Ολοκληρώθηκε η 15η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ Εθνικής Κατηγορίας με τους Διόσκουρους Κοζάνης να παίρνουν μία σπουδαία νίκη απέναντι στην Νίκοπολη Πρέβεζας και να την φτάνουν στην βαθμολογία. Ο Απόλλων Καλαμαριάς πήρε μία τεράστια νίκη απέναντι στην πρωτοπόρο Ελίμεια και σε συνδυασμό με τοεύκολο διπλό των Τιτάνων Παλαμά μέσα στην Φλώρινα, η μάχη της κορυφής παίρνει φωτιά. Ακόμα ο Εύαθλος Μακεδόνες Πολυκάστρου νίκησε εντός έδρας τον Πρωτέα Γρεβενών και απομακρύνθηκε από τις επικίνδυνες θέσεις, ενώ το ίδιο συνέβη και μετά την νίκης της Ευκαρπίας επί της Μελίκης. Το ντέρμπι των ουραγών κέρδισε ο Βίκος Ζαγοροχώρια στην έδρα του απέναντι στον Αιγινιακό σε ένα πολύ σκληρό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς – ΓΣ Ελίμειας 71-64

Διαιτητές: Παζόλης-Κοντογιάννης
Δεκάλεπτα: 21-15, 28-30, 50-47, 71-64
ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς (Γεωργιάδης-Γιαννικόπουλος): Χατζημιχαηλίδης 3 (1), Αποστόλου 25 (4), Γαϊτανίδης 2, Σουλούγκας, Κουκουλίδης, Αναστασίου 9, Μωυσίδης, Δοξάκης 11 (2), Καλαμπόκης 2, Στυλιανίδης 10 (2), Χατζής, Χαντζίδης 9.
ΓΣ Ελίμειας (Καραγιάννιδης): Τσιρέκας, Μαδίκας, Μαλούτας 16 (1), Δημόπουλος, Βλάχος 11, Τσαμπούρης, Πάπιστας, Κατσέλας 2, Τσιαούσης, Μαλιούρας 17 (1), Μακρής 11 (1), Νικολάου 7.

ΦΣΦ Αριστοτέλης Φλώρινας – ΓΣ Τιτάνες Παλαμά 63-80
Ένα ακόμη σημαντικό διπλό πανηγύρισαν οι Τιτάνες Παλαμά στην προσπάθεία τους να φτάσουν στην κορυφή του 1ου ομίλου Βορρά της Γ’ Εθνικής.
Η ομάδα του Χάρη Φόρου παίζοντας ανά διαστήματα όμορφο μπάσκετ κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα νικώντας τον Αριστοτέλη στη Φλώρινα με σκορ 63-80 για την 15η αγωνιστική.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το 3ο δεκάλεπτο γιατί στο τελευταίο μίλησε η εμπειρία και η κλάση των παικτών της ομάδας του Παλαμά η οποία έφτασε τελικά σε μια εύκολη επικράτηση με 17 πόντους διαφορά.

Διαιτητές: Πετανίδου- Λουλουδιάδης
Δεκάλεπτα
: 14-19, 38-37, 47-53, 63-80

ΦΣΦ Αριστοτέλης Φλώρινας (Μαυρουδίου): Τούζος 10 (2), Νικολαΐδης, Τραϊανού, Κέκελης 8 (1), Τέρπος, Συμεών 1, Σκαρλάτος 10, Μηλλιός, Γυμνόπουλος 14 (1), Καραβατάκης, Βασιλείου 20, Δάμο.
ΓΣ Τιτάνες Παλαμά (Φόρος): Μπιζιώτης 9 (3), Πανάρας 20 (2), Αργύρης, Γεωργατζάς 24 (5), Παπαϊωάννου 2, Δερμιτζάκης 6, Αρχοντής, Φαλιάκης Σ., Αντωνίου 7 (1), Μούμογλου 10, Χατζής, Αποστολάκης 2.

ΓΣ Φαρσάλων – ΑΓΣ Ιωαννίνων 86-73
Την ήττα γνώρισε ο ΑΓΣΙ στα Φάρσαλα, χάνοντας την ευκαιρία να ανέβει ένα ακόμα σκαλοπάτι στη βαθμολογία της Γ’ Εθνικής του μπάσκετ.

Το παιχνίδι είχε δύο διαφορετικές εικόνες. Στο α’ ημίχρονο Φάρσαλα και ΑΓΣΙ ήταν κοντά στο σκορ και το ματς έδειχνε να είναι αμφίρροπο, όμως από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά οι γηπεδούχοι μεγάλωσαν τη διαφορά τους, την έφεραν σε διψήφια νούμερα και πήραν τη νίκη με 86-73.

Διαιτητές: Σιταρίδης-Λουλουδιάδης
Δεκάλεπτα:
19-16, 44-40, 70-56, 86-73

ΓΣ Φαρσάλων (Λιάγκας): Παπακώστας 26 (1), Φούντας 18 (4), Ντόνας 4, Ίντζογλου 6, Αναγνωστόπουλος Χ. 11 (2), Αναγνωστόπουλος Γ. 14, Μακρής 2, Ντίνος 5 (1), Τσιλούλης, Λούτας.
ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Γεωργίου 7 (1), Μπαρτζώκας 15, Τζήμας 2, Καρασίμος 9, Μάκης 8, Πρέντζας 10 (3), Αυγερινός 22 (5), Καννής, Φϊλιος.

Βίκος Ζαγοροχώρια – ΑΟΚ Αιγινιακός 55-48

Εύαθλος Μακεδόνες Πολυκάστρου – ΦΟ Πρωτέας Γρεβενών 58-41

Διαιτητές: Καρκαλέτσης-Βασιλόπουλος
Δεκάλεπτα: 20-11, 29-26, 40-35, 58-41
Εύαθλος Μακεδόνες Πολυκάστρου (Παπαδόπουλος): Παπαδόπουλος 8 (2), Ημερίδης 21 (2), Ζεμπεκίδης 4, Χατζόπουλος 6 (2), Βλέτσης 5 (1), Τσελέκης 8, Κούτουλας 6, Βαρβούτας, Πολυχρονιδης, Σιδηρόπουλος, Παπαρίδης.
ΦΟ Πρωτέας Γρεβενών (Χασιώτης): Κλωνάρας Ν. 4, Ζήμπρας, Κλωνάρας Αλ. 8, Συλλάκος 4, Κιούρκας 8, Μπόζιαρης 7, Κώττας 2, Τζήμου 3, Χατζόγλου 5.

ΑΣ Διόσκουροι Κοζάνης – ΣΚ Νικόπολη Πρέβεζας
Στις επιτυχίες επέστρεψε η ομάδα των Διόσκουρων Κοζάνης, αφού κέρδισε με σκορ 74-55 τη Νικόπολη Πρέβεζας.

Οι παίχτες του κύριου Χωλόπουλου έδειξαν πολύ καλά στοιχεία μέσα στο παρκέ, δυσκολεύτηκαν όμως να πάρουν προβάδισμα στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, με την ομάδα της Πρέβεζας να είναι κοντά στο σκορ.
Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, οι Διόσκουροι Κοζάνης «πάτησαν» γκάζι, παίρνοντας έτσι μία διαφορά ασφαλείας, την οποία κράτησαν και μέχρι το τέλος.

Διαιτητές: Πρέβεζας Δαμίγος-Τσιομπάνος Γ
Δεκάλεπτα: 22-14, 32-31, 56-45, 74-55
ΑΣ Διόσκουροι Κοζάνης (Χωλόπουλος): Γκοβεδάρος, Σισμάνης 8, Σκορδαρης 2, Ντόβας 27 (5), Γκουτζομήτρος 2, Μαυρίδης 14 (2), Ζολώτας, Καρανώτας Τ. 12, Καρανώτας Στ. 9 (1).
ΣΚ Νικόπολη Πρέβεζας (Παπίρης): Αργυρός 10 (2), Τσιτσώνης 5 (1), Παπαμιχαήλ 1, Νίκας 9 (1), Μακρόπουλος 7, Μπάλας 23.

ΠΣ Ευκαρπίας – ΓΑΣ Μελίκης 88-61

Διαιτητές: Παριανόπουλος-Δολγύρας
Δεκάλεπτα: 28-17, 54-34, 66-46, 88-61
ΠΣ Ευκαρπίας (Νίκου): Χατζηπαππάς 9 (1), Σιδηρόπουλος, Κολότσιος 13 (1), Θεοωδοροπουλος, Κοσμίδης 5, Πούλιος, Γαϊτάνης 3 (1), Χολέβας 14, Βενετίδης,
Απιδόπουλος 14 (2), Ουλουσίδης 15 (2), Γκαβέζος 15 (1).
ΓΑΣ Μελίκης (Ασλανίδης): Λιόλιος 9 (1), Μαυριδης 19 (1), Κοτζαμπάσης 5 (1), Γιαννόπουλος, Παπαδόπουλος 2, Τζαφέρης, Στάκταρης 2, Σαζακλίδης 6, Κυριακού, Παραπούρας 18 (1), Ρογγότης.