Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 59-68 της Αλεξάνδρειας, σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα για την ομάδα της Κατερίνης η οποία, με όπλο το περιφερειακό της σουτ κατάφερε να προηγηθεί με δέκα πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (13-23).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε μέχρι και στους δεκαπέντε πόντους (15-30), αλλά στην συνέχεια η ομάδα της Αλεξάνδρειας ισορρόπησε το παιχνίδι και σταδιακά άρχισε να μειώνει τη διαφορά, η οποία διαμορφώθηκε στους οκτώ πόντους με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (30-38).

Με κεκτημένη ταχύτητα, από το φινάλε του πρώτου μέρους, μπήκε η γηπεδούχος στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφερε να μειώσει ακόμα περισσότερο την ψαλίδα της διαφοράς με το σκορ στη λήξη της περιόδου να είναι 51-53.

Ωστόσο, στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Γιώργου Χρυσανθόπολου ανέβασε την απόδοσή της στην άμυνα και κατάφερε να φτάσει σε μία σημαντική νίκη με 59-68.

Διαιτητές: Μητώνας – Αρβανίτης.

Δεκάλεπτα: 13-23, 30-38, 51-53, 59-68.

ΓΑΣ Αλεξάνδρειας: Τερζίδης, Πουαρίδης, Μπαγιώκας 17 (1)15παδόπουλος, Γιοβανόπουλος 3 (1), Εξαρχόπουλος, Παπαγερίδης 12, Σιτσάνης 4, Συρόπουλος, Πρόιος 4, Καραγιάννης 8, Περπερίδης 4 (1).

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Στεφανίδης, Γιαμούζης 6 (2), Τσολακίδης 12 (3), Καραγιάννης 35 (8), Καρατόλιος 5 (1), Αδαμόπουλος, Βαφόπουλος 4, Δερμίσης, Κελαδίτης, Δαμαλής 4, Ίτσιος, Γαβαλάς 2.