Ορφέας ΕΒΗΛ – Άρης Θεσσαλονίκης 16-36

ΑΕΣΧ Πυλαίας – ΑΟ Ιωαννίνων 25-24
Οι γυναίκες του ΑΟΙ, αν και πάλεψαν μέχρι το τελευταίο λεπτό δεν κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της Πυλαίας και ηττήθηκαν εκτός έδρας με 25-24. Το παιχνίδι της ομάδας του Βασίλη Σιαράβα, κρίθηκε στην αποτελεσματικότητα των δυο ομάδων στην επίθεση, με τις φιλοξενούμενες να μην εμφανίζονται τόσο αποτελεσματικές, όσο ήταν στο προηγούμενο εκτός έδρας ματς με την Κοζάνη όπου είχαν πάρει τη νίκη. Το παιχνίδι στην Πυλαία ξεκίνησε δυνατά με την γηπεδούχο ομάδα να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα (7-5), στο 15’, ωστόσο οι γυναίκες του ΑΟΙ, όχι μόνο κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 20’ (8-8), αλλά πήραν και προβάδισμα ενός γκολ στο ημίχρονο (10-11). Στην επανάληψη, το ματς ήταν συναρπαστικό ως προς την εξέλιξή του, αφού καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει μεγάλη διαφορά στο σκορ, τουλάχιστον μέχρι το 45’ (17-16).

Η Πυλαία, χάρη στις μη ικανοποιητικές επιθέσεις των φιλοξενούμενων προηγήθηκε στο 50’ με 21-15, ωστόσο η ομάδα του Βασίλη Σιαράβα σε ένα δύσκολο χρονικά σημείο, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να μειώσει μέσα σε 5 λεπτά σε 24-22.
Στο τελευταίο πεντάλεπτο όμως κόστισαν τα λάθη των γυναικών του ΑΟΙ, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν τελικά την ήττα με 25-24 και έτσι… ότι είχαν κερδίσει στην Κοζάνη να το «χάσουν» στο ματς της Θεσσαλονίκης.

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 5-4, 7-5, 8-8, 8-8, 10-11 (ημιχ), 13-13, 15-15, 17-16, 21-15, 24-22, 25-24.

ΑΕΣΧ Πυλαίας: Χαραλαμπάκη, Βραμπά 4, Βακουφάρη 5, Σαμωλαδά 10, Παραστατίδου 5, Μακουλή, Σπανού, Μπαβέλη, Giergii 1, Συμεωνίδου, Αντωνιάδου, Ζιώγα, Παγιαντζά.

ΑΟ Ιωαννίνων (Σιαράβας): Βλαχοπούλου, Κείσογλου, Ιωαννίδου 7, Δουμπού, Τζελέπη, Σιάπκαρη, Σωτηροπούλου 1, Ιωάννου 3, Μητκάνη 3, Μπλίζου 6, Τσαμπούρη, Παπαφώτη 4.