Πουθενά δεν σταματά η Καστοριά, στο δρόμο προς την Α2, επικρατώντας και του Αγρινίου, με την Καρδίτσα να επιβάλλεται του Ερμή Λαγκαδά και τον Ερμή Αγιάς να απλοποιεί την κατάσταση αντιμετωπίζοντας τον Πολύγυρο, σε άλλο ματς της 19ης αγωνιστικής. Σημαντικό διπλό ανάσα για τον Αίαντα στο Ανατόλια, η Ασπίδα Ξάνθης θριάμβευσε επί του Πιερικού Αρχέλαου και η ΧΑΝΘ επί της Γέφυρας, όπως και ο Χαρίλαος Τρικούπης, που επέστρεψε στις επιτυχίες, μετά από διαδοχικές απώλειες, με αντίπαλο την Ευρώπη Πευκοχωρίου. Απέδρασε από την Βέροια το Στρατώνι στο ματς με τον Φίλιππο.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΑΠΣ Ασπίς Ξάνθης 50-75

ΑΣ Καστοριάς – ΑΟ Αγρινίου 73-64
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του και κρίθηκε στα τελευταία λεπτά.
Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν μια μικρή διαφορά στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με 3 με την ολοκλήρωση του πρώτου 20λεπτου.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε τους 5 πόντους και στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου με σερί 1-7 το Αγρίνιο προηγήθηκε με 54-55, 6′ 02″ πριν το τέλος του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις και έφτασαν στο τελικό 73-64.

Διαιτητές: Σιταρίδης, Δαμίγος
Δεκάλεπτα: 21-18, 35-32, 53-48, 73-64.
ΑΣ Καστοριάς (Σούλιος): Κυριακόπουλος 13 (2), Μπέγος, Χονδρογιάννης, Ματενίδης 2, Απιδόπουλος 2, Ελευθεριάδης 15 (1), Χότζα, Τερσενίδης 10 (1), Τασιούδης 8, Τεπετίδης, Αντωνιάδης 11 (1), Μπένας 5, Τσότσος 5.
ΑΟ Αγρινίου (Μυριούνης): Μπερερής 10, Τασόπουλος 16 (1), Σταμούλης, Τάσσος 4, Mπαρούχας 2, Γκρέκας 10 (1), Μήτσου 1, Γκόβας 16 (3), Μακρής 3.

ΓΣ Ερμής Αγιάς – ΑΟ Πολύγυρου 101-76
Μία από τις πιο εύκολες νίκες του στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής πανηγύρισε ο Ερμής Αγιάς, διαλύοντας τον Πολύγυρο με 101-76 στο πλαίσιο της 19η αγωνιστικής.
Ονειρικό το ξεκίνημα για τους «κυανόλευκους» που μπήκαν φορτσάτοι στο παρκέ και πήραν από νωρίς την πρώτη διαφορά στο παιχνίδι (11-6). Με την μπάλα να περνάει κυρίως από τα χέρια των Τριανταφύλλου, Τσιαμπαλή και Κόμματου, ο Ερμής έλεγχε το ρυθμό χωρίς κανέναν πρόβλημα (15-7) ενώ με ένα σερί στα τελευταία λεπτά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο +14 (26-12).
Με τρίποντα των Τσιαμπαλή και Γούλα στις αρχές της δεύτερης περιόδου, η διαφορά άγγιξε το όριο των 20 πόντων (36-17). Σε εκείνο το σημείο του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους 9-2 (38-26) αλλά με το γκολ-φάουλ του Περρωτή και τα καλάθια των Γούλα-Κόμματου η διαφορά εκτοξεύτηκε και πάλι. Αρχικά στους +17 (48-31), ενώ λίγο πριν το ημίχρονο ξεπέρασε και τους 20 (54-33).
Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι, με τον Ερμή να έχει σταθερά την πρωτοκαθεδρία των κινήσεων (59-38, 70-50). Βαβάτσικος, Κόμματος και Γούλας ήταν ασταμάτητοι, τιμωρώντας τον αντίπαλο σε κάθε ευκαιρία.
Μετά από 30 λεπτά αγώνα, το σκορ είχε διαμορφωθεί στο 81-56 και το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρος. Τελικά ο Ερμής Αγιάς επικράτησε με 101-76 σημειώνοντας την πρώτη του «κατοστάρα» στο πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης, Παπαγεωργίου
Δεκάλεπτα: 26-12, 54-35, 81-60, 101-76.
ΓΣ Ερμής Αγιάς (Γιασσάρης): Τσιαμπαλής 12 (2), Γκανέτσας, Μηλιώνης, Νταλός 6, Χαλκιάς 5 (1), Κόμματος 23 (2), Περρωτής 10, Τριανταφύλλου 12 (2), Βαβάτσικος 14 (1), Αγαπίου, Φαρμάκης, Γούλας 19 (1).
ΑΟ Πολύγυρου (Καραπιπερίδης): Ζαγορίτης 2, Πιπιλιάρης 15, Πετρίδης 14 (1), Παπασαραφιανός 9 (1), Βούλγαρης 8, Χρηστίδης, Νησιώτης 14, Νουκάρης 12, Ακριτίδης, Νίκιτς 2.

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης – ΑΣ Ευρώπη Πευκοχωρίου 71-56
Απίστευτη κατάθεση ψυχής και νίκη για τον Χαρίλαο Τρικούπη Μεσολογγίου που επικράτησε του Πευκοχωρίου με 71-56.

Χωρίς Μουρίκη, Τοπουζίδη και Ψάλτου ο Τρικούπης βρέθηκε πίσω στο σκορ με 14-17 στην πρώτη περίοδο και με Γεωργιάδη με 2 φάουλ στο διάστημα αυτό.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Τρικούπης Μεσολογγίου κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος τους κατάσταση και να προηγηθούν στο ημίχρονο με 40-32.
Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δυσκολα για τους γηπεδούχους οταν ο Βουρνάς σε μια διεκδίκηση του με τον Σταυρου του Πευκοχωρίου του κόπηκε η γλώσσα και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο και ο Μουράτογλου παθαίνει κράμπα στο πόδι.
Παρόλα αυτα ο αειθαλής αρχηγός του Τρικούπη ο Ντίνος Σταυρόπουλος έκανε μαγικα πράγματα στο παρκέ και κατάφερε να οδηγήσει την ομάδα του στην νίκη συνεπικουρούμενος με τους Ιωάννου και Παπαδιονυσίου.

Διαιτητές: Σκούτας, Πολυχρόνης
Δεκάλεπτα: 14-17, 40-32, 56-45, 71-56.
ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης (Δημητριάδης): Ιωάννου 10 (2), Βουρνάς 8, Παπαδιονυσίου 12 (1), Τοπουζίδης, Μουράτογλου 8, Σταυρόπουλος 19, Παπαρέγκας 3, Γεωργιάδης 9, Τσαπατώρης 2, Βαρδακαστάνης, Δημητρόπουλος.
ΑΣ Ευρώπη Πευκοχωρίου (Καραμανλής): Αμπατζίδης, Μητσάκης 10 (2), Λεμονάκης, Μουρατίδης 26 (4), Μαυρίδης 2, Γαρέζος, Καραϊσκάκης 4, Καραθανάσης 6 (2), Σταύρου 8, Μάρκου, Βαϊντέρλης.

ΧΑΝΘ – ΚΣ Γέφυρας 84-60

Διαιτητές: Θεοδώρου, Φουτζήλας
Δεκάλεπτα: 21-12, 40-36, 69-50, 84-60.
ΧΑΝΘ (Νικολαΐδης): Ιορδάνογλου 3, Αμπατζάς 5 (1), Βλάχος 11 (3), Ελευθεριάδης 8, Ζιάκας 27 (2), Ερμείδης Π. 13 (3), Γεωργάκης 5 (1), Παπαχρήστου, Μελίδης 6, Φυλακτός 3 (1), Λευκαδίτης 3, Ερμείδης Δ.
ΚΣ Γέφυρας (Τουλούμης): Κρομμύδας 9, Δανάκης 13 (2), Βάσκος 5, Γεράκης, Χαρισόπουλος, Ευσταθιάδης, Ταραμάς 5, Μυλωνίδης 22 (2), Βογιατζής, Ιατρίδης, Καρούζος 3, Καζαμίας 2.

ΣΑΑΚ Ανατόλια – ΑΠΣ Αίας Ευόσμου 77-78

Διαιτητές: Τζιοπάνος, Πετανίδου
Δεκάλεπτα: 15-26, 36-45, 60-64, 72-72 (κ.α.), 77-78 (παρ.).
ΣΑΑΚ Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Ζαφειρούδης, Πρωτούλης 7 (1), Βρεττάς, Σιώπης 10 (1), Γαλανίδης 18 (5), Μπίλιος, Συμεωνίδης 9, Αζίζης, Σταματόγιαννης 5 (1), Τζουβάρας 15, Βεργίνης, Κότσανος 7.
ΑΠΣ Αίας Ευόσμου (Καπλανίδης): Αμούντζιας, Τσιμπής 20 (1), Μπαλτζόπουλος, Καδής, Δεληγιάννης 9 (3), Σικαλίδης 18 (2), Δεμερτζής 13 (1), Κόκουρας 8, Σεκαδάκης Γ., Σεκαδάκης Δ., Σπύρας, Τσιακλάγκανος 9 (3), Καραμανώλης 2.

ΑΣ Καρδίτσας – ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά 73-55
Βήμα με βήμα χτίζει το φετινό βαθμολογικό του οικοδόμημα ο ΑΣΚ που και αυτή την Κυριακή πρόσθεσε δύο βαθμούς στο ενεργητικό του και παρέμεινε μόνος στην δεύτερη προνομιούχο θέση.
Η ομάδα της Καρδίτσας πέτυχε ένα διπλό στόχο. Από την μία πήρε τους δύο βαθμούς και από την άλλη κάλυψε την διαφορά των 5 πόντων που είχε χάσει από την Ερμή Λαγκαδά στον πρώτο γύρο(74-69 εκείνο το παιχνίδι), καθώς υπερίσχυσε με το επιβλητικό 73-55.
Σε ότι αφορά τώρα στο παιχνίδι είχαμε ένα μοιρασμένο ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν για λίγο στο σκορ καθώς είχαμε ισοπαλίες με 4-4 και 6-6. Από εκείνο το σημείο όμως και μετά, με ένα σερί 10-0 που εμπεριείχε δύο τρίποντα του Καμαριώτη απάντηση στη ζώνη του Ερμή, τα πράγματα πήραν το δρόμο τους και ο ΑΣΚ βρέθηκε να προηγείται 20-11 στο πρώτο δεκάλεπτο έχοντας προηγηθεί και με 12 πόντους (20-8) στη διάρκειά του.
Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο με τον ΑΣΚ να υποπίπτει γρήγορα σε 5 φάουλ και τον Ερμή να έχει για 7,5 λεπτά το μπόνους των βολών. Αυτό κυρίως τον κράτησε κοντά στο επί μέρους σκορ που γι αυτό το δεκάλεπτο ήταν 15-13 για τους γηπεδούχους, που πήγαν προηγούμενοι με 11 πόντους(35-24) στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.
Στο τρίτο δεκάλεπτο το ματς κρίθηκε οριστικά, με τον ΑΣΚ, παρότι είχε τον Καμαριώτη εκτός με 4 φάουλ, να κάνει εντυπωσιακή εμφάνιση και να σταματά κάθε επιδίωξη των φιλοξενούμενων για νίκη. Εκτίναξε την διαφορά στους 19 πόντους στο τέλος αυτής της περιόδου και την έκλεισε προηγούμενος με 57-38 και επί μέρους σκορ 22-14.
Το μόνο που πέτυχε ο Ερμής Λαγκαδά ήταν να βρεθεί προηγούμερνος στοεπί μέρους σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο γιατί σε όλη την διάρκεια του ματς ακολουθούσε στο κανονικό σκορ.  Με ένα 16-17 μείωσε κατά ένα πόντο την διαφορά σε σχέση με το τρίτο που ολοκληρώθηκε στους 18 πόντους και τελικό σκορ 73-55. Μάλιστα σ’ αυτό το δεκάλεπτο, σε τρείς τουλάχιστον περιπτώσεις, ο ΑΣΚ ανέβασε την διαφορά στους 21 πόντους (62-41, 69-48, 71-50).

Διαιτητές: Παπαδόπουλος, Ταρενίδης
Δεκάλεπτα: 20-11, 35-24, 57-38, 73-55.
ΑΣ Καρδίτσας (Ρουμελιώτης, Κομποδιέτας): Σκορδάς 4, Κουρέπης, Πανταζής 8, Λάκκας 5 (1), Μαυρογιάννης 7 (1), Παππάς Κ. 2, Πάσσας, Καμαριώτης 13 (3), Παπαδόπουλος 21, Τριχόπουλος 11 (3), Θέος 2, Παππάς Γ.
ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά (Αμοιρίδης, Σπασένγκος): Καϊκλής 10, Ράπι, Γκαμούρας 13, Μάρουσιτς 7 (1), Mήνου 3 (1), Σπουργίτης, Νώτης, Πυλκούδης 9, Καμπέρης, Αβοκάτος, Μέλλιος, Ελευθεριάδης 9, Καντάρκος 4.

ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας – ΣΑ Στρατωνίου 55-67
Δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα γνώρισε ο Φίλιππος Βέροιας από το Στρατώνι αυτή τη φορά με 55-67, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Β΄Εθνικής κατηγορίας των ανδρών.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα με προηγήθηκαν με 18-26 στο πρώτο δεκάλεπτο.
Οι παίκτες του Γκίμα έμοιαζαν υπνωτισμένοι και έχοντας κακές επιλογές στην επίθεση, πέτυχαν μόλις 8 πόντους στα επόμενα λεπτά. Έτσι το Στρατώνι συνέχισε να κυριαρχεί στο παρκέ και πήγε στα αποδυτήρια στο +19 (26-45), δείχνοντας πως θα έχει εύκολο απόγευμα.
Στην επανάληψη οι Βεροιώτες προσπάθησαν να επιστρέψουν, δεν κατάφεραν όμως ουσιαστικά να απειλήσουν τους αντιπάλους τους, με αποτέλεσμα απλά να περιορίσουν την έκταση του σκορ στο τελικό 55-67.

Διαιτητές: Γερακίνης, Καλογερόπουλος
Δεκάλεπτα: 18-26, 26-45, 37-54, 55-67.
ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Τσεσμετσίζης, Τσιμίδης 4, Βάλλιος 2, Παπαδόπουλος 8, Κοθράς 15, Μόρας, Σιόλογκας 23, Θεοδωρίδης, Σταυριανίδης 3 (1).
ΣΑΑΚ Στρατωνίου (Χατζούλης): Κελεσίδης 5, Γρηγοριάδης, Πονόπουλος, Κουντουραντζόγλου 2, Δελίδης 4 (1), Σουτζόπουλος 10 (2), Σαμαράς 3 (1), Φλιάτης Ι. 13 (1), Θωμαΐδης 3, Φλιάτης Γ. 7 (1), Πολιτόπουλος 2, Δασκαλόπουλος 18.