης 2, Πανάρας 25 (3), Αργύρης 8 (1), Γεωργαντζάς 12 (1), Παπαϊωάννου 14, Δερμιτζάκης 2, Αρχοντής, Φαλιάκης Σ., Αντωνίου, Μούμογλου 5, Χατζής.

ΑΣ Διόσκουροι Κοζάνης –  ΑΓΣ Ιωαννίνων 91-68
Με το «δεξί» μπήκαν στο 2017 οι Διόσκουροι Κοζάνης, αφού κέρδισαν το απόγευμα της Κυριακής την ομάδα των Ιωαννίνων με σκορ 91-64.
Μπροστά σε αρκετό φίλαθλο κόσμο, ο οποίος γέμισε τις κερκίδες του γηπέδου, οι Διόσκουροι Κοζάνης φιλοξένησαν τον Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων, στο πρώτο επίσημο παιχνίδι για το 2017.
Εκεί οι παίχτες του κύριου Χωλόπουλου, δεν συνάντησαν καμία αντίσταση, παίρνοντας έτσι με σχετική ευκολία το «ροζ» φύλλο αγώνα. Οι Διόσκουροι Κοζάνης δεν έχασαν σε κανέναν σημείο του παιχνιδιού το προβάδισμα, κερδίζοντας με 27 πόντους διαφορά.
Το «αξιοσημείωτο» της αναμέτρησης ήταν πως σκόραραν οι έντεκα από τους δώδεκα παίχτες των Διόσκουρων, έχοντας έτσι πλουραλισμό στο σκοράρισμα και δίνοντας το δικαίωμα στον προπονητή να δώσει χρόνο συμμετοχής και στους μικρότερους.
Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε η εμφάνιση του Βαγγέλη Σισμάνη, ο οποίος σταμάτησε στους 17 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Μαυρίδης και Ζολώτας με 14 πόντους.
Από την άλλη μεριά των φιλοξενούμενων, ο Μπαρτζώκας ήταν πρώτος σκόρερ με 13 πόντους, με τους Μουζακίτη και Αυγερινό να ακολουθούν με 12 πόντους αντίστοιχα.
Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν το μοναδικό όπου η ομάδα των Ιωαννίνων προέβαλε αντόσταση, με τους Διόσκουρους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ από νωρίς. Έτσι το 28-19 ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου, με τον κύριο Χωλόπουλο να μην δείχνει ικανοποιημένος.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Διόσκουροι Κοζάνης έδειξαν πιο βελτιωμένοι, σκοράροντας «κατά πόδας», όπου με επιμέρους σκορ 30-16, έκλεισαν το ημίχρονο στο 58-35, παίζοντας καλά τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι συνθήκες του παιχνιδιού δεν άλλαξαν, με την ομάδα της Κοζάνης να διευρύνει ακόμα περισσότερο την διαφορά, ενώ ο Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα, με αρκετά λάθη.
Έτσι η τέταρτη και τελευταία περίοδος έδειξε να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να χαλαρώνουν αρκετά και τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να μειώσουν την διαφορά. Το τελικό 91-64 για τους Διόσκουρους Κοζάνης ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Πετανίδου, Αγραφιώτης

Δεκάλεπτα: 28-19, 58-35, 79-51, 91-68.

ΑΣ Διόσκουροι Κοζάνης  (Χωλόπουλος): Γκοβεδάρος 3 (1), Σισμανης 18 (5), Σκορδάρης 6 (2), Ντόβας 11 (2), Γκουτζιομήτρος 8 (1), Μαυρίδης 14, Ζολώτας 14, Γκλιάνης 5 (1), Κυριαζάκος 2, Μανακίτσας, Καρανώτας Τ. 1, Καρανώτας Σ. 9
ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Γεωργίου 8, Τσίγκας, Μπαρτζώκας 13, Μουζακίτης 11 (2), Τσίμας, Καννής, Καρασίμος 10 (1), Θώδης 4, Μάκης, Πρέντζας 2, Φίλιος 3, Αυγερινός 13 (2).

ΠΣ Ευκαρπίας – ΑΟΚ Αιγινιακός 90-70

ΣΚ Νικόπολη Πρεβέζης – ΦΟ Πρωτέας Γρεβενών 69-49

Διαιτητές: Παζώλης, Λελούδας

Δεκάλεπτα: 20-15, 33-26, 52-39, 69-49

ΣΚ Νικόπολη Πρεβέζης (Παπίρης): Βαγενάς 6 (1), Αργυρός 15 (1), Κιτσαντάς, Τσιτσώνης 5 (1), Ροντογιάννης 9 (1), Πολίτης 4, Παπαμιχαήλ, Μενιουδάκης, Νίκας 8 (1), Μακρόπουλος 8, Αγραπιδάκης, Μπάλλας 14
ΦΟ Πρωτέας Γρεβενών (Χασιώτης): Μητρόπουλος 2, Ρίγκος 8 (1), Κολοβός 12 (1), Συλλάκος 4, Κιούρκας 4, Μπόζιαρης 10 (1), Λαφτίδης, Τζήμου 9 (3).