Το σερί του στο 14-0 έφτασε ο Ολυμπιακός Βόλου που επικράτησε της Ολύμπια Λάρισας. Από τα υπόλοιπα ματς ξεχώρισε η επιβλητική νίκη του Απόλλωνα Καλαμαριάς στην Ξάνθη επί της Ασπίδας. Οι Σέρρες πέτυχαν την δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα, σοκάροντας εκτός έδρας την Πυλαία

ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου – Ολύμπια ΓΣ Λάρισας 81-56
Ένας «διαστημικός» Ολυμπιακός Βόλου, διέσυρε την Ολύμπια Λάρισας με 81-56 και διατηρήθηκε αήττητος στην κορυφή του πρωταθλήματος της Α2 γυναικών.
Οι «ερυθρόλευκες» έκαναν εκπληκτική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση, προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 49-17, ενώ έφθασαν την διαφορά μέχρι το 53-17 στην αρχή της τρίτης περιόδου. Στην συνέχεια έγινε το απαιτούμενο ροτέισιον ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης, Χατζηκώστας
Δεκάλεπτα: 24-8, 49-17, 65-39, 81-56.
ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου (Καπουρνιώτης,Μπορίνος): Κυριατζίδου, Παγκαλίδου 3, Ντελή 2, Ταντουρόφσκα 27 (5), Σουλτάνη 25 (3 τρ), Νούλα, Αγαγιώτου, Ζέρβα 12, Ζήτη, Αγκάνη, Δημητριάδου 4, Κοτσιάφτη 8.
Ολύμπια ΓΣ Λάρισας (Λότφι): Δημητρέλια, Σουλιώτη 16, Ντούρα, Παπαστεργίου 3, Λιάσκου 10 (1), Ασκαρλή, Μαγαλιανίδου 9, Κουτσουνούρη 13 (1), Καλίδη 3.

ΠΑΣ Γιάννινα – ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρυσίου 52-48
Χωρίς την τραυματισμένη Ρέα Ντόκου αλλά με ηγέτιδα την Ντίνα Σαρηγιαννίδου που σημείωσε 19 πόντους, ο ΠΑΣ Γιάννινα κατέκτησε ένα σημαντικό ροζ φύλλο επικρατώντας της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου χτες το μεσημέρι στο κλειστό της Λιμνοπούλας με 52-48. Οι παίκτριες του ΠΑΣ στο τέλος πανηγύρισαν μαζί με την Ντόκου και τους φιλάθλους τη σημαντική νίκη που κρατάει τον ΠΑΣ ζωντανό για την παραμονή στην Α2 κατηγορία γυναικών.
Το παιχνίδι είχε εναλλαγές στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, με τον ΠΑΣ να έχει ισχνό προβάδισμα 2 πόντων (14-12) στο τέλος της πρώτης περιόδο και μόλις ενός πόντου στο τέλος της δεύτερης.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΣ κατάφερε να ξεφύγει με 44-38. Στα τελευταία λεπτά υπήρξε μπαράζ λαθών από την Αναγέννηση και σε συνδυασμό με το καθαρό μυαλό και την ευστοχία στις βολές των παικτριών του ΠΑΣ έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της γιαννιώτικης ομάδας.
Η Ελένη Γιωτίτσα ένιωσε ενοχλήσεις στο τέταρτο δεκάλεπτο μετά από διεκδίκηση και αποχώρησε, χωρίς όμως να είναι όμως κάτι ανησυχητικό όπως ανέφεραν οι άνθρωποι του ΠΑΣ μετά το τέλος του παιχνιδιού.

Διαιτητές: Γεωργούλης, Γκέκας.
Δεκάλεπτα: 14-12, 29-28, 44-38, 52-48.
ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Γιωτίτσα Ε. 11 (1), Σαρηγιαννίδου 19, Βαλέκα 2, Μεντεσίδου 4, Κατσίδου 15 (3), Σταματέλου 1, Γιωτίτσα Δ., Μπουκουβάλα.
ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρυσίου (Μύρβαλη): Μαραγκού 9 (1), Κουλακιώτη 4, Καλομιτσίνη 6, Καζαντζή 5, Μούρτου 4, Ψαρρά 6, Τζίκου 8, Παπαδάκη 6, Σαλαμάνη, Βασλαματζή.

ΑΠΣ Ασπίς 2001 Ξάνθης – ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς 28-57
Για ένα ημίχρονο άντεξαν τα κορίτσια της Ασπίδας Ξάνθης απέναντι στην πολύ καλή ομάδα του Απόλλων Καλαμαριάς που γνώρισε δίκαιη ήττα απο την ομάδα της Θεσσαλονίκης με 28-57.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο με πολύ καλές άμυνες και απο τις δύο ομάδες, με αποτέλεσμα να έχουμε πολύ χαμηλό σκορ. Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως οι φιλοξενούμενες ήταν εντυπωσιακές και με επί μέρους σκορ 3-19! κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο μπροστά στο σκόρ με +22 πόντους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο παρά την προσπάθεια της Ξανθιώτικης ομάδας οι παίκτριες της Καλαμαριάς κατάφεραν να διαφυλάξουν το σημαντικό προβάδισμα που έχτισαν και έφτασαν σε ακόμη μια νίκη που την διατηρεί στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας. Μοναδικό μελανό σημείο για την Καλαμαριά ο ελαφρύς τραυματισμός της Καλαντίδου.
Απο την άλλη τα κορίτσια της Ασπίδας μένουν με την πολύ καλή αμυντική λειτουργία του πρώτου μέρους, με το αποτέλεσμα πάντως να είναι…εντός προγράμματος μια και αντιμετώπιζε μια ομάδα που διεκδικεί την άνοδο στην Α1.

Διαιτητές: Γιαννούλης, Θωμόπουλος
Δεκάλεπτα: 6-9, 15-21, 18-40, 28-57.
ΑΠΣ Ασπίς 2001 Ξάνθης (Καρά Αχμέτ): Μεχμέτ-Ουστά 3, Καραλίδου Σ. 2, Κουτρουβέλη, Καρακώστα 4, Παπαχρυσοβέργη, Καραλή 2, Λαζαρίδου, Σαρβάνη 2, Σουλιώτη 6, Σακουλάκη 1, Μαμαλίγκατζη 8 (2).
ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς (Γκογκάκης): Σταμπή 9, Ιγγλέζου 11 (1), Παλλάνη 10, Καλαντίδου, Ακσεχέρογλου 10, Σολωμού 6 (1), Καϊμακτσή 3, Γραμματικού 9 (1)

ΑΕ Πυλαίας – ΑΟ Σερρών 38-43
Τεράστιο «διπλό» σημείωσε ο ΑΟ Σερρών στην Πυλαία καθώς επικράτησε της τοπικής ΑΕ με 38-43. Το «τριφύλλι» πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας επιτυχία στο φετινό πρωτάθλημα και παράλληλα τη δεύτερη διαδοχική νίκη.
Αξίζει να σημειωθεί ότι τη νικήτρια ομάδα κοουτσάρισε εκτάκτως σήμερα ο Νίκος Κηρύκος λόγω του θανάτου της μητέρας του Κώστα Δώδου, γεγονός που ανάγκασε τον προπονητή της σερραϊκής ομάδας να απουσιάσει από τον αγώνα. Οι αθλήτριες του ΑΟ Σερρών αφιερώνουν τη νίκη στον Κώστα Δώδο, εκφράζοντας τα συλλυπητήριά τους για την απώλεια της μητέρας του, ενώ ευχαριστούν τον Νίκο Κηρύκο για τη παρουσία του στον πάγκο.

Διαιτητές: Κολοκυθάς, Θεοδωρίδης.
Δεκάλεπτα: 14-9, 26-24, 31-30, 38-43.
ΑΕ Πυλαίας (Λίτσου): Πετρίδου 9 (1), Γρηγοριάδου, Ζωγράφου, Κοκκίνου 2, Βατσιτσίδου 9 (1), Ζιβώνη 2, Καρατζά 2, Γαλιτσιάνου 7 (1).
ΑΟ Σερρών (Κηρύκος): Τόγα 8 (1), Μαραγκού 19 (1), Νασιάκου, Μπακιρτιζίδου Κ., Μπακιρτζίδου Μ. 14, Λαδοπούλου Κ., Χατζηπαύλου, Στεφανίδου 2.

ΑΣ Τιτάνες Δράμας – ΕΟ Σταυρούπολης 48-60
Εχοντας προβάδισμα από την αρχή του αγώνα ο ΕΟ Σταυρούπολης επικράτησε στην Δράμα των Τιτάνων με 48-60. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στους τρεις στις αρχές της τρίτης περιόδου, όμως η διαφορά άνοιξε πάλι και έφθασε και τους 16 για τους νικητές.

Διαιτητές: Ζαχαριάδης, Λάλα.
Δεκάλεπτα: 10-16, 26-31, 39-50, 48-60.
ΑΣ Τιτάνες Δράμας (Καρατσομπάνης): Στάικου 2, Παράσχου 5 (1), Καριώτη Μ. 1, Βαρσάμη, Αρσένογλου Μ., Γαϊτάνη Ε. 20 (2), Γιαντσιώρη 12, Κυριακίδου 2, Αθανασιάδου 6.
ΕΟ Σταυρούπολης (Μπαξεβάνος): Μυγδαλιά 8, Σαμαρά 13 (3), Αντωνιάδου 2, Μητρακοπούλου, Σεβασλιάν, Κωστανάκη 14 (3), Κανέλογλου 4, Τσανταλη 12, Πλάτσα 3, Πεχλιβανίδου 4.

ΓΣ Ηρακλής – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 92-53