ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών – ΦΟ Αριδαίας 76-82
Πατώντας το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο ο ΦΟΑ επικράτησε με 76-82 του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών για την 16η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ. Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι όπως εξελίχθηκε με τις δύο ομάδες να αγωνίζονται με σημαντικές απουσίες, αφού ούτε ο Μπογδάνης αγωνίστηκε για τους γηπεδούχους, ούτε οι Στρέπκος και Τοπαλίδης για την ομάδα του ΦΟΑ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με τους Μαυρόπουλο, Παπαμανώλη, Μόσχου, Χατζηλαμπρινό και Στόϊτση, ενώ οι φιλοξενούμενοι με τους Αβραμίδη, Μπεγλόπουλο, Σαμαρτζίδη, Τζάτση και Μακρόπουλο.
Πιο δυνατά στο παιχνίδι μπήκαν οι παίκτες του ΦΟΑ, οι οποίοι έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο που ήταν μπροστά με 17-23.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι φιλοξενούμενοι κόλλησαν επιθετικά με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται και με μεγάλα ποσοστά ευστοχίας έξω από τα 6,75 έτρεξαν ένα σερί 27-11 και πήραν προβάδισμα 10 πόντων στο ημίχρονο (44-34).
Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Παναγιώτη Βάτση αφυπνίστηκαν και στο πρώτο δίλεπτο έτρεξαν ένα σερί 0-12 και επέστρεψαν δυνατά στο παιχνίδι. Με ανεβασμένη ψυχολογία οι παίκτες του ΦΟΑ κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος και πιο ψύχραιμοι στο φινάλε πήραν μια δύσκολη όπως εξελίχθηκε νίκη στα Γιαννιτσά. Μεγάλος άτυχος από πλευράς ΦΟΑ ο Αβραμίδης που τραυματίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο και αναγκάστηκε να αποχωρήσει από τον αγώνα.

Διαιτητές: Εκίζογλου – Σαλαπάνης.
Δεκάλεπτα: 17-23, 44-34, 56-61, 76-82.
ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών (Κοτλέας): Πατσιάνης 14 (2), Μαυρόπουλος 6 (1), Στόϊτσης Κ. 6, Παπαμανώλης 12 (1), Μόσχου, Καρύπης, Στόγιος 2, Χατζηλαμπρινός 7 (2), Στόϊτσης Γ. 12, Αργυρόπουλος 17 (1).
ΦΟ Αριδαίας (Βάτσης): Αμπάρης, Κανονίδης Γ., Σαμαρτζίδης 3 (1), Τόπκας, Ζέρζης, Μπεγλόπουλος 19, Παπαβραάμ 3, Αβραμίδης 15 (2), Κανονίδης Ι., Μακρόπουλος 30, Αργυρός, Τζάτσης 12 (2).

ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας – ΓΑΣ Αλεξάνδρειας 59-48

ΓΑΣ Έδεσσας 2011 – ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα 74-70

ΑΓΕ Πιερίας – ΑΣ Πανεδεσσαϊκός 63-71