Παρά τις δυσκολίες που συνάντησε, το Αγρίνιο κατάφερε να φτάσει στη νίκη απέναντι στην αξιόμαχη ΧΑΝΘ, στο πρώτο χρονικά ματς της ημέρας για την 16η αγωνιστική στον Ομιλο Βορρά της Β’ Εθνικής, ενώ η Ασπίδα Ξάνθης κέρδισε τον Χαρίλαο Τρικούπη στην Θράκη και η Γέφυρα επικράτησε του Αίαντα. Πουθενά δεν σταματά το τρένο της Καστοριάς, περνώντας και από την έδρα του Φίλιππου, με την Καρδίτσα να φτάνει στον στόχο της με αντίπαλο τον Πιερικό Αρχέλαο και τον Πολύγυρο να παίρνει οξυγόνο με το δίποντο επί του Ανατόλια. Η νίκη ήταν αφιερωμένη στον τραυματία Θωμά Αράπη, στον οποίο άπαντες στον Πολύγυρο ευχήθηκαν για ακόμη μια φορά ταχεία ανάρρωση κι επιστροφή σιδερένιος στα παρκέ.

ΑΟ Αγρινίου – ΧΑΝΘ 64-55
Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις στο δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β΄ Κατηγορίας ο ΑΟΑ που επιβλήθηκε της ΧΑΝΘ με σκορ 64 – 55. Με αυτή τη νίκη ο ΑΟΑ έφτασε τις 10 στο πρωτάθλημα έχοντας πέντε εντός έδρας και πέντε εκτός έδρας.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, όμως μετά το 11-14 η γηπεδούχος ομάδα με σερί 11-0 που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Γκρέκα λίγο μπροστά από τη γραμμή του κέντρου προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 22-14.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 8-0 το σκορ έγινε 30-14, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και στο ημίχρονο προηγήθηκαν με ένα πόντο.
Με νέο σερί 8-0 ο ΑΟΑ προηγήθηκε με 42-35, όμως ξανά οι φιλοξενούμενοι έφεραν το σκορ κοντά και προηγήθηκαν με 48-49 στο 30ο λεπτό.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΟΑ περιόρισε επιθετικά τη ΧΑΝΘ και με επιμέρους σκορ 16-6 έφτασε στην τελική επικράτηση.

Διαιτητές: Λογοθέτης, Καρπάνος
Δεκάλεπτα: 22-14, 34-35, 48-49, 64-55.
ΑΟ Αγρινίου (Μυριούνης): Τασόπουλος 7, Μπερερής 14 (2), Τάσσος 10, Πουρνάρας, Μπαρούχας 7 (2), Σταμούλης, Γκρέκας 5 (1), Μήτσου 8, Γκόβας 11 (1), Μακρής 2, Δασκαλάκης.
ΧΑΝΘ (Νικολαΐδης): Ιορδάνογλου 2, Αμπατζάς 2, Βλάχος 13, Ελευθεριάδης 20, Ερμείδης Π., Γεωργάκης 13 (2), Μελίδης 3, Φυλακτός, Δούκας, Λευκαδίτης 2, Ερμείδης Δ.

ΑΠΣ Ασπίς Ξάνθης – ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης 72-65
Με όπλο την άμυνα η Ασπίδα νίκησε με 72-65 τον Χαρίλαο Τρικούπη, καλύπτοντας και τη διαφορά της ήττας του πρώτου γύρου. Κορυφαίος ο Ασημάκης με 26 πόντους, μεγάλη εμφάνιση από όλα τα παιδιά σε άμυνα και επίθεση, που πάλεψαν κάθε μπαλιά.
Η Ασπίδα είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της πρώτης περιόδου, διατηρούσε διαφορά 3-6 πόντων, όμως κάποια λάθη σε άμυνα και επίθεση επέτρεψαν στην ομάδα του Μεσολογγίου να ισοφαρίσει σε 21-21 που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ασπίδα είχε τον έλεγχο για επτά λεπτά, κατά τα οποία προηγήθηκε και με διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (39-26), όμως στα τελευταία 3 δευτερόλεπτα με ένα σερί 0-5 οι παίκτες του Χαρίλαου Τρικούπη μετέτρεψαν το 41-33 σε 41-38, καθώς αρχικά ο Ψάλτου με λέι απ έκανε το 41-35. Οι παίκτες της Ασπίδας έκαναν λάθος επαναφορά και ο Μουράτογλου σε νεκρό χρόνο μείωσε τη διαφορά στο τρίποντο.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ασπίδα είχε τον έλεγχο, διατηρούσε τη διαφορά μεταξύ 3-6 πόντων, όμως δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Οι παίκτες της ομάδας του Μεσολογγίου εκμεταλλεύονταν τα λάθη των παικτών της Ασπίδας και έμεναν μέσα στο παιχνίδι, ενώ λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου κατάφεραν και μείωσαν στον πόντο (51-50) με την Ασπίδα με δίποντο σε νεκρό χρόνο να κλείνει το δεκάλεπτο μπροστά με 53-50.
Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι, με την Ασπίδα να συνεχίζει να έχει τον έλεγχο του αγώνα και πέντε λεπτά πριν το τέλος προηγήθηκε με 66-56. Οι παίκτες του Χαρίλαου Τρικούπη προσπάθησαν να κάνουν την τελική τους αντεπίθεση, όμως η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους εφτά πόντους, με την Ασπίδα να φτάνει στο τελικό 72-65, καλύπτοντας και το 71-69 με το οποίο είχε ηττηθεί στο Μεσολόγγι.

Διαιτητές: Ταρενίδης, Μελανίδης
Δεκάλεπτα: 21-21, 41-38, 53-50, 72-65.
ΑΠΣ Ασπίς Ξάνθης (Ιωαννίδης): Παπαδάκης 9 (1), Γρούδος 1,Τσιώγκας, Στεφανίδης, Τσιαβές 12 (1), Κουτσογιάννης 9, Ασημάκης 26 (3), Παπαθανασίου, Μανδαλάκης 10 (1), Πετς 5 (1).
ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης (Δημητριάδης): Ιωάννου 8 (2), Βουρνάς 9, Τοπουζίδης 11 (1), Μουράτογλου 8 (1), Σταυρόπουλος 9, Παπαρέγκας 7, Γεωργιάδης 5 (1), Μουρίκης, Ψάλτου 8.

ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας – ΑΣ Καστοριάς 63-80
Εντός έδρας ήττα από την πρωτοπόρο Καστοριά γνώρισε στο Μακροχώρι ο Φίλιππος. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά συνέχεια, με διαφορά στο σκορ και έφτασαν στο 63-80. Ο Φίλιππος έχασε την επαφή με το σκορ στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο, προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς αλλά πριν γίνει απειλητικός, η Καστοριά αντέδρασε και προστάτεψε την διαφορά στο σκορ που έχτισε.
Οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο από την αρχή του ματς και στο 8′ προηγήθηκαν με 17-22. Ο Φίλιππος δεν κατάφερε να βρει λύσεις και η Καστοριά ανέβασε την διαφορά και έκλεισε το δεκάλεπτο με 19-28.
Η ανάκαμψη δεν ήρθε για τον Φίλιππο στο δεύτερο δεκάλεπτο και η διαφορά αυξήθηκε περισσότερο. Η Καστοριά προηγήθηκε με 19-34 στο 12′, 26-42 στο 16′ και 33-51 στο ημίχρονο.
Στο δεύτερο μέρος ο Φίλιππος αντέδρασε, βρήκε λύσεις στην επίθεση, φρέναρε την Καστοριά και μείωσε στο σκορ. Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα μείωσαν σε 49-59 στο 28′ και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο 51-61. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Καστοριά μπήκε αποφασισμένη την επιστροφή του Φιλίππου στο ματς και πέρασε με 54-68 στο 33′ και 57-72 στο 35′. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του ματς ο Φίλιππος δεν κατόρθωσε να ανακάμψει και το ματς έληξε με 63-80.

Διαιτητές: Μαντήλας, Κοϊμτζόγλου.
Δεκάλεπτα: 19-28, 33-51, 51-61, 63-80.
ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Κοθράς 24 (2), Σιόλογκας 9 (1), Παπαδόπουλος 13, Θεοδωρίδης, Βάλλιος 6 (2), Σταυριανίδης 3 (1), Γεωργιάδης 7, Τσιμίδης 1.
ΑΣ Καστοριάς (Σούλιος): Κυριακόπουλος 17 (1), Μπέγος, Ματενίδης 5, Απιδόπουλος, Ελευθεριάδης 13 (2), Χότζα, Τερσενίδης 3 (1), Τασιούδης 12, Τεπετίδης 8 (2), Αντωνιάδης 8 (2), Μπένας 5, Τσότσος 6.

ΣΑ Στρατωνίου – ΓΣ Ερμής Αγιάς 64-58

Διαιτητές: Ευφραιμίδης, Τσιαπλής
Δεκάλεπτα: 13-17, 36-31, 50-45, 64-58.
ΣΑ Στρατωνίου (Χατζούλης): Κελεσίδης 4, Ζυγούρας, Δελίδης 1, Σουτζόπουλος 12 (1), Σαμαράς 15 (4), Φλιάτης Ι. 8 (2), Θωμαΐδης 6, Φλιάτης Γ. 4, Πολιτόπουλος 2, Δασκαλόπουλος 12.
ΓΣ Ερμής Αγιάς (Γιασσάρης): Τσιαμπαλής, Γκανέτσας 2, Μηλιώνης 2, Νταλλός 2, Χαλκιάς, Κόμματος 20 (2), Περρωτής 14, Τριανταφύλλου 15 (3), Βαβάτσικος 3.

ΑΟ Πολύγυρου – ΣΑΑΚ Ανατόλια 68-64

Διαιτητές: Γερακίνης, Φακίτσας
Δεκάλεπτα: 21-16,34-30, 54-49, 68-64.
ΑΟ Πολύγυρου (Καραπιπερίδης): Ζαγορίτης, Πιπιλιάρης 30 (3), Πετρίδης 2, Παπασαραφιανός,  Χρηστίδης 2, Αράπης, Βούλγαρης 7(1), Νησιώτης 10, Νουκαρης 14 (2), Ακριτίδης , Μίκιτς 3.
ΣΑΑΚ Ανατόλια (Γκαιτατζής): Ζαφειρούδης 2, Πρωτούλης 3, Βρεττάς 7, Σιώπης 2, Γαλανίδης 12 (2), Μπίλιος, Συμεωνίδης 15, Αζίζης 4, Σταματογιάννης, Τζουβάρας 11 (2), Βεργίνης 4, Κοτσάνος 4.

ΑΣ Ευρώπη Πευκοχωρίου – ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά 84-72

Διαιτητές: Παπαγερίδης, Ντούρας
Δεκάλεπτα: 23-24, 43-39, 64-58, 84-72.
ΑΣ Ευρώπη Πευκοχωρίου (Καραμανλής): Αμπατζίδης, Μητσάκης 17 (3), Λεμονάκης, Μουρατίδης 23 (3), Μαυρίδης 8, Γαρέζος 12 (2), Καραϊσκάκης 4, Καραθανάσης, Σταύρου 16 (1), Μάρκου, Βαϊντερλής.
ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά (Αμοιρίδης): Καϊκλής 4, Ακεψιμαΐδης 2, Μάρουσιτς 26 (2), Νώτης 19, Πυλκούδης 7, Ελευθεριάδης, Καντάρκος 14.