Την ιστορική πρόκριση στους «8» του Challenge Cup πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού που επικράτησε ξανά με 3-2 σετ της Τσανάκαλε σε ένα ματς με συγκλονιστική εξέλιξη που διεξήχθη στο Ρέντη.

Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς που μετράει 4 νίκες σε ισάριθμα ματς στην Ευρώπη είναι η βέλγικη Αστερίξ με το 1ο παιχνίδι εκτός έδρας στο διάστημα 21-22-23 Φεβρουαρίου και τον επαναληπτικό στο Ρέντη μεταξύ 7-8-9 Μαρτίου!

Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στην έναρξη του αγώνα με τον Ολυμπιακό να φτάνει με 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Από το 9-9 που ακολούθησε η Τσανάκαλε έτρεξε ένα σερί 4-0 και προηγήθηκε με 9-13. Με τη Χίπε να δίνει λύσεις στην επίθεση οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 13-15 αλλά η Τσανάκαλε ξέφυγε με 15-21. Η προσπάθεια του Ολυμπιακού να διεκδικήσει το σετ (17-21) δεν ολοκληρώθηκε με την Τούρκικη ομάδα να φτάνει στο 19-25 και να προηγείται με 0-1.

Στο δεύτερο σετ οι Τσανάκαλε προηγήθηκε με 2-6, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 5-7 αλλά οι φιλοξενούμενες πήγαν με +3 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (5-8). Με ένα σερί 3-0 και καρφί της Χίπε ο Θρύλος ισοφάρισε σε 8-8 . Στο προβάδισμα της Τσανάκαλε απάντησε η Μαλασάι η οποία με δυο σερί πόντους (1 άσο) διαμόρφωσε το 10-9 υπέρ του Ολυμπιακού. Από το 10-10 δημιούργησε ένα σερί 4-0 και ξέφυγε με 14-10 ωστόσο η Τσανάκαλε μείωσε στη συνέχεια σε 15-14. Οι ερυθρόλευκες δεν πτοήθηκαν όμως και διεύρυναν και πάλι το προβάδισμα τους φτάνοντας στο 20-15. Με πόντο της Γιώτα (22-17) και άσο της Μαλασάι διαμορφώθηκε το 23-17, η Χίπε κέρδισε το μπλοκ άουτ για το 24-17 και με νέο δικό της πόντο έγινε το 25-17 (1-1)!

Το τρίτο σετ ξεκίνησε όπως το δεύτερο, με την Τσανάκαλε να οδηγεί στο σκορ και να πηγαίνει με 3-8 μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ακολούθησε ένα 4-0 σερί με την Χριστοδούλου στο σερβίς με το οποίο πλησίασαν οι «ερυθρόλευκες» σε 8-9. Από πλασέ και άσσο της Μαλασάι ο Ολυμπιακός μείωσε σε 10-11 αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες αύξησαν το προβάδισμά τους στο +4 μέχρι το δεύτερο τάιμ άουτ (12-16). Στο 14-18 με το οποίο προηγήθηκε η Τούρκικη ομάδα, οι γηπεδούχες απάντησαν με ένα δικό του σερί 3-0 και μείωσε με την Γιώτα σε 17-18. Όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη αφού η Τσανάκαλε έφτασε στο 18-21 και παρότι η ομάδα μας μείωσε σε 21-23 πήρε το σετ με 21-25.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο αποφασιστικά στο 4ο σετ και με την Μαλασάι να οδηγεί στην επίθεση και να σημειώνει διαδοχικούς πόντους προηγήθηκε με 8-5 μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Η Κατερίνα Γιώτα διεύρυνε το «ερυθρόλευκο» σερί πετυχαίνοντας το 9-5 και η συνέχεια ήταν ανάλογη  για το 13-7 και το 19-9. Η «ερυθρόλευκη» κυριαρχία στο σετ αυτό επιβεβαιώθηκε με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 25-14 και να στέλνει το ματς στο τάι μπρεϊκ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο τάι μπρέικ και προηγήθηκε με 5-2 και με 8-5 αλλά η Τσανάκαλε αντέδρασε και αφού ισοφάρισε σε 8-8 πέρασε μπροστά στο σκορ με 8-9 και στη συνέχεια με 9-11. Η Κατερίνα Γιώτα μείωσε σε 10-11 και από άστοχη επίθεση της Κούλαν προήλθε το 11-11 για να δώσει ξανά το προβάδισμα στον Θρύλο η Σάσκια Χίπε που διαμόρφωσε το 12-11! Ακολούθησε νέα ισοπαλία (12-12) και προβάδισμα της Τσανάκαλε (12-13) ενώ μετά από άστοχη επίθεση της Χίπε, προέκυψε το 12-14. Όμως ο Ολυμπιακκός δεν τα παράτησε, μετά από σερβίς άουτ της Γετίμογλου και άουτ της Κουλάν ισοφάρισε σε 14-14. Η Τζίνα Λαμπρούση με πρώτο χρόνο έγραψε το 15-14 ξεσηκώνοντας θύελλα πανηγυρισμών στις εξέδρες και η Στέλλα Χριστοδούλου με μπλοκ σφράγισε μέσα σε αποθέωση την ιστορική πρόκριση στους «8» του Challenge Cup!