Με νίκη του Στρατωνίου επί του Χαρίλαου Τρικούπη ξεκίνησε το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής στη Β’ Εθνική Βορρά. Ωστόσο, σε άλλα παιχνίδια με εξίσου κομβική σημασία, η Καστοριά πέρασε και από την έδρα του Πιερικού, ο Ερμής Αγιάς κέρδισε στην Βέροια τον Φίλιππο και η Καρδίτσα επιβλήθηκε της Γέφυρας. Η Ασπίδα ανάσανε με αντίπαλο την ΧΑΝΘ, το Αγρίνιο επέστρεψε στις επιτυχίες κόντρα στο Ανατόλια και ο Ερμής Λαγκαδά σημείωσε διπλό στην έδρα του μαχητικού Πολύγυρου. Το Πευκοχώρι, με την σειρά του, έφτασε στο ζητούμενό του αντιμετωπίζοντας τον Αίαντα.

ΣΑ Στρατωνίου – ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης 67-55
Ο Χαρίλαος Τρικούπης ήταν ανταγωνιστικός στο Στρατώνι έως το τριάντα(50-45). Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους , παίζοντας εξαιρετική άμυνα και πήραν εύκολα την νίκη με 67-55, ισοβαθμώντας πλέον με τον αντίπαλο τους. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να διεκδικήσουν την νίκη με επιθετική συγκομιδή 55 πόντους, με μόνο διψήφιο σε πόντους, τον αρχηγό τους Σταυρόπουλο.

Διαιτητές: Τσοκόλης, Φούτζηλας
Δεκάλεπτα: 18-14, 32-32, 50-45, 67-55.
ΣΑ Στρατωνίου (Χατζούλης): Κελεσίδης 13 (2), Ζυγούρας 3 (1), Πολιτόπουλος 2, Δελίδης 6 (2), Σαμαράς, Θωμαΐδης 4, Σουτζόπουλος 17 (2), Φλιάτης Ι. 9 (1), Φλιάτης Γ., Δασκαλόπουλος 13.
ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης (Δημητριάδης): Ιωάννου, Βουρνάς 2, Δημητρόπουλος, Μουράτογλου 8, Τοπουζίδης 9, Σταυρόπουλος 10 (2), Παπαρέγκας 5, Γεωργιάδης 4, Μουρίκης 8, Ψάλτου 9.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΑΣ Καστοριάς 69-74

ΑΣ Καρδίτσας – ΚΣ Γέφυρας 71-54

Διαιτητές: Παπαδόπουλος, Τσιαπλής
Δεκάλεπτα: 16-10, 36-18, 56-37, 71-54.
ΑΣ Καρδίτσας (Ρουμελιώτης, Κομποδιέτας): Σκορδάς 4, Κουρέπης, Πανταζής 7 (1), Λάκας 5 (1), Μαυρογιάννης 5 (1), Παππάς Κ. 9 (1), Πάσσας, Καμαριώτης 8, Παπαδόπουλος 6, Τριχόπουλος, Θέος 4, Παππάς Γρ. 23 (4).
ΚΣ Γέφυρας (Τουλούμης): Κρομμύδας, Δανάκης 7 (1), Βάσκος 2, Ευσταθιάδης, Δέτσικας 4, Ταραμάς 2, Μυλωνίδης 24 (3), Βογιάτζής 13 (2), Ιατρίδης, Καζαμίας, Μπίσκας 2, Καρούζος.

ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας – ΓΣ Ερμής Αγιάς 75-83
Με τους χειρότερους οιωνούς άρχισε η αναμέτρηση για τον Ερμή που βρέθηκε με την πλάτη στο τοίχο από τα πρώτα λεπτά (9-4). Τα αμυντικά πλάνα που σχεδίασε ο Γρηγόρης Γιασάρης δεν λειτούργησαν σε καμία περίπτωση και οι γηπεδούχοι έφτασαν με άνεση και στο +10 (14-4). Έχοντας μάλιστα συμπληρώσει τα τέσσερα ομαδικά φάουλ από νωρίς, η ομάδα της Βέροιας έβρισκε ακόμα πιο εύκολο τρόπο να σημειώνει πόντους από την γραμμή των ελευθέρων βολών και με αυτόν τον τρόπο διατήρησε το ευρύ προβάδισμά της (20-10, 27-17).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ερμής προσπάθησε να συμμαζέψει λίγο τα πράγματα. Ο Μηλιώνης με σουτ τριών πόντων και ο Κόμματος με έμμεσο τρίποντο μείωσαν την διαφορά (29-24) όμως τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ οδήγησαν τους γηπεδούχους σε δεύτερες επιθέσεις και σε εύκολου πόντους (33-24). Η πρώτη φορά που οι «κυανόλευκοι» ισοφάρισαν ήταν στο 16ο λεπτό μετά από εύστοχο τρίποντο του Βαβάτσικου που διαμόρφωσε το 33-33 ενώ ο Περρωτής με καλάθι και φάουλ στην εκπνοή του ημιχρόνου ισοφάρισε το παιχνίδι για δεύτερη φορά (40-40).
Έπρεπε να περιμένουν λίγο ακόμα για να έρθει η ολική ανατροπή όταν και στο 25′ ο Βαβάτσικος ξεχύθηκε μόνος του στον αιφνιδιασμό γράφοντας το 46-47, σε εκείνο το χρονικό σημείο ο προπονητής της Βέροιας αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή.
Η τρίτη περίοδος ήταν αρκετά ανταγωνιστική με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα οκτώ φορές! Με τον Χαλκιά να προλαβαίνει το χρονόμετρο, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 57-58.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Μηλιώνης μπήκε ζεστά στο παρκέ και με δύο τρίποντα ανέβασε την διαφορά στο +4 για την ομάδα του (63-67). Αν και στην επίθεση ήταν στατικοί οι φιλοξενούμενοι, έβρισκαν τον τρόπο να φτάσουν στο αντίπαλο καλάθι τόσο με τον Περρωτή (63-69) όσο και με τον Κόμματο (66-71). Το πιο σημαντικό καλάθι του αγώνα το σημείωσε ο Μηλιώνης που βρέθηκε αφύλακτος από την γραμμή του τριπόντου και έγραψε το 69-77 με μόλις 1:08 για την λήξη, κλειδώνοντας ουσιαστικά με αυτόν τον τρόπο την νίκη.

Διαιτητές: Τζίμα, Τσιρτσιμάλης
Δεκάλεπτα: 27-17, 40-40, 57-58, 72-83.
ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Κοθράς 25 (3), Σιόλογκας 10, Παπαδόπουλος 13, Θεοδωρίδης 6, Βάλλιος 7 (1), Σταυριανίδης 4, Γεωργιάδης 8 (2), Τσιμίδης 2.
ΓΣ Ερμής Αγιάς (Γιασσάρης): Βαβάτσικος 15, Κόμματος 19 (2), Χαλκιάς 2, Περρωτής 4, Τριανταφύλλου 9 (3), Τσιαμπαλής 14 (3), Γούλας, Μηλιώνης 12 (4), Νταλός 4, Γκανέτσας 4.

ΑΠΣ Ασπίς Ξάνθης – ΧΑΝΘ 77-73
Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα η Ασπίδα Ξάνθης νίκησε με 77-73 τη ΧΑΝΘ, πήρε το ροζ φύλλο αγώνα μετά απο τρεις συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα και έκλεισε θετικά τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή, με την Ασπίδα να ξεκινάει με ένα 6-0, όμως η ΧΑΝΘ αντέδρασε και με 0-9 δικό της πέρασε μπροστά με 6-9 και με 12-14. Εκεί η ομάδα της Ξάνθης με δικό της 8-0 έκανε το 20-14, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ασπίδα συντηρούσε μία διαφορά 3-5 πόντων και λίγο πριν το τέλος προηγήθηκε με 40-32, όμως ένα τρίποντο της ΧΑΝΘ δευτερόλεπτα πριν το τέλος έκανε το σκορ 40-35, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.
Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κακό, με τις δύο ομάδες να είναι στο πρώτο μισό αρκετά άστοχες. Η Ασπίδα προηγήθηκε με 50-44, όμως με 0-8 σερί η ΧΑΝΘ πέρασε μπροστά με 50-52. Η ομάδα της Ξάνθης όμως αντέδρασε και με ένα 5-0 προηγήθηκε και πάλι με 55-52, το οποίο ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν συγκλονιστικό, με την Ασπίδα να προηγείται με 60-54, όμως τη ΧΑΝΘ να ισοφαρίζει γρήγορα σε 60-60. Η ομάδα της Ξάνθης προσπαθούσε να ξεφύγει, έπαιρνε διαφορές έως τεσσάρων πόντων, όμως η ομάδα της Θεσσαλονίκης έμενε κοντά στο σκορ.
Ένα λεπτό πριν το τέλος το σκορ ήταν στο 74-72. Η Ασπίδα αστόχησε σε επίθεση και με 30 περίπου δευτερόλεπτα να απομένουν η ΧΑΝΘ είχε επίθεση. Οι παίκτες της ομάδας της Θεσσαλονίκης αστόχησαν, με τον Τσιαβέ να κερδίζει το ριμπάουντ και μαζί το φάουλ. Ο παίκτης της Ξάνθης ευστόχησε στην πρώτη βολή, όμως ήταν άστοχος στη δεύτερη. Ο Βλάχος πήρε το ριμπάουντ, με τους διαιτητές να σφυρίζουν φάουλ πάνω στην τελική γραμμή και ενώ απέμεναν 2,5 δευτερόλεπτα. Ο παίκτης της ΧΑΝΘ ευστόχησε στην πρώτη βολή, αστόχησε στη δεύτερη για να διεκδικήσουν οι συμπαίκτες του το ριμπάουντ, όμως ο Κουτσογιάννης ήταν εκεί. Ο έταιρος αρχηγός της Ασπίδας πήρε το αμυντικό ριμπάουν, κέρδισε και το φάουλ και με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό 77-73.

Διαιτητές: Παπανικολάου, Κατωτικίδης
Δεκάλεπτα: 20-14, 40-35, 55-52, 77-73
ΑΠΣ Ασπίς Ξάνθης (Ιωαννίδης): Aσημάκης 25 (3), Tσιαβές 19 (1), Παπαπδάκης 9 (1), Στεφανίδης 7 (2), Γρούδος 5 (1), Kουτσογιάννης 6, Mανδαλάκης 3 (1), Πετς 3, Παπαθανασίου, Mασμανίδης, Kαραμπίνης, Nτεμάι.
XANΘ (Νικολαΐδης): Iορδάνογλου 4, Aμπατζάς 9, Bλάχος 18 (2), Eλευθεριάδης 3 (1), Eρμείδης, Zιάκας 12 (2), Γεωργάκης 12 (2), Λευκαδίτης 15 (2).

ΑΟ Αγρινίου – ΣΑΑΚ Ανατόλια 71-52
Ο ΑΟ Αγρινίου επέστρεψε στις επιτυχίες (71-52) κόντρα στο Ανατόλια. Η ομάδα του Χρ. Μυριούνη δεν αντιμετώπισε κάποιο ιδαίτερο πρόβλημα στο ΔΑΚ Αγρινίου απέναντι στο Ανατόλια και πέτυχαν μια εύκολη νίκη. Έτσι ο ΑΟΑ έκλεισε τον πρώτο γύρο με 9 νίκες και 24 βαθμούς.
Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΑΟ κρατούσε μικρή διαφορά και προηγήθηκε με την ολοκλήρωσή του με σκορ 21 – 16. Μετά τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια τιμή για να κλείσει στους 15 στο ημίχρονο. Η διαφορά ξεπέρασε τα όρια των 20 πόντων πριν τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, όμως οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 10 στο 30ο λεπτό. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά στα πρώτα λεπτά διατηρήθηκε στα επίπεδα των 10 πόντων, όμως μετά το 35ο λεπτό ανέβηκε με το παιχνίδι να τελειώνει με το +19 για το Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου.

Διαιτητές: Καρακάσης, Κωνσταντινίδου
Δεκάλεπτα: 21-16, 43-28, 54-44, 71-52.
ΑΟ Αγρινίου (Μυριούνης): Τασόπουλος 8, Μπερερής 15, Σαπλαούρας, Τάσσος 14, Πουρνάρας, Μπαρούχας 6 (1), Σταμούλης, Γκρέκας, Μήτσου 7, Γκόβας 21 (2), Μακρής, Δασκαλάκης.
ΣΑΑΚ Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Ζαφειρούδης, Πρωτούλης 6, Βρεττάς 5, Σιώπης 9, Γαλανίδης 10 (2), Μπίλιος, Συμεωνίδης 4, Αζίζης 2, Σταματογιάννης 2, Τζουβάρας 6, Βεργίνης 4, Κοτσάνος 4.

ΑΟ Πολύγυρου – ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά 76-83

Διαιτητές: Ζαχαρής, Παργιανόπουλος
Δεκάλεπτα: 16-21, 27-47, 46-59, 76-83.
ΑΟ Πολύγυρου (Καραπιπερίδης): Πιπιλιάρης 26,Πετρίδης 4, Παπασαραφιανός 9, Αράπης 12 (1), Νησιώτης 8, Νούκαρης 17.
ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά (Αμοιρίδης): Καϊκλής 9 (1), Ακεψιμαίδης 14 (1), Μάρουσιτς 18 (2), Νώτης 13 (1), Παρίτσης 11 (1), Πιλκούδης 5, Μέλλιος 1, Ελευθεριάδης 2, Καντάρκος 11 (1).