Ο Άρης πήρε το θετικό αποτέλεσμα που αναζητούσε στην πρεμιέρα των playoffs του Basketball Champions League και μαζί μια σημαντική διαφορά, ενόψει της συνέχειας.

Εντός έδρας επιβλήθηκε 71-52 της Στρασμπούργκ και πλέον στοχεύει στην επόμενη αναμέτρηση στις 22 Φεβρουαρίου στη Γαλλία.

Ο Άρης μπήκε στον αγώνα με ιδανικό τρόπο, φτάνοντας στο 13-2 (6’20’’). Και συνέχισε χωρίς να επιτρέψει στην Στρασμπούργκ να τον αμφισβητήσει ούτε στη δεύτερη περίοδο, φτάνοντας ως το νταμπλ σκορ (26-13, 13’) και το πρώτο ημίχρονο να κλείνει 38-28. Τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου η ελληνική ομάδα είχε την ευκαιρία να φτάσει στο +19 (51-32, 25’) με την καλή άμυνα να δίνει εύκολους πόντους στην επίθεση και βασικό πρωταγωνιστή τον Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς. Η τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Έλληνας φόργουορντ μετά από φάουλ το οποίο χρεώθηκε, τον οδήγησε στον πάγκο με τους Γάλλους να προσπαθούν να εκμεταλλευτούν την κατάσταση, με ένα δικό τους μικρό σερί, πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στους πάγκους με το 55-39 να τις συνοδεύει στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Κάμινγκς και Γιάνκοβιτς ευστόχησαν από τα 6μ75 για το 61-39 (31’05’’) με την έναρξη της τέταρτης περιόδου. Η Στρασμπούργκ προσπάθησε να πλησιάσει (61-45, 32’33’’), αλλά ο Άρης είχε και πάλι τις απαντήσεις για το +20 (65-45, 33’33’’). Ο Δημήτρης Πρίφτης είδε τους παίκτες του να φτάνουν και στο +22 (69-47, 38’). Σλότερ και Λακόμπ έφεραν τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους, διαμορφώνοντας το τελικό 71-52.

Διαιτητές: Κόντε, Νέντοβιτς, Ομπράντοβιτς

Δεκάλεπτα: 19-8, 38-28, 55-39, 71-52

Άρης (Πρίφτης): Τζάκσον 9, Ξανθόπουλος, Τσαϊρέλης 5, Τζένκινς 9, Κάμινγκς 21, Ζάρας 1, Μούρτος, Σίμτσακ, Γκόρντον 4, Γιάνκοβιτς 13, Καββαδάς 5, Ντραγκίτσεβιτς 4

Στρασμπούργκ (Κολέ): Λακόμπ 16, Σλότερ 6, Λελούπ 2, Σι 2, Ουόκερ 6, Τζαϊτέ 2, Κορτάλ, Γκουλμί, Ντιλίκινα 5, Τράβις 7, Μέρφι 6, Χάουαρντ