Ο Απόλλων Καλαμαριάς πήρε μία σημαντική εντός έδρας νίκη απέναντι στον Αριστοτέλη Φλώρινας και απομακρύνθηκε αρκετά από τις επικίνδυνες θέσεις της βαθμολογίας. Ένα πολύ σημαντικό διπλό πήρε ο Εύαθλος μέσα στα Γιάννενα ξεφεύγοντας και εκείνος μακριά από την ζώνη του υποβιβασμού σε ένα πολύ ωραίο ματς, με τους νικητές να παίζουν εξαιρετικά στην επίθεση. Επίσης οι Τιτάνες Παλαμά έκαναν ότι ήθελαν απέναντι στον Βίκο και τον διέλυσαν παιρνώντας ένα εύκολο και χαλαρό απόγευμα. Η πρωτοπόρος Ελίμεια μπήρε ακόμα μία εύκολη νίκη, αυτή τη φορά απέναντι στα Φάρσαλα και συνεχίζει μόνη της στην κορυφή. Σημαντικά διπλά πήραν οι Διόσκουροι Κοζάνης και η Ευκαρπία στην έδρα του Αιγιανιακού και Πρωτέα αντίστοιχα και ανέβηκαν στι βαθμολογικό πίνακα.

ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς – ΦΣΦ Αριστοτέλης Φλώρινας 76-65

Δεκάλεπτα: 19-18, 42-33, 56-50, 76-65
Διαιτητές: Χατζηχαρίσης, Δολγύρας
ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς (Γεωργιάδης): Χατζημιχαηλίδης 8 (2), Αποστόλου 11 (1), Γαϊτανίδης 5, Σουλούγκας 6 (1), Κουκουλίδης, Αναστασίου 4, Μωυσίδης 6, Δοξάκης 14 (2), Καλαμπόκης 5, Στυλιανίδης 13 (1), Χατζής, Χαντζίδης 4.
ΦΣΦ Αριστοτέλης Φλώρινας (Μαυρουδίου): Τούζος 11 (3), Νικολαΐδης, Τραϊανού, Κέκελης 13 (3), Τέρπος 11 (1), Μήλιος, Σκαρλάτος 25 (1), Συμεών, Δάμου, Καραβατάκης, Γυμνόπουλος 5.

ΑΓΣ Ιωαννίνων – Εύαθλος Μακεδόνες Πολυκάστρου 74-85
Την ήττα με 74-85 γνώρισε ο ΑΓΣΙ χτες το απόγευμα στο κλειστό της Λιμνοπούλας από τον Εύαθλο Πολυκάστρου για την 13η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ Εθνικής.

Η γιαννιώτικη ομάδα πλήρωσε τις απουσίες παικτών όπως ο Μπαρτζώκας κάτω από τη ρακέτα, καθώς καθώς τόσο ο Μάκης, όσο και οι Τζίμας και Καρασίμος πάλεψαν πολύ, αλλά δεν άντεξαν μέχρι το τέλος.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκειά του, με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Η ομάδα του Πολυκάστρου είχε μια μικρή διαφορά 3 πόντων (37-40) με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και 2 (58-60) με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.
Στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο ο ΑΓΣΙ πήρε το προβάδισμα με ένα καλάθι του Αυγερινού στον αιφνιδιασμό και μια βολή του Μουζακίτη με 70-68. Ένα σερί όμως 0-13 των φιλοξενούμενων και κυρίως δύο τρίποντα-«μαχαιριές» του Παπαδόπουλου και του Σιδηρόπουλου έκριναν τον νικητή και έφεραν την διαφορά στο 70-81 και μοιραία στο τελικό 74-85.

Δεκάλεπτα: 16-18, 37-40, 58-60, 74-85
Διαιτητές: Παζώλης, Γκέκας
ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Γεωργίου 9(3), Μουζακίτης 12(1), Καρασίμος 7 , Μάκης 4, Πρέντζας 17(3), Φίλιος, Τζίμας, Καννής, Αυγερινός 26(3).
Εύαθλος Μακεδόνες Πολυκάστρου (Παπαδόπουλος): Παπαδόπουλος 14(4), Ημερίδης 25(5), Βαρβούτας, Κηρύκος, Χατζόπουλος 12(4), Βλέτσης, Τσελέκης 12(1), Σιδηρόπουλος 18(3), Κούτουλας 3.

ΓΑΣ Μελίκης – Νικόπολη Πρέβεζας 60-69
Στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού οι παίκτες της Πρέβεζας είχαν την πρωτοπορία στο σκορ, μη μπορώντας όμως να ανοίξουν την υπέρ τους διαφορά. Σκορ ημιχρόνου 25-29.

Ίδια εικόνα στην επανάληψη, με την ομάδα της Πρέβεζας να βρίσκεται σταθερά μπροστά με ισχνές διαφορές και αυτή της Μελίκης να βρίσκει συνεχώς τις λύσεις και να μη χάνει την επαφή της με το σκορ. Η μαχητικότητα του ΓΑΣ απέδωσε καρπούς στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου 7′ 50» πριν το τέλος οι  Μελικιώτες πέρασαν για πρώτη φορά 44-43 με ελεύθερη βολή του Νίκου Λιόλιου. Τα τελευταία λεπτά το ματς εξελίχθηκε σε «θρίλερ» με απανωτές επιτυχημένες επιθέσεις και από τις δύο ομάδες. Ο τελικός νικητής ουσιαστικά κρίθηκε έπειτα από τις δύο τεχνικές ποινές που δέχθηκαν για διαμαρτυρία ο Παραπούρας και ο κόουτς των γηπεδούχων Ιορδάνης Ασλανίδης για διαμαρτυρία. Τελικό σκορ 60-69.

Δεκάλεπτα: 13-16, 25-29, 38-40, 60-69
Διαιτητές: Λουλουδιάδης, Γραικός
ΓΑΣ Μελίκης (Ασλανίδης): Λιόλιος 15(2), Κοτζαμπάσης 11(1), Κοτσαμπασόπουλος, Γιαννόπουλος, Παπαδόπουλος, Τζαφέρης, Στάκταρης, Σαζακλίδης 2, Κυριακού, Παραπούρας 28(6), Παπαρόσης, Ρογκότης 4.
Νικόπολη Πρέβεζας (Παπίρης): Βαγένας 5(1), Αργυρός, Βαβέτσης, Τσιτσώνης 14(4), Ροντογιάννης 3(1), Πολίτης 3, Παπαμιχαήλ 4, Μενιουδάκης, Νίκας 15, Μακρόπουλος 8(1), Αγραπιδάκης, Μπάλλας 17.

ΓΣ Ελίμειας – ΓΣ Φαρσάλων 72-57

Δεκάλεπτα: 12-22, 32-30, 45-41, 72-57
Διαιτητές: Θεοδώρου, Κοϊμτζόγλου
ΓΣ Ελίμειας (Καραγιαννίδης): Μαδίκας, Μαλούτας 11(1), Βλάχος 22(1), Τσαμπούρης 4, Κατσέλας 3(1), Τσαούσης 9(1), Μαλλιούρας 2, Μακρής 5(1), Νικολάου 16(1).
ΓΣ Φαρσάλων (Λιάγκας): Παπακώστας 14, Ίλτσογλου 4, Αναγνωστόπουλος Χ. 10(4), Ντόνας 11(2), Αναγνωστόπουλος Γ. 13(3), Μακρής, Φούντας 5, Κούργιας.

ΓΣ Τιτάνες Παλαμά – Βίκος Ζαγοροχώρια 93-36
Με πολλές απουσίες και αγωνιστικά προβλήματα παρατάχθηκε ο Βίκος στον αγώνα με τους Τιτάνες Παλαμά και μοιραία γνώρισε βαρύτατη ήττα με 93-36 για την 13η αγωνιστική στον 3ο όμιλο της Γ Εθνικής μπάσκετ.
Η ποιοτική διαφορά των δύο ομάδων ήταν εμφανής και η γιαννιώτικη ομάδα βρέθηκε από το ξεκίνημα πίσω στο σκορ, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι διαφορά είχε διαμορφωθεί ήδη στο –27 (45-18) με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Στην τρίτη και την τέταρτη περίοδο οι παίκτες του Βίκου πέταξαν «λευκή πετσέτα» στο ματς και το τελικό 93-36 είναι χαρακτηριστικό της ευκολίας με την οποία έφτασαν στη νίκη οι γηπεδούχοι.

Δεκάλεπτα: 24-8, 45-18, 62-25, 93-36
Διαιτητές: Τοκμακίδης, Μαλτέσιος
ΓΣ Τιτάνες Παλαμά (Φόρος): Μπιζιώτης 3(1), Πανάρας 12(4), Αργύρης 5(1), Γεωργατζάς 3(1),Παπαϊωάννου, Δερμιτζάκης 29(1), Αρχοντής 5(1), Φαλιάκης Σ. 5(1), Αντωνίου 5(1), Μούμογλου 18(2), Χατζής, Αποστολάκης 8.
Βίκος Ζαγοροχώρια (Πανταζής): Κάκος, Βάτσιος, Εξαρχόπουλος 9(1), Τώνης, Λεωντίου, Τζοβάρας 3, Λάμπρου 7, Γιωτάκης 17.

ΑΟΚ Αιγινιακός – ΑΣ Διόσκουροι Κοζάνης 62-71

ΦΟ Πρωτέας Γρεβενών – ΠΣ Ευκαρπίας 74-78

Δεκάλεπτα: 17-19, 42-39, 61-60, 74-78
Διαιτητές: Καρακώστας, Κοντογιάννης
ΦΟ Πρωτέας Γρεβενών (Χασιώτης): Μητρόπουλος, Ζήμπρας, Κλωνάρας Α. 18(1), Μπαρτζώκας, Ρίγκος 11(1), Κολοβός, Συλλάκος, Κιούρκας 11(2), Μπόζιαρης 11(2), Κλωνάρας Ν. 7, Τζήμου 16(4).
ΠΣ Ευκαρπίας (Νίκου): Ψευτογκάς 8, Σιδηρόπουλος 2, Κολότσιος 12 (2), Θεοωδορόπουλος, Κοσμίδης 2, Χατζηπαππάς 4, Γαϊτάνης 7 (1), Χολέβας 18, Βενετίδης, Απιδόπουλος 6 (1) Ουλουσίδης 12, Γκαβέζος 7 (1).