Η Καστοριά έκανε δικό της το ντέρμπι με τον Ερμή Αγιάς και συνεχίζει να κρατά το πλεονέκτημά της από τους διώκτες της στην κορυφή του Ομίλου Βορρά της Β’ Εθνικής. Σε άλλη αναμέτρηση, το Ανατόλια έφυγε με διπλό, επικρατώντας με αντίπαλο το Στρατώνι. Με ανατροπή εξάλλου, η Γέφυρα απέδρασε από την έδρα του Πολύγυρου. Επέστρεψε στις επιτυχίες η Καρδίτσα, κερδίζοντας το Πευκοχώρι στον θεσσαλιοκό κάμπο. Και η βαθμολογία… έχει πάρει «φωτιά», ενόψει και της συνέχειας. Στην Βέροια, ο τοπικός Φίλιππος «λύγισε» την ΧΑΝΘ κι ενώ ο Αίαντας Ευόσμου τα κατάφερε κόντρα στο Αγρίνιο, εκτός έδρας, σε αποτέλεσμα έκπληξη, το δίχως άλλο. Σημαντικό αποτέλεσμα ήταν και για τον Ερμή Λαγκαδά η νίκη του στην έδρα της Ασπίδας Ξάνθης, όπως επίσης σημαντική ανάσα και οξυγόνο αποτέλεσε για τον Πιερικό η αγχωτική του νίκη κόντρα στον Χαρίλαο Τρικούπη, στην Κατερίνη.

ΑΣ Καστοριάς – ΓΣ Ερμής Αγιάς 108-86
Οδυνηρή ήττα γνώρισε ο Ερμής Αγιάς στο εξ αναβολής παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής με την Καστοριά στο κλειστό γυμναστήριο «Δημήτρης Διαμαντίδης».
Οι παίκτες του Γρηγόρη Γιασάρη δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα, τουλάχιστον αμυντικά και οι πρωτοπόροι του βαθμολογικού πίνακα επικράτησαν με το επιβλητικό 108-86.
Οι «κυανόλευκοι» βρέθηκαν από νωρίς με την πλάτη στο τοίχο (13-7) ωστόσο δεν επέτρεψαν τον αντίπαλο να ξεφύγει περαιτέρω (20-17 και 29-26). Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι συνεχίστηκε με το ίδιο τέμπο. Η Καστοριά είχε βραχέα κεφαλή στο σκορ και τον Ερμή να ακολουθεί πάντα από κοντά (40-35). Ωστόσο λίγο πριν το ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και ξέφυγαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το 52-39.
Ο Ερμής όμως δεν τα παράτησε, έκανε την αντεπίθεσή του και γύρισε στο παιχνίδι (70-65) αλλά όπως και στο πρώτο ημίχρονο έτσι και στο τέλος της τρίτης περιόδου, έχασε την αυτοσυγκέντρωσή του και οι γηπεδούχοι με σερί ανέβασαν και πάλι την διαφορά (76-67). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γρηγόρη Γιασάρη μετά την υπερπροσπάθεια που έκαναν κατέρρευσαν και η διαφορά άρχιζε να αυξάνεται επικίνδυνα. Η Καστοριά δεν έδειξε οίκτο και επικράτησε με το τελικό 108-86.

Διαιτητές: Λιότσιος – Μελανίδης
Δεκάλεπτα: 29-26, 52-39, 76-67, 108-86
ΑΣ Καστοριάς (Σούλιος): Κυριακόπουλος 29 (5), Μπέγος, Πατενίδης 2,Απιδόπουλος 1, Ελευθεριάδης 18 (3), Χότζα, Τερσενίδης 7 (1), Τασιούδης 6, Τεπετίδης 11 (1), Αντωνιάδης 4, Μπένας 18 (2), Τσότσος 12.
ΓΣ Ερμής Αγιάς (Γιασσάρης): Τσιαμπαλής 13 (2), Γκανέτσας, Μηλιώνης, Νταλός 4, Χαλκιάς, Κόμματος 18 (3), Περρωτής 19, Τριανταφύλλου 21 (3), Βαβάτσικος 8, Γούλας 3 (1).

ΑΣ Καρδίτσας – ΑΣ Ευρώπη Πευκοχωρίου 84-73
Μεγάλη νίκη με 84-73 για τον Α.Σ. Καρδίτσας στο ντέρμπι με το δεύτερο της βαθμολογίας Πευκοχώρι με την οποία διατήρησε το αήττητο στην Καρδίτσα και πλέον βλέπει κορυφή!
Το συγκρότημα της Καρδίτσας έδωσε άλλο ένα ρεσιτάλ μπροστά στο κοινό του με «όπλο» την ευστοχία από τα 6,75μ. (συνολικά πέτυχε 12 τρίποντα) και κατόρθωσε να «λυγίσει»ακόμη έναν αντίπαλο από τους πρωτοπόρους στο κλειστό της πόλης, «κληρονομώντας» μία αξιόλογη διαφορά, με πρωτοπορία από το 6ο λεπτό της αναμέτρησης έως το φινάλε!
Η ομάδα του Κώστα Ρουμελιώτη είχε για άλλη μία φορά ισχυρό «σύμμαχο» τον εκδηλωτικό και δυναμικό κόσμο του που στα κρίσιμα σημεία οδήγησε τους γηπεδούχους στο να διατηρήσουν το προβάδισμά τους και να παλέψουν με όλες τους τις δυνάμεις κόντρα σε έναν αντίπαλο που ήθελε να φύγει από την Καρδίτσα με ικανό προβάδισμα στη γενική βαθμολογία.
Ο Α.Σ.Κ. προηγήθηκε αρχικά με 5-0 με προσπάθειες του Παπαδόπουλου και του Θέου, ωστόσο είδε τους φιλοξενούμενους να απαντούν με εντυπωσιακό 0-15 σερί και να προσπερνούν με 5-15 στο 5′, έχοντας πρωταγωνιστή τον Μαυρίδη.
Η συνέχεια επιφύλασσε τη μείωση του σκορ από τους Καρδιτσιώτες που με δικό τους σερί 8-0 έφτασαν στο 13-15, ενώ όταν η ομάδα του Δημήτρη Καραμανλή προσπάθησε να αναπτύξει διαφορά (13-19 στο 6′) η αντίδραση ήταν αποστομωτική για τους Κυανόλευκους: Μέσα σε 40″ με τρίποντα του Τριχόπουλου και του Θέου έκαναν 9-0 και προσπέρασαν για το 22-19, ενώ το α’ δεκάλεπτο τους βρήκε να προηγούνται με 22-21.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η επιθετική λειτουργία του Α.Σ.Κ. ήταν καταλυτική. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τις «ανάσες» τους και το βάθος στο ρόστερ τους και με τρίποντο του Κώστα Παππά ξέφυγαν με 32-25 στο 14. Στο επόμενο διάστημα το προβάδισμα ήταν σταθερά για τη ομάδα του Κώστα Ρουμελιώτη και κυμαινόταν μεταξύ 7-9 πόντων (37-30, 45-37), με τον Λάκκα με buzzer-beater fadeaway σουτ να διαμορφώνει ιδανικά το σκορ του α’ μέρους για το 47-39.
Η αρχή της 3ης περιόδου κύλησε εξαιρετικά για τους γηπεδούχους που αυτή τη φορά «διάβασαν» το χαμηλό σχήμα των φιλοξενούμενων και πέρασαν την μπάλα στη ρακέτα, όπου ο Παπαδόπουλος και στη συνέχεια ο Θέος έδωσαν το έναυσμα για τη μεγαλύτερη διαφορά υπέρ του ΑΣΚ που ήταν το 51-40 στο 22′. Βέβαια, ένα σερί 4-12 του Πευκοχωρίου φρόντισε να εξανεμίσει τη διαφορά της Καρδιτσιώτικης ομάδας για το 55-52 στο 25′. Παρόλα αυτά, με τη δέουσα ψυχραιμία, ο Α.Σ.Κ. γύρισε εκ νέου το παιχνίδι στην περιφέρειά του και σε εκείνο το σημείο είχε πρωταγωνιστές τους Μαυρογιάννη και Γρηγόρη Παππά που κατάφεραν να διατηρήσουν σε θέση οδηγού την ομάδα τους για το 62-55 στο 30′.
Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου και ένα μίνι σερί 0-5 (62-60) ωστόσο πάλι ο ΑΣΚ είχε τις λύσεις, παίζοντας αρκετά από την «αδύναμη πλευρά» και δημιουργώντας ρήγματα στην άμυνα με διεισδύσεις που προέρχονταν είτε από διάβασμα των φάσεων με τους ψηλούς να τροφοδοτούν την περιφέρεια στο καλάθι, είτε από προσπάθειες της front line στο low post για το 70-62 στο 33′.
Η διαφορά παρέμεινε σε επίπεδα 6-7 πόντων, ενώ ακόμη και όταν οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πιο απειλητικοί στο 38′ (79-73), ο Θέος προερχόμενος από τον πάγκο και με τέσσερα προσωπικά φάουλ, αρχικά συνέβαλε τα μέγιστα στην άμυνα όπου το Πευκοχώρι δεν κατάφερε να μειώσει εκ νέου στο σκορ και ακολούθως με κλέψιμο βγήκε στον αιφνιδιασμό, προσφέροντας το highlight του αγώνα με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα που αποτέλεσε και το τελειωτικό «χτύπημα» στον αντίπαλο για το 81-73, 43″ πριν το φινάλε. Στα επόμενα δευτερόλεπτα το 84-73 ήρθε φυσιολογικά και ο ΑΣΚ έφτασε τις 9 νίκες και αναρριχήθηκε στη δεύτερη θέση στην ισοβαθμία με Ανατόλια, Ερμή Αγιάς και Ευρώπη Πευκοχωρίου.

Διαιτητές: Σιμητόπουλος – Ευφραιμίδης
Δεκάλεπτα: 22-21, 47-39, 62-55, 84-73
ΑΣ Καρδίτσας (Ρουμελιώτης): Κουρέπης, Σκορδάς 2, Πανταζής 6 (2), Λάκκας 10 (2), Μαυρογιάννης 13 (1), Παππάς 3, Πασσάς, Καμαριώτης 12 (2), Παπαδόπουλος 10, Τριχόπουλος 11 (2), Θέος 10 (1), Παπάς 7 (1).
ΑΣ Ευρώπη Πευκοχωρίου (Καραμανλής):Αμπατζίδης 2, Μητσάκης 11 (3), Λεμονάκης 4, Μουρατίδης 13, Μαυρίδης 17, Γαρέζος 3 (1), Καραϊσκάκης 8 (1), Καραθανάσης, Σταύρου 13 (2), Μάρκου, Βαϊντερλής 2.

ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας – ΧΑΝΘ 73-67
Άλλη μια νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η ανδρική ομάδα μπάσκετ του Φιλίππου Βέροιας η οποία αντιμετώπισε και κέρδισε με 73-67 την ομάδα της ΧΑΝΘ στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής κατηγορίας. Το συγκρότημα του Δημήτρη Γκίμα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 15-19 στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά στη συνέχεια κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού και να φτάσει στην 6η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Γερακίνης – Δημάδης
Δεκάλεπτα: 15-19, 36-30, 51-51, 73-67
ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Τσεσμετζίδης, Τσούκας 2, Τσιμίδης, Βάλλιος 1, Παπαδόπουλος Ν. 4, Γεωργιάδης 4, Κοθράς 22 (3), Σιόλογκας 21, Θεοδωρίδης 14, Σταυριανίδης 5.
ΧΑΝΘ (Νικολαΐδης): Ιορδάνογλου, Αμπατζάς 10 (1), Βλάχος, Ελευθεριάδης, Ζιάκας 12 (2), Ερμείδης Π. 16 (3), Γεωργάκης 19 (1), Παπαχρήστου, Μελίδης 2, Φυλακτός, Λευκαδίτης 8 (1), Ερμείδης Δ.

ΣΑ Στρατωνίου – ΣΑΑΚ Ανατόλια 69-75

Διαιτητές: Παπαγερίδης – Ντούρας
Δεκαλεπτα: 12-24, 35-42, 54-63, 69-75
ΣΑ Στρατωνίου (Χατζούλης): Κελεσίδης, Συμεών, Κουτουρατζόγλου, Δελίδης 6 (1), Σουτζόπουλος, Σαμαράς 3 (1), Φλιατης Ι 14 (1), Θωμαΐδης 6, Φλιάτης Γ. 8, Πολιτόπουλος 11 (1), Δασκαλόπουλος 18 (1)
ΣΑΑΚ Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Ζαφειρούδης 4, Πρωτούλης 10, Βρεττάς 8 (1), Σιώπης, Γαλανίδης 19 (4), Μπίλιος, Συμεωνίδης 10, Αζίζης, Σταματογιάννης 16 (1), Τζουβάρας, Βεργίνης 6, Κοτσάνος 2

ΑΟ Αγρινίου – ΑΠΣ Αίας Ευόσμου 68-69
Στο εξ αναβολής παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας ο Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου ηττήθηκε από τον Αίαντα Ευόσμου με σκορ 68 – 69. Η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη παρότι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ήταν μπροστά στο σκορ δέχτηκε στα 7 δέκατα τρίποντο – “μαχαιριά” από το Δεληγιάννη και γνώρισε την ήττα.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κρατούσαν μικρό προβάδισμα με την ομάδα του Ευόσμου να μένει κοντά στο σκορ χάρη στους 9 πόντους του Τσιμπή. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 16 – 16 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, όμως ο Α.Ο.Α. με πιεστική άμυνα, κατάφερε να κλέψει μπάλες και με 11 – 0 σερί να προηγηθεί με 27 – 16. Όμως οι παίκτες του Αίαντα αντέδρασαν και μείωσαν στους 5 στο ημίχρονο. Ο Αίαντας έκανε το 47 – 45, όμως με σερί 9 – 0 οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 56 – 45 για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με δίποντο του Σπύρα για το 56 – 47. Στα τελευταία λεπτά ο Α.Ο.Α. προηγήθηκε με 66 – 59 με καλάθι και φάουλ του Μήτσου, όμως με 5 πόντους του Δεληγιάννη και 2 του Αμούτζια ο Αίας ισοφάρισε. Οι γηπεδούχοι 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος προηγήθηκαν με δίποντο του Τασόπουλου, όμως μετά το τάιμ άουτ του Δημήτρη Τσούρμα ο Δεληγιάννης με τρίποντο χάρισε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος – Καρακάσης
Δεκάλεπτα: 16-14, 34-29, 56-47, 68-69
ΑΟ Αγρινίου (Μυριούνης): Σαπλαούρας, Μπερερής 3, Τασόπουλος 18 (1), Σταμούλης 3 (1), Μπαρούχας, Τάσσος 8, Γκρέκας 7 (1), Μήτσου 9 (2), Γκόβας 14 (1), Μακρής 6, Δασκαλάκης
ΑΠΣ Αίας Ευόσμου (Τσούρμας): Αμούτζιας 15, Τσιμπής 15 (2), Καδής 2, Δεληγιάννης 16 (3), Τσιακλιάγκανος, Σπύρας 2, Καραμανώλης, Δεμερτζής 2, Σικαλίδης 16 (1), Κόκουρας 1.

ΑΟ Πολύγυρου – ΚΣ Γέφυρας 71-80

Διαιτητές: Φακίτσας – Ξέρας
Δεκάλεπτα: 27-14, 47-32, 59-53, 71-80
ΑΟ Πολύγυρου (Καραπιπεπρίδης): Ζαγορίτης, Πιπιλιάρης 7 (1), Πετρίδης 3, Παπασαραφιανός 3 (1), Αράπης 18 (2), Βούλγαρης 5 (1), Νησιώτης 13, Νουκάρης 10 (1), Ακριτίδης 2, Νίκιτς 10 (2)
ΚΣ Γέφυρας (Τουλούμης): Κρομμύδας 8, Δανάκης 8, Βάσκος 3, Κολοκοτρώνης 6 (1), Δέτσικας, Ταραμάς 6 (2), Μυλωνίδης 17 (1), Βογιατζής 15 (3), Ιατρίδης, Καζαμίας 2, Μπίσκας 10 (3), Καρούζος 7 (1).

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης 83-82

ΑΠΣ Ασπίς Ξάνθης – ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά 71-79
Η Ασπίδα ξεκίνησε το παιχνίδι με ένα 9-2, όμως γρήγορα ο Ερμής ισορρόπησε, με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 19-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με το ημίχρονο να βρίσκει την ομάδα του Λαγκαδά μπροστά με 39-44.
Όλα κρίθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο. Εκεί η Ασπίδα ήταν κακή τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Ερμής, ο οποίος με επιμέρους σκορ 7-25 ανέβασε τη διαφορά στο 46-69. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ασπίδα πίεσε όμως δεν κατάφερε κάτι περισσότερο από το να μειώσει στο τελικό 71-79.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Παπαγεωργίου
Δεκάλεπτα: 19-19, 39-44, 46-69, 71-79
ΑΠΣ Ασπίς Ξάνθης (Ιωαννίδης): Μασμανίδης, Παπαδάκης 4, Γρούδος 11 (1), Τσιώγκας, Στεφανίδης 12 (2), Καραμπίνης, Τσιαβές 12 (1), Κουτσογιάννης 16, Ασημάκης 6, Παπαθανασίου, Μανδαλάκης 10, Πετς.
ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά (Αμοιρίδης): Καικλής 7 (1), Ραπι, Μήνου, Ακεψιμαιδης 23 (4), Μάρουσιτς 14 (1), Νώτης 4, Παρίτσης 12 (1), Πιλκούδης 2, Μέλλιος, Ελευθεριάδης 2, Καντάρκος 15 (1)