Πρόωρα ολοκλήρωσε τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις ο Διομήδης Άργους, ο οποίος ηττήθηκε και στο δεύτερο παιχνίδι με 28-20 από την Χάουκαρ.

Για τους γηπεδούχους έκαναν ντεμπούτο οι Κύπριοι Ιούλιος και Χρήστος Αργυρού, ενώ δεν αγωνίστηκε λόγω ίωσης ο Μισαηλίδης.

Ανώτεροι οι Ισλανδοί έδειξαν την ποιότητά τους και πήραν μεγάλη διαφορά από την αρχή του αγώνα με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λιθουανό τερματοφύλακα Μορκούνας, ο οποίος στα 30 λεπτά που αγωνίστηκε είχε 13 επεμβάσεις σε 18 σουτ με εντυπωσιακό ποσοστό (72%).

Το ημίχρονο τελείωσε με το σκορ στο 5-15 και τον Διομήδη να μην μπορεί να διασπάσει την πολύ καλή άμυνα των Ισλανδών.

Στις αρχές του δευτέρου μέρους οι «Λύκοι» με ένα σερί 4-0 μείωσαν σε 11-17, αλλά δεν κατόρθωσαν κάτι περισσότερο.

Η ομάδα του Άργους στρέφει πλέον το ενδιαφέρον της αποκλειστικά στις εγχώριες διοργανώσεις.

Ο Ιούλιος Αργυρού μίλησε για τον πρώτο αγώνα με την φανέλα του Διομήδη: «Περιμέναμε ότι θα είχαμε δύσκολο έργο. Υπήρχε διαφορά δυναμικότητας. Θέλαμε στο δεύτερο ματς να παίξουμε καλύτερα και το προσπαθήσαμε με όλες μας τις δυνάμεις, αλλά δεν τα καταφέραμε. Η ομάδα είναι καινούργια, έχουν γίνει αρκετές αλλαγές και πρέπει να βρούμε χημεία. Σίγουρα έχουμε δρόμο μπροστά μας. Πάντως είμαι αισιόδοξος για την πορεία μας στην Ελλάδα. Θα τα δώσω όλα για τον Διομήδη».

ΔΙΟΜΗΔΗΣ- ΧΑΟΥΚΑΡ 20-28
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-5, 3-8, 3-11, 4-12, 5-15 (ημχ.), 9-17, 13-19, 14-21, 14-23, 18-26, 20-28

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Αϊβαλιώτης 1, Ταουσιάνης, Κρεμαστιώτης 2, Σαμαράς, Μισαηλίδης, Αργυρού Χ., Αργυρού Ι. 3, Τρουμπέτας, Δάσκαλος 3, Ράντοβιτς, Παπαντονόπουλος, Τουνγκελίδης 2, Σεμπέκος, Πασσιάς 4, Γιόσμου 5.

ΧΑΟΥΚΑΡ (Γκούναρ Μάγκνουσεν): Σμάρασον 1, Μπάουμρουκ, Μπρίνιολφσον 3, Γκούντμουντσουν 4, Χάλντορσον 2, Όλαφσον 6, Χέιμισον, Ίνγκασον 4, Βιλμούνταρσον, Μπιόρνσον 1, Πέτουρσον Κ. 2, Γιόχανσον, Φρίντρικσον 2, Στίρμισον 1, Μορκούνας 1, Πέτουρσον Ε. 1
Διαιτητές: Γκέρετς- Γκέρετς (Ολλανδία), Παρατηρητής: Σαββίδης (Κύπρος), δίλεπτα: 4-2, πέναλτι: 1/1-3/3