Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 45-33 από τον Πανεδεσσαϊκό στον τελικό του Πρωταθλήματος Κορασίδων της ΕΚΑΣΚΕΜ, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου και κατέλαβε τη δεύτερη θέση για την σεζόν 2016/7.

Νευρικά μπήκε στον αγώνα ο Πιερικός Αρχέλαος, με αποτέλεσμα ο Πανεδεσσαϊκός να προηγηθεί με 6-0 7′ 25″ πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η ομάδα της Κατερίνης ισοφάρισε σε 6-6 4′ 51″ λίγο μετά τα μισά της περιόδου, αλλά ο Πανεδεσσαϊκός απάντησε στο δεύτερο πεντάλεπτο με ένα επιμέρους σκορ 10-1, με αποτέλεσμα στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου να προηγείται με εννέα πόντους (16-7).

Νευρικές ήταν οι δύο ομάδες και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο ο Πιερικός Αρχέλαος βρήκε τις λύσεις επιθετικά και κατάφερε να μειώσει σε 18-17 1′ 45″ πριν το τέλος του ημιχρόνου, με τον Πανεδεσσαϊκό να προηγείται στο ημίχρονο με 22-19.

Τέσσερις πόντους σημείωσε στα πρώτα 34″ του δευτέρου ημιχρόνου ο Πανεδεσσαϊκός, με αποτέλεσμα να ξεφύγει ξανά με επτά (26-19). Ο Πιερικός Αρχέλαος απάντησε με το δικό του σερί μειώνοντας σε 26-25 6′ 24″ πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Στην συνέχεια ο αγώνας ισορρόπησε, κυριάρχησε το άγχος, αλλά και το πάθος και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Έδεσσας να προηγείται με 34-29.

Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη και του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου, με τη διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ τριών και επτά πόντων. 3′ 13″ πριν τη λήξη ο Πανεδεσσαϊκός την ανέβασε στους εννέα (42-33) και απέκτησε προβάδισμα που, όπως αποδείχθηκε, δε μπορούσε να ανατραπεί, έφτασε στην τελική επικράτηση με 45-33 και στέφθηκε Πρωταθλητής Κορασίδων της ΕΚΑΣΚΕΜ για την σεζόν 2016/7.

Διαιτητές: Καραμανλής – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 16-7, 22-19, 34-29, 45-33.

ΑΣ Πανεδεσσαϊκός (Μιάτσης): Πάχου Π. 4, Καμτκή, Μαυρίδου, Κουρσαράκου, Μπαρουτσή 6, Αγγέλου, Καρτσαμάρη 23 (1), Πάχου Ι. 2, Κελεσή 8, Μπουτκαρη, Βαμβακίδου 2.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τσιρογιάννη): Καραλή 4, Κιλ 2, Κιολέογλου 4, Τσολακίδου, Λεκάι 6, Σότο Γκονζάλες, Συμεωνίδου, Μαντή, Διονυσίδου Κωνσταντινίδου 6, Αγγελή, Δημητριάδου 12, Κατανά.