Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 19-47 του ΑΟΚ Βέροιας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, στον μικρό τελικό του Πρωταθλήματος Κορασίδων της ΕΚΑΣΚΕΜ και κατέκτησε την τρίτη θέση για την σεζόν 2016/2017.

Τα κορίτσια της ΑΓΕ Πιερίας πήραν από νωρίς το προβάδισμα καθώς προηγήθηκαν 4-0 πριν συμπληρωθεί το πρώτο δίλεπτο της αναμέτρησης, ενώ 2′ 48″ πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου διεύρυναν το προβάδισμά τους στους επτά πόντους (2-9) και το διατήρησαν μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου.

Μόλις δύο πόντους δέχθηκε η ΑΓΕ Πιερίας στο δεύτερο δεκάλεπτο, φτάνοντας τη διαφορά στους είκοσι πόντους (6-26) 20″ πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Οκτώ μόλις πόντοι σημειώθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο, στο τέλος του οποίου το σκορ διαμορφώθηκε σε 7-33.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν το πιο παραγωγικό για τα κορίτσια των δύο ομάδων, με τις ισορροπίες του αγώνα να μην αλλάζουν και την ομάδα της Κατερίνης να παίρνει τη νίκη με το τελικό 19-47 και να κατακτά την τρίτη θέση.

Διαιτητές: Καραμανλής – Τοπαλίδης

Δεκάλεπτα: 4-11, 6-26, 7-33, 19-47.

ΑΟΚ Βέροιας (Ιωαννίδου): Λιολιοπούλου, Χατζηλευτέρη, Γεωργαλή, Καλαϊτζή, Παντελίδη Β. 4, Γεωργίου, Θωμασιάδου 13 (1), Νικοπούλου, Κρεμλίδου 2, Παντελίδη Π., Κατσιαβελη, Σιουκιούρογλου

ΑΓΕ Πιερίας (Τσουκ): Καραγκούνη, Βλάχου, Παπαδοπούλου, Λάπα, Ματσέλου, Εξίζογλου 16, Σκλιοπίδου 2, Χρυσάφη 5, Βαρμαζη 3 (1), Πατσιαλή 9, Ηλιάδου 2, Δρογούνη 10 (1).