Ο Αρχέλαος ηττήθηκε με 3-2 σετ από την ΧΑΝΘ, στο Μίμης Τσικίνας, σε αγώνα για τη 12η αγωνιστική του 2ου υποομίλου του Β’ ομίλου της Α2 Γυναικών.

Αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα του πρώτου σετ, με αποτέλεσμα το σκορ να βρίσκεται σε πλήρη ισορροπία μετά τους δεκατέσσερις πρώτους πόντους (7-7). Ο Αρχέλαος προσπέρασε με 7-10, αλλά στην συνέχεια η ΧΑΝΘ αντέδρασε και με επτά συνεχόμενους πόντους μετέτρεψε το 10-12 σε 17-12, έλεγξε στην συνέχεια το σετ και το κατέκτησε, παρά την προσπάθεια της ομάδας της Κατερίνης να επιστρέψει μειώνοντας από 24-16 σε 24-21.

Το δεύτερο σετ δεν ξεκίνησε με καλούς οιωνούς για τον Αρχέλαο, καθώς βρέθηκε πίσω στο ξεκίνημά του με 6-1. Παρ’ όλα αυτά κατάφερε να μειώσει σε 12-9, με την ΧΑΝΘ να απαντά ανοίγοντας τη διαφορά στους επτά πόντους (16-9). Ένα επιμέρους 2-8 από την φιλοξενούμενη διαμόρφωσε το σκορ σε 18-17 και στην συνέχεια πήρε κεφάλι στο σκορ με 20-23, προβάδισμα το οποίο διατήρησε με ισοφάρισε έτσι τα σετ.

Στο τρίτο σετ η ομάδα που κατάφερε να αποσπαστεί στο σκορ ήταν ο Αρχέλαος (7-13), προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι τέλους και πήρε το σετ.

Με κεκτημένη ταχύτητα μπήκε ο Αρχέλαος στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε με 4-8. Η ομάδα του Βασίλη Χριστόπουλου ανέτρεψε όμως τα δεδομένα προηγήθηκε, κερδίζοντας τους έξι επόμενους πόντους, με 10-8. Στην συνέχεια το σετ κύλησε σε τεντωμένο σκοινί, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να μετατρέπει στο νήμα το 21-23 σε 25-23 και να οδηγεί τον αγώνα στο tie break.

Το πέμπτο σετ εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο, με τα κορίτσια του Βασίλη Χριστόπουλου να προηγούνται με 7-1 και στην συνέχεια παρά τη μείωση του σκορ από τον Αρχέλαο σε 8-6, να παίρνουν το σετ και τους δύο βαθμούς, κερδίζοντας τους επόμενους επτά πόντους, με την ομάδα της Κατερίνης να μη μπορεί να αντιδράσει.

Τα σετ: 25-21, 23-25, 17-25, 25-23, 15-6, σε 105′.