ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρυσίου – ΑΕ Πυλαίας 57-61
Συγκλονιστικό ήταν το παιχνίδι στο Νέο Ρύσιο με την ΑΕ Πυλαίας να επικρατεί με 57-61 της τοπικής Αναγέννησης. Οι νικήτριες ήταν μπροστά στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην τρίτη περίοδο η Αναγέννηση μείωσε σε 41-42, που ήταν η μικρότερη διαφορά.
Στο τέλος και ενώ το σκορ είναι 57-59 η Παπαδάκη κερδίζει αμυντικό ριμπάουντ, όμως κάνει λάθος πάσα και η Πετρίδου με κλέψιμο και καλάθι διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 9-18, 22-30, 41-42, 57-61
Διαιτητές: Τσούλης-Καρκαλέτσης
ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρυσίου (Μύρβαλη): Μαραγκού 2, Καλομιτσίνη 10 (2), Καζαντζή, Ταυροπούλου 2, Μούρτου 21 (1), Ψαρρά 6, Τζίκου 9, Παπαδάκη 2, Αθανασιάδου 5.
ΑΕ Πυλαίας (Λίτσου): Μητράγκα 3 (1), Ζωγράφου 11, Πετρίδου 11, Γρηγοριάδου, Κοκκίνου 7, Βατσιτσίδου 15, Καρατζά 4, Γαλιτσιάνου 10 (1).

ΕΟ Σταυρούπολης – ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου 54-73
Εύκολο μεσημέρι είχε ο Ολυμπιακός κόντρα στη Σταυρούπολη για την 13η αγωνιστική του Βόρειου ομίλου της Α2 εθνική κατηγορίας.

Οι ερυθρόλευκες μπήκαν από την αρχή πιεστικά και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης από τους αντιπάλους τους. Εχοντας φοβερό επιθετικό ρυθμό από το πρώτο λεπτό, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει πολύ γρήγορα διψήφια διαφορά, με τις παίκτριές του να σκοράρουν κατά βούληση και την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 16-27.
Η καλή επιθετική λειτουργία συνεχίστηκε και στο 2ο δεκάλεπτο για τις φιλοξενούμενες, σε συνδυασμό επίσης με πολύ πιεστική άμυνα, κάτι το οποίο τους επέτρεψε να αυξήσουν την υπέρ τους διαφορά, η οποία, στη λήξη του ημιχρόνου, έφτασε στο +18 (26-44).
Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην 3η περίοδο, με τις ερυθρόλευκες να διατηρούν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και να συντηρούν εύκολα και σταθερά μία διαφορά πάνω από τους 10 πόντους. Το σκορ στο 30’ ήταν 39-55.
Το τελευταίο μέρος του αγώνα αποδείχθηκε διαδικαστικό, με τον Ολυμπιακό να φτάνει τελικά σε ακόμη μία νίκη στο φετινό πρωτάθλημα με σκορ 54-73. Η Ταντουρόφκα έμοιαζε ασταμάτητη, σκοράροντας 19 πόντους και ευστοχώντας σε 5 τρίποντα, ενώ 12 πρόσθεσε η Ζέρβα και 11 η Σουλτάνη.

Δεκάλεπτα: 16-27, 26-44, 39-55, 54-73
Διαιτητές: Σαραφενίδης-Χρυσάφης
ΕΟ Σταυρούπολης (Μπαξεβάνος): Μυγδαλιά 15, Σαμαρά 7 (1), Αντωνιάδου, Τσαμπάκου 6, Κωστανάκη 10 (2), Κανέλογλου 11, Τσάνταλη 3, Αλ-Μπακρί, Πεχλιβανίδου 2.
ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου (Καπουρνιώτης – Μπορίνος): Παγκαλίδου 7 (2), Αγαγιώτη 2, Ζέρβα 12, Σουλτάνη 11 (1), Τότση 2, Δημητριάδου 6, Ζήτη, Διαμαντοπούλου 2, Ταντουρόφσκα 19 (5), Κοτσιάφτη 10.

ΑΟ Σερρών – ΑΣ Τιτάνες Δράμας 45-41
Κατάθεση ψυχής έκαναν σήμερα στο γήπεδο οι αθλήτριες του Κώστα Δώδου και ο Α.Ο.Σ. επιβλήθηκε των Τιτάνων Δράμας στο μακεδονικό ντέρμπι εξασφαλίζοντας πανάξια τη πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής.
Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα οι «πράσινες» πραγματοποίησαν εκρηκτικό ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο αποκτώντας πλεονέκτημα 9 πόντων (9-0, 7:20). Οι φιλοξενούμενες συνήλθαν μετά το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Ευάγγελος Καρατσομπάνης μειώνοντας αρχικά σε 10-7 (5:45), ενώ λίγο αργότερα ισοφάρισαν σε 14-14 (2:28). Η περίοδος έκλεισε με 18-16.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» γύρισε την άμυνά του σε ζώνη διατηρώντας μικρό προβάδισμα στο σκορ (23-18, 7:24, 26-22, 1:30). Η περίοδος έληξε 28-26.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Σ. εξουδετέρωσε πλήρως τα ατού των Τιτάνων. Οι «πράσινες» επέβαλαν τον ρυθμό τους στο παρκέ (33-26, 7:46, 37-29, 1:18) και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 39-29.
Στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου η διαφορά «άγγιξε» τη μέγιστη τιμή (44-31, 8:44). Οι Δραμινές όμως εκμεταλλευόμενες τη κούραση των παικτριών του Κώστα Δώδου αντεπιτέθηκαν, προκαλώντας χτυποκάρδια στους φιλάθλους.
52 δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή της αναμέτρησης η Γαϊτάνη με γκολ-φάουλ πέτυχε το 44-41. Εν συνεχεία η Τόγα με μία εύστοχη βολή διαμόρφωσε το 45-41 (36”). Οι Τιτάνες παρά τα σουτ που επιχείρησαν απέτυχαν να σκοράρουν και η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ των Σερραίων.

Δεκάλεπτα: 18-16, 28-26, 39-29, 45-41
Διαιτητές: Θωμόπουλος-Θεοδωρίδης
ΑΟ Σερρών (Δώδος): Τόγα 18 (2), Μπακιρτζίδου Μ. 10, Μπακιρτζίδου Α.,  Τζιαμπάζη 4 (1), Βλαχβέη, Νασιάκου 11, Λαδοπούλου Κ. 2.
ΑΣ Τιτάνες Δράμας (Καρατσομπάνης): Στάικου 1, Παράσχου, Καριώτη Κ. 2, Σαμολαδά 8 (1), Αρσένογλου Κ., Γαϊτάνη Ε. 20 (2), Γιαντσιώρη 8, Κυριακίδου, Αθανασιάδου 2.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΠΑΣ Γιάννινα 51-44

ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς – ΓΣ Ηρακλής  49-43
Μια πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε στην Καλαμαριά ο Απόλλωνας που επικράτησε με 49-43 του Ηρακλή. Οι νικήτριες ήταν πολύ καλές στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ.
Ο «Γηραιός» προηγήθηκε στην τρίτη περίοδο με 32-33, όμως 2:40 πριν το τέλος ο Απόλλων πήρε διαφορά εννέα πόντων (45-36). Ο Ηρακλής μείωσε σε 45-43, όμως η Ακσεχέρογλου με καλάθι και οι Καλαντίδου, Καϊμακτσή με μία βολή διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 14-12, 27-23, 32-33, 49-43
Διαιτητές: Λουλουδιάδης-Γραικός
ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς (Γκογκάκης-Καρακασίδου): Σταμπή 2, Ιγγλέζου 5(1), Παλλάνη, Καλαντίδου 8, Ακσεχέρογλου 8, Σολωμού 12(1), Καϊμακτσή 10(1), Γραμματικού 4.
ΓΣ Ηρακλής (Συρόπουλος): Τσουμπερλή 4, Ελευθεριάδου 2, Κωτούλα 5, Γιαννούδη 2, Τσαμπούρη 10(2), Μαργαρίτη, Γεροστεργίου 8(1), Τζιότζιου, Λογδανίδου 8, Καρακούλα 4.

ΑΠΣ Ασπίς 2001 Ξάνθης – Ολύμπια ΓΣ Λάρισας 62-56
Σπουδαία νίκη για την ομάδα της Ασπίδας Ξάνθης που κέρδισε με 62-56 στην παράταση, σε έναν συγκλονιστικό ματς την Ολύμπια Λάρισας.
Το παιχνίδι μέχρι και την τρίτη δεκάλεπτο παρά την προσπάθεια των κοριτσιών της ξανθιώτικης ομάδας έδειχνε πως θα κατέληγε στην ομάδα της Λάρισας, που είχε χτίσει διαφορά +13 πόντων με την λήξη της τρίτης περιόδου. Όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτριες της Ασπίδας ήταν συγκλονιστικές καταφέροντας να φέρουν τα πάνω-κάτω στο ματς και με δύο βολές στο φινάλε της Σταυρούλας Καραλίδου να στείλουν το ματς στην παράταση,
Εκεί οι Ξανθιώτισσες όχι μόνο δεν έδειξαν κουρασμένες απο την προσπάθεια του τελευταίου δεκαλέπτου αλλά συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό καταφέρνοντας με επι μέρους σκορ 11-5 να φτάσουν σε μια τεράστια νίκη που μπορεί να αποδειχθεί κομβική για την προσπάθεια των κοριτσιών του Νεδήμ Καρά Αχμέτ να φτάσουν στην παραμονή.

Δεκάλεπτα: 11-17, 22-28, 31-44, 51-51 (κ.α.), 62-56
Διαιτητές: Ζαχαριάδης-Λάλα
ΑΠΣ Ασπίς 2001 Ξάνθης (Καρά Αχμέτ): Μεχμέτ Ουστά 3 (1), Καραλίδου Σ. 22 (1), Κουτρουβέλη, Καρακώστα 12, Παπαχρυσοβέργη 1, Καραλή, Σαρβάνη, Σουλιώτη 14, Μαμαλίγκατζη 6, Καραλίδου Β., Σακουλάκη 2.
Ολύμπια ΓΣ Λάρισας (Λότφι): Δημητρέλια, Ντούρα, Σουλιώτη 11 (1), Λιάσκου 4, Σκαρλή 5, Μαγδαλιανίδου 12, Κουτσουνούρη 12 (1), Καλλίδη 12 (1)