Η 12η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Βορρά της Γ Εθνικής ολοκληρώθηκε με τους Τιτάνες Παλαμά να παίρνουν το ντέρμπι της αγωνιστικής στο γήπεδο τους απέναντι στους Διόσκουρους σε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι που είχε ενδιαφέρον μέχρι το τέλος. Επίσης σημαντικές εντός έδρας νίκες πήραν ο Απόλλωνας Καλαμαριάς απέναντι στα Ζαχορωχόρια και η Μελίκη απέναντι στον Πρωτέα Γρεβενών σε δύο πολύ δυναμικά ματς. Ακόμα ξεχωρίζει το «πάρτι» της Νικόπολης στο Αιγίνιο όπου παράλληλα την κρατάει ψηλά στην βαθμολογία.

ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς – Βίκος Ζαγοροχώρια 60-48

Διαιτητές: Παργιανόπουλος, Δολγύρας
Δεκάλεπτα: 22-18, 36-31, 51-35, 60-48
ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς (Γεωργιάδης): Χατζημιχαηλίδης 9, Αποστόλου 9 (1), Σουλούγκας 2, Κουκουλίδης 2, Αναστασίου 2, Δοξάκης 12 (2), Στυλιανίδης 9 (1), Χαντζίδης 15.
Βίκος Ζαγοροχώρια (Πανταζής): Μιχαήλ 15 (1), Πανταζής 6, Κιμισκίδης 3, Αντωνίου 2, Νικηφορίδης 2, Τάσσης 6, Λάμπρου 4, Γιωτάκης 10.

ΦΣΦ Αριστοτέλης Φλώρινας – ΓΣ Φαρσάλων 79-74
Την τρίτη ήττα σε 12 αναμετρήσεις δέχθηκε ο Γ.Σ. Φαρσάλων καθώς οι παίκτες του κ. Λιάγκα «λύγισαν» στην χιονισμένη Φλώρινα καθώς ηττήθηκαν με σκορ 79-74 από την τοπική ομάδα του Αριστοτέλη.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, σε συνδυασμό με το νωθρό ξεκίνημα των μπλε κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά της τάξης των 9 πόντων κλείνοντας την περίοδο με 24-15.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ η μια με την άλλη καθ’ όλη την διάρκεια της περιόδου κλείνοντας την δεύτερη περίοδο με 20 – 20 και τον Γυμναστικό να μην καταφέρνει να κλείσει την ψαλίδα του -9. Έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 44 – 35.
Ίδια εικόνα και στην τρίτη περίοδο με την ομάδα της Φλώρινας να κρατάει το σκορ. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με  18-19 και σκορ 62-54.
Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι παίκτες του κ. Λιάγκα προσπάθησαν να ανατρέψουν την διαφορά και το επιμέρους σκορ μειώνοντας την διαφορά του αγώνα, όμως η περίοδος τελείωσε με 17-20 και τελικό σκορ 79-74.

Διαιτητές: Παπαδόπουλος – Τζιοπάνος
Δεκάλεπτα: 24-15, 44-35, 62-54, 79-74
ΦΣΦ Αριστοτέλης Φλώρινας  (Μαυρουδίου): Τούζος 17 (1), Κέκελης 25 (6), Τέρπος, Μήλιος 4, Σκαρλάτος 13 (2), Παπαδόπουλος, Γυμνοπουλος 10 (1), Καραβατάκης 2, Βασιλείου 8, Δάμος.
ΓΣ Φαρσάλων (Λιάγκας): Παπακώστας 9, Ντίνος, Ίντζογλου 20 (2), Αναγνωστόπουλος Χ. 10 (2), Ντόνας 9 (3), Τσιλούλης, Αναγνωστόπουλος Γ. 15 (1), Μακρής, Λούτας, Φούντας 11 (1), Κούργιας.

ΓΑΣ Μελίκης – ΦΟ Πρωτέας Γρεβενών 65-58
Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας η νίκη του ΓΑΣ Μελίκης επί του Πρωτέα Γρεβενών με 65-58 στο σημερινό αναβληθέντα αγώνα του πρωταθλήματος για τον Γ όμιλο της Γ Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ.
Έτσι η ομάδα του Ιορδάνη Ασλανίδη μετά το νικηφόρο πέρασμά της από τη Φλώρινα την περασμένη Κυριακή, ντουμπλάροντας τις επιτυχίες της θα υποδεχθεί με ανεβασμένη ψυχολογία το πολύ δυνατό συγκρότημα της Νικόπολης Πρέβεζας, την επόμενη και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου.
Στον αποψινό αγώνα οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά και με αρκετά λάθη, όπου σε ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ έδειξε χαμηλό και ισόπαλο (11-11). Στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά άνω των 10 πόντων, την οποία διατήρησαν σταθερά μέχρι την ανάπαυλα (37-25).
Ίδιο το σκηνικό στην επανάληψη με τους παίκτες της Μελίκης να βρίσκονται σταθερά μπροστά στο σκορ, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά στην ύψιστη τιμή της (53-39).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο συνέχισε να παραμένει η ίδια μορφή στον αγώνα, με την ομάδα των Γρεβενών στο τελευταίο ενάμισι λεπτό να καταφέρνει να μειώσει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους.

Διαιτητές: Καρακώστας – Παπαθωμά
Δεκάλεπτα: 11-11, 37-25, 53-39, 65-58
ΓΑΣ Μελίκης  (Ασλανίδης): Λιόλιος 16 (2), Κοτζαμπάσης 7, Κοτσαμπασόπουλος, Γιαννόπουλος 2, Παπαδόπουλος, Τζαφέρης Χρ., Στάκταρης, Σαζακλίδης 6, Κυριακού 6 (2), Παραπούρας 28 (4), Παπαρόσης, Ρογκότης.
ΦΟ Πρωτέας Γρεβενών   (Χασιώτης): Μητρόπουλος 3 (1), Ρίγκος 6 (1), Κολοβός 5 (1), Συλλάκος 4, Κιούρκας 17 (1), Μπόζιαρης 6, Λαφτσίδης, Τζήμου 17 (3).

ΓΣ Τιτάνες Παλαμά – ΑΣ Διόσκουροι Κοζάνης 68-59
Ψυχωμένη νίκη για τους Τιτάνες στο κλειστό του Παλαμά απέναντι στους Διόσκουρους με σκορ 68-59 στο εξ’αναβολής παιχνίδι για το 3o όμιλο της Γ’ Εθνικής!

Η ομάδα του Χάρη Φόρου κατάφερε να πετύχει τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της σε ένα κομβικής σημασίας ματς, να απομακρυνθεί από τη σημερινή της αντίπαλο και να διατηρήσει αλώβητη την έδρα της, ατενίζοντας με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη μάχη που κάνει πλέον για είσοδο στη δυάδα!
Οι κασσάνδρες που ήθελαν την αναμέτρηση να είναι ντέρμπι δε διαψεύστηκαν. Αντιθέτως, η ομάδα του Άρη Χωλόπουλου διεκδίκησε μέχρι τέλους τη νίκη, ωστόσο οι Τιτάνες που πήραν τεράστια ώθηση από το κοινό τους κατάφεραν να διατηρήσουν την πρωτοπορία σε κρίσιμα σημεία, να είναι πιο ψύχραιμοι στο 4ο δεκάλεπτο και να εκμεταλλευτούν τις επιθέσεις που οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να «τρυπήσουν» την άμυνα των Παλαμιωτών, όταν το ματς εξελισσόταν πόντο-πόντο.
Για να έρθει η σημερινή νίκη χρειάστηκε η συνεισφορά όλων των παιχτών της Παλαμιώτικης ομάδας που λειτούργησε υποδειγματικά στο ροτέισον και κατάφερε να αντλήσει σημαντικές βοήθειες από όλους τους παίχτες που έμπαιναν στο παρκέ.
Το ισχνό προβάδισμα των Τιτάνων στο α’ δεκάλεπτο, μετατράπηκε σε ματς πόντο-πόντο στη συνέχεια, όπου η front line της ομάδας του Παλαμά έδωσε λύσεις τόσο στο σκοράρισμα με τους Μούμογλου και Δερμιτζάκη, αλλά και στην άμυνα για το 34-34 στο α’ ημίχρονο.
Η συνέχεια βρήκε τους Τιτάνες να οικοδομούν μία «ρευστή» διαφορά μετά από αρκετές διακυμάνσεις και αμφίρροπη εξέλιξη, με τον Πανάρα να σκοράρει σε καθοριστικές επιθέσεις και τους Γεωργατζά, Παπαϊωάννου να ακολουθούν για το 48-44.
Στην τελευταία περίοδο το κλειστό του Παλαμά «κόχλαζε», οι Διόσκουροι δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν επιθετικά τους Τιτάνες που με ψυχραιμία διατηρήθηκαν μπροστά και όσο η «κλεψύδρα» άδειαζε, φρόντισαν να υπερασπιστούν το υπέρ τους σκορ και μάλιστα να διασφαλίσουν μία πολύ καλή διαφορά για τον β’ γύρο.

Διαιτητές: Τζιοπάνος – Λουλουδιάδης
Δεκάλεπτα: 17-14, 34-34, 48-44, 68-59
ΓΣ Τιτάνες Παλαμά (Φόρος): Μπιζιώτης, Πανάρας 23 (4), Αργύρης 2, Γεωργατζάς 10 (2), Παπαϊωάννου 6, Δερμιτζάκης 13 (1), Αρχοντής, Φαλιάκης Σ., Αντωνίου, Μούμογλου 12, Χατζής, Αποστολάκης 2.
ΑΣ Διόσκουροι Κοζάνης (Χωλόπουλος): Γκοβεδάρος, Σισμανης 5 (1), Σκορδάρης 9 (3), Ντόβας 14 (1), Γκουτζιομήτρος 4, Μαυρίδης 18, Ζολώτας 3, Κυριαζάκος, Μανακίτσας, Καρανώτας Τ. 1, Καρανώτας Σ. 5.

ΑΓΣ Ιωαννίνων – ΠΣ Ευκαρπίας 73-70

Διαιτητές: Παζόλης – Λελούδας
Δεκάλεπτα: 23-8, 39-33, 60-51, 73-70
ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Γεωργίου 4, Γκουντουβάς, Μπαρτζώκας 4, Μουζακίτης 9 (2), Τζίμας, Τσίγκας, Καρασίμος 7, Μάκης 11 (1), Πρέντζας 14 (4), Θώδης 2, Φίλιος 3 (1), Αυγερινός 18 (2).
ΠΣ Ευκαρπίας (Νίκου): Ψευτόγκας 5, Πούλιος, Κολότσιος 14 (2), Θεοδωρόπουλος 2, Κοσμίδης 3 (1), Σιδηρόπουλος, Γαϊτάνης, Χολέβας 15, Απιδόπουλος 10 (1), Ουλουσίδης 12 (1), Γκαβέζος 11.

ΑΟΚ Αιγινιακός – ΣΚ Νικόπολη Πρέβεζας 54-84

ΓΣ Ελίμειας – Εύαθλος Μακεδόνες Πολυκάστρου 79-66
Μπροστά σε περίπου 200 φιλάθλους, η Ελίμεια φιλοξένησε τον Εύαθλο Πολυκάστρου, με μοναδικό στόχο τη νίκη. Μία νίκη όπου ήρθε σχετικά εύκολα, με τους παίχτες του κύριου Καραγιαννίδη να μην εντυπωσιάζουν ιδιαίτερα με την απόδοσή τους μέσα στο παρκέ.
Στο πρώτο η Ελίμεια μπήκε πιο δυνατό στο παρκέ, παίρνοντας προβάδισμά εννέα πόντων από τον Εύαθλο, με 23-14.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι δεν άλλαξε, με τις ομάδες να μένουν σον ίδιο ρυθμό και την διαφορά στα ίδια επίπεδα. Έτσι το ημίχρονο βρήκε την Ελίμεια μπροστά με 43-34.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και ουσιαστικά τελείωσαν την υπόθεση νίκη, όπου με επιμέρους σκορ 18-6 πήραν διαφορά ασφαλείας, με την τρίτη περίοδο να λήγει με 61-40.
Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Εύαθλος Πολυκάστρου έδειχνε κουρασμένος να αντιδράσει και έτσι η Ελίμεια πήρε ακόμα μία νίκη με τελικό σκορ 79-66.

Διαιτητές: Πετανίδου – Γρεκός
Δεκάλεπτα: 23-14, 43-34, 61-40, 79-66
ΓΣ Ελίμειας (Καραγιαννίδης): Σταυράκης, Μαδίκας 3 (1), Μαλούτας 20 (3), Δημόπουλος 2, Βλάχος 9 (1), Τσαμπούρης 2, Πάπιστας, Κατσέλας 4, Τσιαούσης 6, Μαλλιούρας 11, Μακρής 15 (4), Νικολάου 7 (1).
Εύαθλος Πολυκάστρου (Παπαδόπουλος): Παπαδόπουλος 5 (1), Ημερίδης 26 (4), Βαρβούτας 4, Ζογκούλης 2, Βλέτσης, Ζωιτσούδης 4, Πολυχρονίδης 2, Τσελέκης 8, Σιδηρόπουλος 15.