Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε με 50-86 από την Βέροια, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Κακό αμυντικά το ξεκίνημα για την ΑΓΕ Πιερίας, η οποία δε μπόρεσε να βρει αντίδοτο στο τρανζίσιον της Βέροιας, με αποτέλεσμα 3′ 34″ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου η διαφορά να φτάσει στους δεκαοκτώ πόντους (8-27). Έξι αναπάντητοι πόντοι στην συνέχεια από την ομάδα της Κατερίνης μείωσαν το σκορ σε 15-25 54″ πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου, το οποίο έληξε με 18-29.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο τρίλεπτο του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά η συνέχεια άνηκε και πάλι στην Βέροια, η οποία ανέβασε σταδιακά τη διαφορά και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με είκοσι πόντους (29-49).

Δεν άλλαξε η εικόνα ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά το γεγονός ότι η αμυτική λειτουργία της γηπεδούχου βελτιώθηκε, κάθώς επιθετικά η ΑΓΕΠ ήταν άστοχη, με αποτέλεσμα η διαφορά να αυξηθεί και να φτάσει στους τριάντα δύο πόντους (40-72)στην εκπνοή της περιόδου.

Παρόμοια κύλησε και το τέταρτο δεκάλεπτο, με την Βέροια να φτάνει σε μία εύκολη και δίκαιη νίκη με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 50-86.

Διαιτητές: Χρυσάφης – Χατζημπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 18-29, 29-49, 40-72, 50-86.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Στεφανίδης, Γιαμουζής 3 (1), Τσολακίδης 5 (1), Καραγιάννης 2, Καρατόλιος, Γαβαλάς 1, Βαφόπουλος 9, Τζουνίδης, Κελαδίτης 11 (1), Δαμαλής 9 (1), Τοπαλίδης 8 (2), Αδαμόπουλος.

ΑΟΚ Βέροιας (Τούσας): Τρομπούκης 23, Ουσουλτζόγλου 11 (1), Χρυσάφης 10 (2), Γκάνας 5 (1), Καπνάς 5, Τυριακίδης 2, Μάντσος 9 (1), Λέφας 21, Γκεκόπουλος 6, Γιαννουζάκος 2.