Ο πρώτος γύρος του Βορείου Ομίλου της Α2 Γυναικών ολοκληρώθηκε αισίως, με τον Ολυμπιακό Βόλου να παραμένει μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας, όντας αήττητος έπειτα από 11 αγώνες. Οι Θεσσαλές πέρασαν και από την Κατερίνη, κάμπτοντας την αντίσταση του μαχητικού Πιερικού Αρχελάου στο πλαίσιο της εξ αναβολής 10ης αγωνιστικής, κι έτσι συνέχισαν τη ξέφρενη πορεία τους στο φετινό πρωτάθλημα. Στα υπόλοιπα παιχνίδια, ο Ηρακλής διέλυσε τον ΠΑΣ Γιάννινα παραμένοντας στο… κυνήγι της κορυφής, όπως και ο Απόλλων Καλαμαριάς που επιβλήθηκε των Τιτάνων Δράμας. Τέλος, σημαντικές εκτός έδρας νίκης πέτυχαν η Ολύμπια Λάρισας, η Πυλαία και η Σταυρούπολη κόντρα στις Σέρρες, την Ασπίδα Ξάνθης και την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου αντίστοιχα.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου 51-53

ΑΠΣ Ασπίς 2001 Ξάνθη – ΑΕ Πυλαίας 54-64
Παρότι ξεκίνησε καλά το ματς, τα κορίτσια της Ασπίδας Ξάνθης δεν κατάφεραν να πετύχουν την πρώτη νίκη τους για το 2017, με την ομάδα της Πυλαίας να παίρνει το προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι και το φινάλε.

Η ομάδα της Ξάνθης ουσιαστικά πλήρωσε το κακό πρώτο ημίχρονο οπού τα κορίτσια της Πυλαίας πήραν διψήφια διαφορά πόντων. Στην τρίτη περίοδο οι παίκτριες του Νεδήμ Καρά Αχμέτ παρουσιάστηκαν τρομερά βελτιωμένες κατάφεραν να μειώσουν στους 3 στο 27′ όμως το ανέβασμα των φιλοξενούμενων τους έδωσε το προβάδισμα των 8(39-47) με το φινάλε της περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο και παρά την προσπάθεια των κοριτσιών της Ασπίδας η ομάδα της Πυλαίας έβρισκε τις λύσεις στην πίεση της Ξανθιώτικης ομάδας φτάνοντας σε μια πολύ σημαντική νίκη για αυτήν.
Εχοντας προβάδισμα γύρω στους δέκα πόντους στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα η ΑΕ Πυλαίας επικράτησε με 54-64 στην Ξάνθη της Ασπίδας. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 3 στο 27ο λεπτό, αλλά άμεσα οι Θεσσαλονικιές ξαναπήραν διαφορά ασφαλείας. Σε εκείνο το σημείο αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή η Ζωγράφου.

Διαιτητές: Γιαννούλης – Λάλα
Δεκάλεπτα: 8-18, 21-35, 39-47, 54-64.
ΑΠΣ Ασπίς Ξάνθης (Καρά Αχμέτ): Μεχμέτ-Ουστά, Καραλίδου Σ. 11, Κουτρουβέλη, Καρακώστα 1, Παπαχρυσοβέργη 3, Καραλή 4, Σακουλάκη 9 (1), Σαρβάνη, Σουλιώτη 17, Μαμαλίγκατζη 9 (1), Καραλίδου Β. 2.

ΑΕ Πυλαίας (Λίτσου): Μητράγκα 1, Ζωγράφου 4, Πετρίδου 14, Γρηγοριάδου 4, Κοκκίνου 12, Βατσιτσίδου 15, Ζιβώνη, Καρατζά 1, Γαλιτσιάνου 13(2).

ΑΟ Σερρών – Ολύμπια ΓΣ Λάρισας 53-65
Εχοντας προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι η Ολύμπια Λάρισας επικράτησε στις Σέρρες του ΑΟΣ με 53-65. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στους δύο στα μέσα της τρίτης περιόδου, όμως οι παίκτριες της ομάδας από την Θεσσαλία με αρκετές απουσίες και μεγάλη πρωταγωνίστρια την Κουτσουνούρη, κράτησαν την πρωτοπορία και τη μεγάλωσαν στην τελευταία περίοδο.

Δεκάλεπτα: 11-22, 27-35, 42-48, 53-65
Διαιτητές: Κολοκυθάς – Γιαννούλης
ΑΟ Σερρών (Δώδος): Μαραγκού 18 (4), Τόγα 10, Μπακιρτζίδου Κ. 3, Μπακιρτζίδου Μ. 8, Τζιαμπάζη 12 (3), Λαδοπούλου Κ. 2, Βλαχβέη, Νασιάκου.

Ολύμπια ΓΣ Λάρισας (Λότφι): Δημητρέλια, Σουλιώτη 13, Παπαστεργίου, Λιάσκου 2, Μαγδαλιανίδου 6, Κουτσουνούρη 35 (3), Καλλίδη 9 (2), Ντούρα.

ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς – ΑΣ Τιτάνες Δράμας 60-44
Εχοντας προβάδισμα με διψήφια διαφορά σε όλο το παιχνίδι οι γυναίκες του Απόλλωνα επικράτησαν άνετα στην Καλαμαριά με 60-44 των Τιτάνων Δράμας.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης – Χατζηκώστας
Δεκάλεπτα: 20-9, 40-20, 50-37, 60-44
ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς (Γκογκάκης – Καρακασίδου): Σταμπή 5, Ιγγλέζου 7 (1), Παπαρέντη, Παλλάνη 2, Καλαντίδου 6, Ακσεχέρογλου 12, Σολωμού 12, Καϊμακτσή 5, Γραμματικού 11 (3).
ΑΣ Τιτάνες Δράμας (Καρατσομπάνης): Στάικου 9, Παράσχου 6 (2), Καριώτη Κ. 2, Αρσένογλου Μ., Γαϊτάνη Ε. 13 (1), Γιαντσιώρη 8, Κυριακίδου, Αρσένογλου Κ. 6 (2).

ΓΣ Ηρακλής – ΠΑΣ Γιάννινα 59-25
Χωρίς κανένα πρόβλημα το γυναικείο του Ηρακλή επικράτησε με 59-25 στο «Ιβανώφειο» του ΠΑΣ Γιάννινα.

Δεκάλεπτα: 18-7, 35-12, 49-17, 59-25
Διαιτητές: Θεοδωρίδης – Θωμόπουλος
ΓΣ Ηρακλής (Συρόπουλος): Τσουμπερλή 2, Ελευθεριάδου 4 (1), Κωτούλα 6, Γιαννούδη 9 (1), Τσακίρη 2, Τσαμπούρη 11 (3), Μαργαρίτη 4, Κομνηνού, Γεροστεργίου, Τζιότζιου 9, Λογδανίδου, Καρακούλα 12.
ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Ντόκου 2, Σαρηγιαννίδου 6 (2), Γιωτίτσα Ε. 3, Βαλέκα, Μεντεσίδου 9, Κατσίδου 3 (1), Σταματέλου, Γιωτίτσα Δ., Μπουκουβάλα 2.

ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρυσίου – ΕΟ Σταυρούπολης 43-48
Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με εννέα πόντους στο πρώτο ημίχρονο ο ΕΟ Σταυρούπολης πέρασε από το Νέο Ρύσιο επικρατώντας με 43-48 της τοπικής Αναγέννησης.

Διαιτητές: Παπαθανασίου – Πλατέλλα
Δεκάλεπτα: 14-7, 26-17, 33-33, 43-48
ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρυσίου (Μύρβαλη): Κουλακιώτη 1, Μαραγκού, Καλομιτσίνη 12, Μούρτου 6 (1), Τζικου 8, Ψαρρά, Παπαδάκη 16, Βασλαματζή, Αθανασιάδου.
ΕΟ Σταυρούπολης (Μπαξεβάνος): Μυγδαλιά 19, Σαμαρά 6, Αντωνιάδου, Πολύχρου, Τσαμπάκου 4, Κωστανάκη 15 (1), Κανέλογλου 2, Τσάνταλη, Αλ-Μπακρί, Πεχλιβανίδου 2.