Η προέλαση της Καστοριάς συνεχίζεται στο 2ο όμιλο της Β’ Εθνικής Κατηγορίας, με τους Γουναράδες να επικρατούν στο ματς με το Στρατώνι, ενώ ο Πιερικός Αρχέλαος ανάσανε βαθμολογικά, μιας κι επιβλήθηκε του Φίλιππου Βέροιας. Οξυγόνο πήρε και η ΧΑΝΘ μετά την επικράτησή της κόντρα στον Πολύγυρο, με τον Ερμή Λαγκαδά να λυγίζει την Γέφυρα. Ο Ερμής Αγιάς έφτασε στο ζητούμενό του κόντρα στην Ασπίδα Ξάνθης, με την Καρδίτσα, παρά τις δυσκολίες που συνάντησε, να πετυχαίνει τον στόχο της επί του Αίαντα Ευόσμου. Το Ανατόλια δεν επέτρεψε στην Ευρώπη Πευκοχωρίου να διεκδικήσει κάτι περισσότερο κι από μεριάς της και ο Χαρίλαος Τρικούπης επέστρεψε στις επιτυχίες, μέσω του ντέρμπι της Αιτωλοακαρνανίας, με το Αγρίνιο.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας 77-55

ΑΣ Καστοριάς – ΣΑ Στρατωνίου 83-55

Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης, Αγραφιώτης
Δεκάλεπτα: 22-11, 36-26, 64-35, 83-55.
ΑΣ Καστοριάς (Σούλιος): Κυριακόπουλος 18 (4), Χονδρογιάννης, Ματενίδης 2, Απιδόπουλος 9, Ελευθεριάδης 4, Χότζα 2, Τερσενίδης 11 (3), Τασιούδης 2, Τεπετίδης 6 (1), Αντωνιάδης 10, Μπένας 17, Τσότσος 2.
ΣΑ Στρατωνίου (Χατζούλης): Κελεσίδης 4, Γρηγοριάδης 2, Πονόπουλος, Κουντουραντζόγλου, Δελίδης 3 (1), Σουτζόπουλος 4, Σαμαράς 4, Φλιάτης Ι. 10 (1), Θωμαΐδης 9, Φλιάτης Γ. 1, Πολιτόπουλος, Δασκαλόπουλος 18.

ΓΣ Ερμής Αγιάς – ΑΠΣ Ασπίς Ξάνθης 84-75
Ο Ερμής Αγιάς πέτυχε μία ακόμα σημαντική εντός έδρας νίκη με αντίπαλο την Ασπίδα Ξάνθης. Το συγκρότημα του Γρηγόρη Γιασάρη πήρε από νωρίς τα ηνία του αγώνα και δεν έχασε έκτοτε το προβάδισμα. Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού ο αντίπαλος έδειξε απειλητικές διαθέσεις ωστόσο οι «κυανόλευκοι» ήταν ψύχραιμοι και αποφασισμένοι για την νίκη, επικρατώντας τελικά με 84-75.

Διαγωνισμός τριπόντων στην πρώτη περίοδος για τον Ερμή που ευστόχησε σε 7 από τις 9 προσπάθειες του! Έτσι δεν άργησε να πάρει τα ηνία του παιχνιδιού από νωρίς (8-2) και να διατηρήσει την διαφορά (11-4). Οι φιλοξενούμενοι στην συνέχεια βρήκαν χώρους και μείωσαν προσωρινά στους τέσσερις πόντους (22-18), αλλά η ευστοχία των γηπεδούχων από τη περιφέρεια ήταν εξωπραγματική (29-23).
Το μπάσκετ όμως δεν είναι μόνο τρίποντο. Στην δεύτερη περίοδο οι «κυανόλευκοι» τα βρήκαν «σκούρα» από τα 6,75 (1/6) και σε συνδυασμό ότι η άμυνά τους δεν ήταν η αναμενόμενη, η «ψαλίδα» άρχισε να κλείνει και έφτασε στο καλάθι η διαφορά (33-31) μετά από βολές του Ασημάκη. Έπρεπε να περάσουν πέντε λεπτά για να ευστοχήσουν σε σουτ εντός πεδίας και αυτό τους κόστισε. Μέχρι που επιστρατεύτηκε από τον πάγκο ο Μηλιώνης που μαζί με τον Κόμματο ξεκλείδωσαν την άμυνα της Ασπίδας (38-31). Οι φιλοξενούμενοι όμως με ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά έφτασαν στην ισοφάριση του παιχνιδιού για πρώτη φορά στον αγώνα, με τρίποντο στην εκπνοή του ημιχρόνου για το 42-42.
Εντυπωσιακός ήταν ο Ερμής στις αρχές της επανάληψης. Τσιαμπαλής, Βαβάτσικος σημείωσαν διαδοχικά καλάθια και φάουλ για το 51-42, ενώ οι Γκανέτσας και Κόμμματος ευστόχησαν από την περιφέρεια για το 57-42. Η μέγιστη διαφορά ήταν το +16 όταν και πάλι ο Κόμματος με τρίποντο έγραψε το 62-46.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ροκανίζουν την διαφορά φτάνοντας στο 69-61 βάζοντας και πάλι φωτιά στο παιχνίδι. Ο Ερμής διατήρησε την ψυχραιμία του και την διαφορά σε ψηλά επίπεδα (74-63) αλλά ένα σερί 6-0 της Ασπίδας από το πουθενά, έφερε «πονοκεφάλους» στον Γρηγόρη Γιασάρη και στον συνεργάτη του Αλέξη Ζέστα (74-69). Ο Γκανέτσας όμως με ένα «σκοτωμένο» τρίποντο στο τέλος, έφερε την λύτρωση για την ομάδα του (77-69) που στην συνέχεια δεν απειλήθηκε, για το τελικό σκορ 84-73.

Διαιτητές: Τοκόλης, Κοϊμτζόγλου
Δεκάλεπτα: 29-23, 42-42, 67-54, 84-75.
ΕΡΜΗΣ (Γιασσάρης, Ζέστας): Τσιαμπαλής 17 (3), Γκανέτσας 6 (2), Μηλιώνης 3 (1), Νταλός 2, Χαλκιάς, Κόμματος 16 (4), Περρωτής 2, Τριανταφύλλου 15 (3), Βαβάτσικος 16 (1), Γούλας 7 (1), Αγαπίου, Φαρμάκης.
ΑΣΠΙΔΑ (Ιωαννίδης): Παπαδάκης 7, Κουτσογιάννης 12 (1), Καραμπίνης, Ασημάκης  17 (1), Τσιώγκας 3 (1), Τσιαβές 18 (2), Γρούδος 4, Μασμανίδης 3, Πετς 5 (1), Στεφανίδης 2, Μανδαλάκης 4, Παπαθανασίου.

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης – ΑΟ Αγρινίου 79-68
Ένα τέλειο πρώτο δεκάλεπτο για την ομάδα του Χαρίλαο Τρικούπη ήταν αρκετό ώστε να φτάσει σε μια σπουδαία και μεγάλη νίκη με 79-68 επί της ομάδας του ΑΟ Αγρινίου.
Παράσταση για ένα ρόλο το πρώτο δεκάλεπτο με τους παίκτες του Γιάννη Δημητριάδη να σημειώνουν 27 πόντους και να έχουν παθητικό μόλις 10. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Αγρινίου θα προσπαθήσει να ισορροπήσει το παιχνίδι χωρίς όμως να μπορέσει να ψαλιδίσει την διαφορά και πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 16 πόντους πίσω 46-30.
Η έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου θα είναι πολύ καλή για τους γηπεδούχους με την διαφορά 5΄ λεπτά πριν την ολοκλήρωση του να φτάνει στους 23 πόντους για την ομάδα του Μεσολογγίου  62-39. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Χρήστου Μυριούνη θα προσπαθήσουν να ροκανίσουν την διαφορά και με επιμέρους σκορ 13-2 θα καταφέρουν να ρίξουν την διαφορά στους 12 πόντους με την λήξη του δεκαλέπτου 64-52.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Αγρινίου θα προσπαθήσει να μπει και πάλι στο παιχνίδι με σουτ από την περιφέρεια και θα καταφέρει να κατεβάσει την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν τα ψυχικά αποθέματα και τις λύσεις στην επίθεση, φτάνοντας σε μια σπουδαία επικράτηση.

Διαιτητές: Μπούκας, Τσολάκος
Δεκάλεπτα: 27-10, 46-30, 64-52, 79-68.
ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης (Δημητριάδης): Ιωάννου 9 (2), Βουρνάς 7, Πέττας, Παπαδιονυσίου 5 (1), Τοπουζίδης 7 (1), Μουράτογλου 12 (1), Σταυρόπουλος 12, Παπαρέγκας 5 (1), Γεωργιάδης 8, Μουρίκης 2, Τσαπατώρης, Ψάλτου 12.
ΑΟ Αγρινίου (Μυριούνης): Τασόπουλος 2, Μπερερής 10, Τάσσος 8, Πουρνάρας 2, Μπαρούχας 8 (2), Γκρέκας 9 (2), Μήτσου 7, Γκόβας 15 (1), Μακρής 7.

ΧΑΝΘ – ΑΟ Πολύγυρου 79-53

Δεκάλεπτα: 18-9, 39-18, 64-40, 79-53.
Διαιτητές: Γερακίνης, Φακίτσας
ΧΑΝΘ (Νικολαΐδης): Ιορδάνογλου 5, Αμπατζάς 16 (3), Βλάχος 9 (1), Ντουκτσόγλου, Ελευθεριάδης 10, Ζιάκας 11 (1), Ερμείδης Π. 9, Γεωργάκης 7 (1), Χατζηβούρκογλου, Παπαχρήστου, Μελίδης, Λευκαδίτης 12.
ΑΟ Πολύγυρου (Καραπιπερίδης): Ζαγορίτης 5 (1), Πιπιλιάρης 11, Πετρίδης 12 (2), Παπασαραφιανός 9, Χρηστιδης 2, Βούλγαρης, Νησιώτης 4, Νούκαρης 10, Ακριτίδης.

ΣΑΑΚ Ανατόλια – ΑΣ Ευρώπη Πευκοχωρίου 76-59

Διαιτητές: Τσιαπλής, Κατωτικίδης
Δεκάλεπτα: 23-12, 43-25, 66-43, 76-59.
ΣΑΑΚ Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Ζαφειρούδης 5, Πρωτούλης 6 (2), Βρεττάς 2, Σιώπης 2, Γαλανίδης 15 (2), Μπίλιος, Συμεωνίδης 29, Αζίζης, Σταματογιάννης 6, Τζουβάρας 3, Βεργίνης 3, Κοτσάνος 5.
ΑΣ ευρώπη Πευκοχωρίου (Καραμανλής): Αμπατζίδης 3 (1), Μητσάκης 13 (3), Λεμονάκης 3, Μουρατίδης 19 (2), Μαυρίδης 11, Γαρέζος 2, Καραϊσκάκης, Καραθανάσης, Κιγμέτογλου, Σταύρου 8, Μάρκου, Βαϊντερλής.

ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά – ΚΣ Γέφυρας 65-58

Διαιτητές: Φουτζήλας, Παπαδόπουλος
Δεκάλεπτα: 9-10, 36-25, 46-44, 65-58.
ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά (Αμοιρίδης): Καϊκλής 4, Γκαμούρας 2, Μάρουσιτς 13 (2), Mήνου 2, Νώτης 10, Πυλκούδης 5, Ελευθεριάδης 4 (1), Καντάρκος 26 (2).
ΚΣ Γέφυρας (Τουλούμης): Κρομμύδας 9, Δανάκης 7, Βάσκος, Κολοκοτρώνης 3 (1), Ταραμάς, Μυλωνίδης 19 (2), Βογιατζής, Μπίσκας 11 (1), Καρούζος 9.

ΑΠΣ Αίας Ευόσμου – ΑΣ Καρδίτσας 51-63
Με το ροζ φύλλο αγώνα έφυγε από το κλειστό του Ευόσμου ο ΑΣΚ, ο μοναδικός εκ των φιλοξενουμένων της 17ης αγωνιστικής στο 2ο όμιλο της Β’ Εθνικής.
Ο ΑΣΚ χωρίς να πιάσει μεγάλη απόδοση έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του και με τη γνωστή καλή του άμυνα έφθασε στη νίκη με 51-63. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με χαμηλό αποτέλεσμα για τις δύο ομάδες (18-23) όμως στη συνέχει ο ΑΣΚ ήταν καλύτερος επιθετικά και ουσιαστικά καθάρισε την αναμέτρηση στο τρίτο δεκάλεπτο όταν πέτυχε ένα επιμέρους (13-22).

Διαιτητές: Παπαγερίδης, Μαπακάλης
Δεκάλεπτα: 9-9, 18-23, 31-45, 51-63.
ΑΠΣ Αίας Ευόσμου (Τσούρμας): Αμούντζιας 14, Τσιμπής 7 (1), Μπαλτζόπουλος, Καδής, Δεληγιάννης 5 (1), Σικαλίδης 4, Δεμερτζής 10 (2), Κόκουρας 8, Σεκαδάκης Γ., Σεκαδάκης Δ., Τσιακλάγκανος 2, Καραμανώλης 1.
ΑΣ Καρδίτσας (Ρουμελιώτης): Σκορδάς, Κουρέπης, Πανταζής 2, Λάκκας 9 (1), Μαυρογιάννης 10 (1) Παππάς Κ., Πάσσας, Καμαριώτης 4 (1), Παπαδόπουλος 2, Τριχόπουλος 17 (5), Θέος 13 (1), Παππάς Γ. 6.