Σημαντικό διπλό σημείωσε ο Ερμής Αγιάς επί του Αγρινίου, σε ένα από τα ντέρμπι της ημέρας στον Ομιλο Βορρά της Β’ Εθνικής, με την Καρδίτσα να αποδρά από την Βέροια με αντίπαλο τον Φίλιππο και την Καστοριά να περνά και από την Ξάνθη, μετά από παράταση επί της μαχητικής Ασπίδας. Στο πρώτο χρονικά ματς για την 18η αγωνιστική, ο Πολύγυρος ανάσανε, νικώντας τον Χαρίλαο Τρικούπη, που μακριά από το Μεσολόγγι, χάνει έδαφος. Σε άλλη αναμέτρηση, το Στρατώνι τα κατάφερε κόντρα στον Πιερικό Αρχέλαο, με το Πευκοχώρι να κερδίζει την ΧΑΝΘ και το Ανατόλια να περνά το εμπόδιο της Γέφυρας.

ΑΟ Πολύγυρου – ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης 83-79
Ο Τρικούπης μπήκε καλύτερα, προηγήθηκε από το ξεκίνημα και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 7 πόντων. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στους 11 (28-39), όμως ο Πολύγυρος αντέδρασε και μείωσε σε 39-42 στο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και προηγήθηκαν με 7 πόντους, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στους 12 πόντους (72-60). Ο Τρικούπης αντέδρασε, μείωσε στους 4, όμως δεν κατάφερε την ολική ανατροπή κρατώντας όμως τη διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Διαιτητές: Φακίτσας, Ταρενίδης
Δεκάλεπτα: 22-29, 39-42, 62-55, 83-79.
ΑΟ Πολύγυρου (Καραπιπερίδης): Ζαγορίτης, Πιπιλιάρης 36 (1), Πετρίδης 5 (1), Παπασαραφιανός 9 (1), Βούλγαρης 9 (1), Χρηστίδης, Νησιώτης 6, Νουκάρης 23 (4) Ακριτίδης, Νίκιτς.
ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης (Δημητριάδης): Ιωάννου 11 (2), Βουρνάς 6, Παπαδιονυσίου 13 (2), Μουράτογλου 7 (1), Τοπουζίδης, Σταυρόπουλος 3, Παπαρέγκας 10 (1), Γεωργιάδης 10, Μουρίκης 4, Ψάλτου 15.

ΣΑ Στρατωνίου – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 70-65

ΑΠΣ Ασπίς Ξάνθης – ΑΣ Καστοριάς 70-78
Σε ένα πραγματικό ντέρμπι η Ασπίδα Ξάνθης κοίταξε στα μάτια την πρωτοπόρο Καστοριά, οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση, όμως η κούραση και οι λίγες λύσεις από τον πάγκο οδήγησαν σε ήττα με 70-78.
Η Ασπίδα ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 16-11 στο τέλος της πρώτης περιόδου.
Η Καστοριά όμως με έμπειρους παίκτες και βάθος στον πάγκο κατάφερε βρίσκοντας λύσεις σε άμυνα και επίθεση να γυρίσει το παιχνίδι και να προηγηθεί με 28-31 στο ημίχρονο.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με την Καστοριά να προηγείται με 44-48 και την Ασπίδα να είναι πολύ καλή στην άμυνα, όμως στην επίθεση να χάνει κάποια καλάθια που θα τις επέτρεπαν να προηγηθεί.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Καστοριά κρατούσε το προβάδισμα και ένα λεπτό πριν το τέλος προηγήθηκε με 60-65. Όμως με σερί 7-2 η Ασπίδα ισοφάρισε σε 67-67 και έστειλε την αναμέτρηση στην παράταση.
Εκεί οι παίκτες της Καστοριάς βρήκαν περισσότερες λύσεις, δέχθηκαν μόλις 3 πόντους από την Ασπίδα και έφτασαν στη 17η νίκη τους στο πρωτάθλημα με 70-78.

Διαιτητές: Τζίμα, Παργιανόπουλος
Δεκάλεπτα: 16-11, 23-25, 44-48, 67-67 (κ. δ.), 70-78 (α’ παρ.).
ΑΠΣ Ασπίς Ξάνθης (Ιωαννίδης): Μασμανίδης, Παπαδάκης 3 (1), Γρούδος 2, Τσιώγκας, Στεφανίδης 4, Καραμπίνης, Τσιαβές 6, Κουτσογιάννης 6 (1), Ασημάκης 11, Παπαθανασίου 3 (1), Μανδαλάκης 31 (2), Πετς 2.
ΑΣ Καστοριάς (Σούλιος): Κυριακόπουλος 19 (2), Μπέγος, Χονδρογιάννης, Ματενίδης, Απιδόπουλος 4, Ελευθεριάδης 10 (1), Χότζα, Τερσενίδης 3 (1), Τασιούδης, Τεπετίδης 3, Αντωνιάδης 15 (1), Μπένας 20 (1), Τσότσος 4.

ΑΟ Αγρινίου – ΓΣ Ερμής Αγιάς 67-72
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 14 – 16 και στο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 1 πόντο. Ίδια εικόνα και στην τρίτη περίοδο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, ενώ το ίδιο συνέβη και σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του τετάρτου δεκαλέπτου.
Σημαντικό στην τελική έκβαση του αγώνα ήταν το τρίποντο του Τριανταφύλλου στο τελευταίο δευτερόλεπτο της επίθεσης του Ερμή 1′ 30″ περίπου πριν το τέλος με τον παίκτη των φιλοξενούμενων να κερδίζει και φάουλ κάνοντας το 63-64, 63-68.
Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι παίκτες του Ερμή ήταν εύστοχοι στις βολές και πήραν τη νίκη.

Διαιτητές: Τσιαπλής, Κατωτικίδης
Δεκάλεπτα: 14-16, 28-29, 48-50, 67-72.
ΑΟ Αγρινίου (Μυριούνης): Τασόπουλος 2, Μπερερής 18 (3), Σαπλαούρας, Τάσσος 11, Πουρνάρας, Μπαρούχας 4 (1), Σταμούλης, Γκρέκας 2, Μήτσου 7, Γκόβας 16 (2), Μακρής 7 (1).
ΓΣ Ερμής Αγιάς (Γιασσάρης): Τσιαμπαλής 11 (3), Γκανέτσας 1, Μηλιώνης, Νταλός 2, Χαλκιάς, Κόμματος 13 (2), Περρωτής 14, Τριανταφύλλου 14 (2), Βαβάτσικος 5, Γούλας 14 (4), Αγαπίου, Φαρμάκης.

ΑΣ Ευρώπη Πευκοχωρίου – ΧΑΝΘ 92-79

Διαιτητές: Παπαδόπουλος, Μελανίδης
Δεκάλεπτα: 25-22, 49-45, 76-62, 92-79.
ΑΣ Ευρώπη Πευκοχωρίου (Καραμανλής): Αμπατζίδης, Μητσάκης 12 (2 τρ., 13 ασ.), Λεμονάκης 5 (1), Μουρατίδης 11, Μαυρίδης 20 (1), Γαρέζος 21 (3), Καραϊσκάκης 7, Καραθανάσης, Σταύρου 16 (3), Μάρκου, Βαϊντερλής.
ΧΑΝΘ (Νικολαΐδης): Ιορδάνογλου 6, Αμπατζάς 2, Βλάχος 14 (2), Ελευθεριάδης 2, Ζιάκας 17 (2), Ερμείδης Π. 11 (2), Γεωργάκης 6, Μελίδης 13, Φυλακτός 8 (2), Παπαζούδης, Δούκας, Ερμείδης Δ.

ΚΣ Γέφυρας – ΣΑΑΚ Ανατόλια 63-78

Διαιτητές: Σιμητόπουλος, Τσιρτσιμάλης
Δεκάλεπτα: 10-19, 25-40, 40-56, 63-78.
ΚΣ Γέφυρας (Τουλούμης): Κρομμύδας 10, Δανάκης 12, Βάσκος, Κολοκοτρώνης 4, Ταραμάς 2, Μυλωνίδης 27 (1), Βογιατζής, Μπίσκας, Καρούζος 3, Καζαμίας 5 (1).
ΣΑΑΚ Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Ζαφειρούδης, Πρωτούλης 10, Βρεττάς 6 (2), Σιώπης 11 (1), Γαλανίδης 17 (2), Μπίλιος, Συμεωνίδης 18, Αζίζης, Σταματογιάννης 3, Τζουβάρας 4, Βεργίνης 7 (1), Κοτσάνος.

ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας – ΑΣ Καρδίτσας 73-78

Διαιτητές: Θεοδώρου, Δημάδης
Δεκάλεπτα: 16-21, 35-45, 57-63, 73-78.
ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Τσεσμετζίδης, Τσιμίδης, Βάλλιος 6 (2), Παπαδόπουλος 12, Κοθράς 33 (2), Σιόλογκας 9 (1) Θεοδωρίδης 12, Σταυριανίδης 3 (1).
ΑΣ Καρδίτσας (Ρουμελιώτης, Κομποδιέτας): Σκορδάς 5, Κουρέπης, Πανταζής, Λάκκας 6 (1), Μαυρογιάννης 7, Παππάς Κ. 6 (2), Πάσσας, Καμαριώτης 11 (2), Παπαδόπουλος 17, Τριχόπουλος 16 (3), Θέος 8 (1), Παππάς Γ. 2.