Ο Βαφύρας ηττήθηκε με 58-83 από τον Πανεδεσσαϊκό, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Σπυρίδωνα, σε αγώνα για τη 18η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Βαφύρας δε μπήκε όσο δυνατά φανταζόμασταν ότι θα εμφανιστεί στον αγώνα, με βάση την κρισιμότητά του και αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο ισχυρός Πανεδεσσαϊκός να το εκμεταλλευθεί και να αποκτήσει σημαντική διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο, όπου προηγήθηκε με 9-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο βελτιώθηκε η επιθετική λειτουργία της ομάδας του Βαφύρα, αλλά αμυντικά δεν ήταν αποτελεσματικός με αποτέλεσμα η διαφορά να διατηρηθεί σε σταθερά επίπεδα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα στις δύο περιόδους ήταν ανάλογη με τις αντίστοιχες του πρώτου ημιχρόνου κι έτσι η ήττα ήρθε φυσιολογικά και δίκαια, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 58-83.

Διαιτητές: Σαρακενίδης – Γιανκίδης

Δεκάλεπτα: 9-22, 28-42, 38-65, 58-83.

ΓΑΣ Βαφύρας Δίου (Σαραπτσής): Ελευθεριάδης, Καραμπατάκης 3 (1), Κουμπατσιάρης 9 (2), Κουρκούτας 4 (1), Λάλλας 13 (1), Μαντζόλης, Μπούσμπουρας 12 (1), Σαραπτσής 2, Σιώκας 5, Ψαρρός 10.

ΑΣ Πανεδεσσαϊκός (Σταυρόπουλος): Πέτκος 13 (1), Ιωσηφίδης 4, Μάρκου 5 (1), Θεοδώρου 4, Γιαννούλτσης 8, Χατζηχαρίσης 22 (3), Τσάμης 8, Τότλης 4, Κληντσάρης 6, Ντουλαβέρης 6, Καραϊσαρίδης 3 (1).