Ο Βατανιακός επικράτησε με 73-66 του Βαφύρα, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Δυνατά μπήκε ο Βατανιακός στον αγώνα και εκμεταλευόμενος και τα λάθη του Βαφύρα σημείωσε εννέα αναπάντητους πόντους και βρέθηκε στο +9 (9-0) 8′ 21″ πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. ο Βαφύρας αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει στους τρεις πόντους τη διαφορά (10-7) 6′ 47″ πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου. Στην συνέχεια η ομάδα της Κατερίνης πήρε ξανά τα ηνία του αγώνα στα χέρια της και έφτασε τη διαφορά στους 12 (21-9), 2′ 25″ πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Βαφύρα να ανεβάζει την αποτελεσματικότητα στην άμυνα και βρίσκοντας πόντους από την περιφέρεια κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ  (30-31) 3′ 01″ πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, στη λήξη του οποίου πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με δύο (36-38).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Βατανιακός κατάφερε να πάρει προβάδισμα έξι πόντων 5′ 30″ πριν το τέλος του, με ένα σερί 6-0, το οποίο όρισε και την τύχη μιας, κατά τα άλλα, ισορροπημένης περιόδου.

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι θα φτάσουν σε μία άνετη επικράτηση, ωστόσο ο Βαφύρας φρόντισε να διαψεύσει τους πάντες. Ο Βατανιακός στο πρώτο ενάμησι λεπτό ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 60-48, αλλά ο Βαφύρας χρειάστηκε λιγότερο από δύο λεπτά για να μειώσει ξανά στους τέσσερις (60-56, 6′ 51″ πριν το τέλος). Ακολούθησε ένα ισορροπημένο πεντάλεπτο, όπου η διαφορά κυμάνθηκε μεταξύ τριών και έξι πόντων, με την ομάδα του Γιώργου Χελιδώνη να ξεφεύγει με 72-65 1′ 39″ πριν τη λήξη και εν τέλει να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς οι παίκτες του Βαφύρα ήταν άστοχοι στις τελευταίες κρίσιμες επιθέσεις.

Δεκάλεπτα: 23-12, 36-38, 56-48, 73-66.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα (Χελιδώνης): Κοτσίμπελης 2, Μέλιος 19 (5), Μάνος, Τσιάμης, Γκαβοτάσιος 6 (1), Φελεκίδης 14 (1), Βουτσακόπουλος 5, Λόσιος 1, Βαρβούτης 8, Λυκίδης, Βασιλειάδης, Κατηρτζίδης 18.

ΓΑΣ Βαφύρας Δίου (Σαραπτσής): Σαραπτσής, Καραμπατάκης 8 (2), Μπούσμπουρας, Σιώκας 3, Κουμπατσιάρης, Ζαμάνης, Ψαρρός 11, Κουρκούτας 24 (5), Ελευθεριάδης, Παπαδόπουλος 16 (4), Μαντζόλης 4, Πάλλας