Ολοκληρώθηκε η 12η αγωνιστική του Βόρειου ομίλου της Α2 Γυναικών με τον Ολυμπιακό Βόλου να μην σταματάει πουθενά και να κάνει ακόμα μία νίκη απέναντι στις Σέρρες και να συνεχίζει μόνος του στην κορυφή. Επίσης ο Ηρακλής έφτασε το ρεκόρ του στο 11-1 διαλύοντας την Ασπίδα Ξάνθης. Ακόμα ο Απόλλων Καλαμαριάς που είναι τρίτος πέρασε δύσκολα από την έδρα του προτελευταίου ΠΑΣ Γιάννενα σε ένα πολύ κακό ματς.

ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου – ΑΟ Σερρών 75-47
Υγιεινός περίπατος ήταν για τον Ολυμπιακό Βόλου το ματς με τον αδύναμο και τελευταίο στη βαθμολογία ΑΟ Σερρών στο ΕΑΚ, με τις ερυθρόλευκες να επικρατούν στο άνοιγμα της αυλαίας του δευτέρου γύρου με 75-47.
Ήταν το τρίτο ματς μέσα σε οκτώ μέρες και γι’ αυτό η βολιώτικη ομάδα καθάρισε το παιχνίδι από το πρώτο μέρος και στο δεύτερο έκανε συντήρηση, παίζοντας σε χαμηλές στροφές και δίνοντας χρόνο συμμετοχές και στις μικρές παίκτριες. Το σημαντικό ήταν η επιστροφή της Κυριατζίδου, η οποία έπαιξε 14 λεπτά με ειδικό επίδεσμο στο γόνατο και ήταν φανερό ότι ήταν ανέτοιμη, αφού δεν πατάει ακόμη καλά το αριστερό της πόδι και θα χρειαστεί κι άλλο διάστημα, για να φτάσει στα επίπεδα που πρέπει. Πάντως έγινε πραγματικός …χαμός στο τρίποντο buzzer beater που πέτυχε στο τέλος του πρώτου μέρους.
Από το πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός Βόλου πήρε διψήφια διαφορά, φτάνοντας στο +11 (25-14), ενώ πήγε στ’ αποδυτήρια με +24 (46-22). Το δεύτερο μέρος ήταν τυπική διαδικασία, με τις γηπεδούχες να εκτοξεύουν τη διαφορά στο +32 στο 25.30’ (64-36), αλλά μέχρι το τέλος οι δύο ομάδες, λόγω του ότι ο Ολυμπιακός έριξε τον ρυθμό του και χρησιμοποίησε τις εφεδρικές παίκτριες, σημείωσαν από έντεκα πόντους έκαστη, με συνέπεια το τελικό 75-47.  Το +32 πάντως επαναλήφθηκε και στο 38.30’ (75-43), με τις φιλοξενούμενες να πετυχαίνουν τέσσερις αναπάντητους πόντους μέχρι το φινάλε.
Να τονιστεί Ζήτη και Ζέρβα δεν έπαιξαν καθόλου, ενώ στα αξιοσημείωτα του αγώνα είναι τα τέσσερα τρίποντα της Ταντουρόφσκα μέχρι το 12ο λεπτό, σημειώνοντας συνολικά πέντε.

Διαιτητές: Γεωργούλης – Γκούτας
Δεκάλεπτα: 25-14, 46-22, 64-42, 75-47
ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Κυριατζίδου 5 (1), Παγκαλίδου 7, Νούλα 4, Ταντουρόφσκα 17 (5), Σουλτάνη 19, Χούτα, Αγαγιώτου 8 (2), Αγκάνη, Δημητριάδου 3, Κοτσιάφτη 11
ΑΟ Σερρών (Δώδος): Αγγειοπλάστη. Μαραγκού 12, Τόγα 8, Μπακιρτζίδου 4, Τζιαμπάζη 9 (3), Βλαχβέη 6 (1), Παπαδοπούλου 8, Στεφανίδου.

ΑΕ Πυλαίας – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 65-57

Ολύμπια ΓΣ Λάρισας – ΕΟ Σταυρούπολης 51-48
Εκνευρισμένη, προβλέψιμη στην επίθεση και με πολλά λάθη στην άμυνα αλλά και το passing game που μεταφράστηκαν σε εύκολους πόντους για τις αντιπάλους της εμφανίστηκε στο κλειστό της Νεάπολης η Ολύμπια Λάρισας, που καρδιοχτύπησε πριν φτάσει στη νίκη απέναντι στη Σταυρούπολη με σκορ 51-48, για το πρωτάθλημα της Α2 Γυναικών.
Μακριά από τον καλό τους εαυτό οι Λαρισαίες ευτύχησαν να έχουν για μια ακόμη φορά σε καλή μέρα την αρχηγό τους Ασημίνα Κουτσουνούρη, που και με την αφύπνιση κατά διαστήματα των Καλλίδου- Μαγδαλιανίδου, πήρε πάνω της την ομάδα για την τελική επικράτηση.
Απογοητευτική η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου που βρήκε Ολύμπια και Σταυρούπολη στο 32-32, ενώ με το τέλος της 3ηςπεριόδου οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με +6, με την Ολύμπια να σημειώνει μόλις 4 πόντους σε ολόκληρο 10λεπτο!!
Το ματς πήρε φωτιά στο 4ο10λεπτο, με την Κουτσουνούρη στο τέλος να δίνει τη νίκη στην ομάδα της με προσωπική ενέργεια και εύστοχες βολές!

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης – Χατζηκώστας.
Δεκάλεπτα:
19-14, 32-32, 36-42, 51-48
Ολύμπια ΓΣ Λάρισας (Λότφι): Δημητρέλια, Σουλιώτη 5, Λιάσκου, Σκαρλή, Μαγδαλιανίδου 15(2), Κουτσουνούρη 18(3), Καλλίδου 13(1).
ΕΟ Σταυρούπολης (Μπαξεβάνος): Μυγδαλιά 13(1), Σαμαρά 12(2), Αντωνιάδου,  Τσαμπάκου 3(1), Κωστανάκη 11(1), Κανέλογλου 2, Τσάνταλη 2,  Πεχλιβανίδου 5.

ΑΣ Τιτάνες Δράμας – ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρυσίου 34-54
Με πολύ καλή απόδοση στην πρώτη και στην τελευταία περίοδο η Αναγέννηση Νέου Ρυσίου επικράτησε στην Δράμα των Τιτάνων με 34-54. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους οκτώ στα τέλη της δεύτερης και της τρίτης, αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάτι καλύτερο.

Διαιτητές: Κολοκυθάς – Γιαννούλης
Δεκάλεπτα: 7-21, 21-29, 31-39, 34-54
ΑΣ Τιτάνες Δράμας (Καρατσομπάνης): Στάικου 4(1), Παράσχου, Καριώτη Κ. 2, Τερτλίδου, Αρσένογλου Κ. 2, Αρσένογλου Μ., Γαϊτάνη Ε. 22(1), Γιαντσιώρη 2, Κυριακίδου, Αθανασιάδου 2.
ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρυσίου (Μύρβαλη): Μαραγκού 13(1), Κουλακιώτη, Καλομιτσίνη 11(1), Καζαντζή, Ταυροπούλου 2, Τζίκου 8, Μούρτου 7, Ψαρρά 11(1), Παπαδάκη 2, Βασλαματζή, Αθανασιάδου.

ΠΑΣ Γιάννινα – ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς 39-49
Το κακό τρίτο δεκάλεπτο πλήρωσαν οι γυναίκες του ΠΑΣ Γιάννινα και ηττήθηκαν με 39-49 από τον Απόλλωνα Καλαμαριάς, σε μια επεισοδιακή αναμέτρηση με διακοπές για την 12η αγωνιστική της Α2 γυναικών στο μπάσκετ στο κλειστό της Λιμνοπούλας.
Τα κορίτσια του Γιώργου Σιαμέτη πάλεψαν στα ίσια το παιχνίδι κόντρα στην ομάδα της Καλαμαριάς στο πρώτο ημίχρονο και ήταν κοντά στο σκορ (21-24) με τη λήξη της δεύτερης περιόδου.
Στην τρίτη περίοδο όμως οι Γιαννιώτισσες έσπασαν τα καλάθια καθώς πέτυχαν μόλις ένα δίποντο, σε ένα επεισοδιακό τρίτο δεκάλεπτο με τον προπονητή των «Πόντιων» να ανοίγει διάλογο με την κερκίδα και να δέχεται επίθεση με μπουκάλια. Το ματς διακόπηκε προσωρινά, ωστόσο όταν συνεχίστηκε ο εκνευρισμός ήταν εμφανής για τις παίκτριες με το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου να είναι 2-15 και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο – 16 ( 23-39).
Στην τέταρτη περίοδο ο ΠΑΣ προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, όμως ήταν ήδη αργά και μοιραία ήρθε το τελικό 39-49.

Διαιτητές: Ιορδανίδης – Θωμόπουλος
Τα δεκάλεπτα: 13-14, 21-24, 23-39, 39-49
ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Ντόκου 12(1), Σαρηγιαννίδου 10, Γιωτίτσα Ε. 5(1), Βαλέκα, Μεντεσίδου 7, Κατσίδου 3(1), Σταματέλου 2, Γιωτίτσα Δ., Μπουκουβάλα.

ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς (Γκογκάκης): Σταμπή 7, Ιγγλέζου 7(1), Παλλάνη, Καλαντίδου 12, Ακσεχέρογλου 12, Σολωμού 6, Καϊμακτσή 2, Γραμματικού 4.

ΓΣ Ηρακλής – ΑΠΣ Ασπίς Ξάνθης 61-32
Αναμενόμενη ήττα γνώρισαν τα κορίτσια του Γυναικείου τμήματος της Ασπίδας Ξάνθης στην Θεσσαλονίκη απο τον δεύτερο της βαθμολογίας και ισχυρό διεκδικητή της ανόδου Ηρακλή, με 61-32.
Τα κορίτσια του Ηρακλή ήταν ανώτερες σε όλη την διάρκεια του αγώνα και έφτασαν σε μια άνετη επικράτηση στο «Ιβανώφειο»  στην πρεμιέρα του Β’ γύρου του πρωταθλήματος της Α2 κατηγορίας Γυναικών.

Διαιτητές: Λαδάς-Θεοδωρίδης
Δεκάλεπτα: 14-4, 29-13, 44-26, 61-32
ΓΣ Ηρακλής (Συρόπουλος): Τσουμπερλή 2, Ελευθεριάδου, Κωτούλα 18, Γιαννούδη 13(1), Τσακίρη, Τσαμπούρη 3(1), Μαργαρίτη 5, Ξανθυνίδου, Γεροστεργίου 5, Τζιότζιου 2, Λογδανίδου 4, Καρακούλα 9.
ΑΠΣ Ασπίς Ξάνθης (Καρά Αχμέτ): Μεχμέτ-Ουστά 6, Καραλίδου Σ. 4, Κουτρουβέλη, Καρακώστα 5, Παπαχρυσοβέργη 2, Καραλή, Σαρβάνη 2, Σουλιώτη 8, Σακουλάκη 1, Μαμαλίγκατζη 4.