Η 16η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Γυναικών σχεδόν ολοκληρώθηκε με μοναδικό παιχνίδι που δεν έχει γίνει να είναι αυτό μεταξύ του Απόλλωνα Καλαμαριάς με τον Πιερικό. Σπουδαίο διπλό για τον Ολυμπιακό Βόλου στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την ομάδα της Πυλαίας, με το συγκεκριμένο αποτέλεσμα να τον κρατάει στην κορυφή της βαθμολογίας στονόμιλο του Βορρά με τον Ηρακλή μόνο να τον ακολουθεί στην 2η θέση.

ΑΠΣ Ασπίς 2001 Ξάνθης – ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρυσίου 44-41
Τεράστια νίκη σωτηρίας για τη γυναικεία ομάδα της Ασπίδας, η οποία νίκησε με 44-41 την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου, σε ένα παιχνίδι με συγκλονιστική εξέλιξη.
Η Ασπίδα ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και έχοντας τον έλεγχο σε άμυνα και επίθεση προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 20-8.
Η Αναγέννηση άρχισε να ισορροπεί το παιχνίδι και βρίσκοντας λύσεις κατάφερε να μειώσει σε 28-24, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτριες της Ασπίδας ήταν νευρικές, έχοντας πολλά λάθη και πολλές άστοχες επιλογές. Έτσι η ομάδα του Νέου Ρυσίου κατάφερε να ισοφαρίσει σε 34-34 και να προηγηθεί με 34-40 στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Στο σημείο εκείνο όμως η Ασπίδα αντέδρασε και με σερί 10-0 προηγήθηκε με 44-40. Σημαντικό σε εκείνο το σημείο ήταν το τρίποντο της Σταυρούλα Καραλίδου, η οποία στο 41-40 έδωσε διαφορά τεσσάρων πόντων στην ομάδα της Ξάνθης. Το μόνο που κατάφερε η Αναγέννηση ήταν να μειώσει στο τελικό 44-41.

Διαιτητές: Ζαχαριάδης, Λαλλά.
Δεκάλεπτα
: 20-8, 28-24, 34-34, 44-41.

ΑΠΣ Ασπίς 2001 Ξάνθης (Καρά Αχμέτ): Μεχμέτ-Ουστά 5 (1), Καραλίδου Σ. 11 (2), Σακουλάκη 5 (1), Κραρακώστα 4, Παπαχρυσοβέργη, Καραλή 4, Λαζαρίδου 3 (1), Σαρβάνη, Σουλιώτη 12, Καραλίδου Β., Χαλκίδου.
ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρυσίου (Μύρβαλη): Καλομιτσίνη 4 (1), Καζαντζή 3, Μούρτου, Ψαρρά 19 (1), Τζίκου 2, Παπαδάκη 7, Αθανασιάδου 6.

ΑΕ Πυλαίας – ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου 57-60
Απίστευτο παιχνίδι στην Πυλαία με τον Ολυμπιακό Βόλου να επικρατεί στο τέλος με 57-60 της τοπικής ΑΕ που πάλεψε μέχρι το τέλος παρότι αγωνίστηκε ουσιαστικά με επτά παίκτες.
Ο Ολυμπιακός είχε ένα κακό πρώτο ημίχρονο με τραγικά ποσοστά ευστοχίας λόγω άγχους). Με εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο προηγήθηκε 36-49 αλλά έπαθε… μπλακ αουτ στο τέταρτο με αποτέλεσμα στο 37ο λεπτό το σκορ να γίνει σε 54-54(μετά από τεχνική ποινή στην Σουλτάνη).
Η Αγαγιώτου έκανε το 54-57 στα 40 δευτερόλεπτα με τρίποντο, η Γαλιτσιάνου ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο ενώ η Ζέρβα με εκπληκτική ατομική προσπάθεια, 12,4 δευτέρα πριν την λήξη έγραψε το 57-59. Λάθος της Κοκκίνου  στα πέντε δευτερόλεπτα, ριμπάουντ από την Κοτσιάφτη (της έγινε φάουλ στο 1,4). Έβαλε την πρώτη και πήρε εντολή να αστοχήσει στην δεύτερη μέσα σε πανηγύρια από τις νικήτριες.

Διαιτητές: Θωμόπουλος, Χατζηχαρίσης.
Δεκάλεπτα: 10-11, 24-25, 36-49, 57-60.
ΑΕ Πυλαίας (Λίτσου, Γιάνναρος): Ζωγράφου 6, Πετρίδου 20 (1), Γρηγοριάδου, Κοκκίνου 9, Βατσιτσίδου 9 (1), Ζιβώνη, Πασχαλούδη, Καρατζά 2, Γαλιτσιάνου 9 (1).
ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου (Καπουρνιώτης, Μπορίνος): Κυριατζίδου , Σαρακατσάνη , Παγκαλίδου 7 (1), Νούλα, Ταντουρόφσκα 12 (2), Αγαγιώτη 3 (1), Ζέρβα 15, Σουλτάνη 18 (3), Τότση, Χούτα, Ντελή, Δημητριάδου, Ζήτη, Αγκάνη, Διαμαντοπούλου 2, Κοτσιάφτη 3.

ΠΑΣ Γιάννινα – ΕΟ Σταυρούπολης 44-65
Έχασε ένα κομβικό ντέρμπι παραμονής η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του ΠΑΣ Γιάννινα, που θα συνεχίσει πάντως να παλεύει μέχρι και το τελευταίο της παιχνίδι. Στο κεκλεισμένων των θυρών ΕΑΝΚΙ, αφού ο ΠΑΣ έχει τιμωρία 2 αγωνιστικών, δεν μπόρεσε να διεκδικήσει τη νίκη από τη Σταυρούπολη, που ήταν καλύτερη και επικράτησε με 44-65.

Οι φιλοξενούμενες πήραν μεγάλο προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο και έκλεισαν με double score το ημίχρονο, ψαλιδίζοντας γρήγορα τις ελπίδες ανάκαμψης του ΠΑΣ Γιάννινα και επιστροφής του στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου.
Στο β’ μέρος η Σταυρούπολη απλώς διατήρησε με μικρές αποκλίσεις το προβάδισμα που είχε πάρει από την αρχή.

Δεκάλεπτα: 9-20, 19-38, 33-49, 44-65.
Διαιτητές: Τσιρόγλου, Ιορδανίδης.
ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Σαρηγιαννίδου 7, Γιωτίτσα Ε., Βαλέκα 2, Μεντεσίδου 21, Κατσίδου 3 (1), Σταματέλου 11 (1), Γιωτίτσα Δ., Μπουκουβάλα.
ΕΟ Σταυρούπολης (Μπαξεβάνος): Μυγδαλιά 6, Σαμαρά 11 (1), Αντωνιάδου 5 (1), Κωστανάκη 13 (2), Κανέλογλου 8, Τσάνταλη 4 (1), Πλάτσα 4, Πεχλιβανίδου 12 (2), Κανάκη, Κελεκίδου 2.

ΓΣ Ηρακλής – ΑΟ Σερρών 77-53
Οι γυναίκες του Ηρακλή συνέχισαν με νέα νίκη την κούρσα τους για την άνοδο στην Α1 γυναικών του χρόνου. Οι Ημίθεες επικράτησαν στο Ιβανώφειο του ΑΟ Σερρών με το επιβλητικό 77-53.
Οι παίκτριες του Συρόπουλου επέβαλαν από την αρχή τον ρυθμό τους έχοντας προβάδισμα στο σκορ πάντα από τις αντίπαλες τους.

Δεκάλεπτα: 12-19, 29-27, 52-34, 77-53
Διαιτητές: Χρυσάφης-Χατζημπαλίδης
ΓΣ Ηρακλής (Συρόπουλος): Τσουμπερλή 16, Ελευθεριάδου 2, Κωτούλα 14(1), Γιαννούδη, Ξανθυνίδου, Τσαμπούρη 14(3), Μαργαρίτη 6, Γεροστεργίου 2, Τζιότζιου 2, Λογδανίδου 15, Καρακούλα 6.
ΑΟ Σερρών (Δώδος): Αγγειοπλάστη, Μαραγκού 17(2), Τόγα 5, Μπακιρτζίδου Μ. 13, Μπακιρτζίδου Α., Τζιαμπάζη 7(2), Βλαχβέη 5, Νασιάκου 4, Λαδοπούλου 2, Στεφανίδου.

ΑΣ Τιτάνες Δράμας – Ολύμπια ΓΣ Λάρισας 44-54
Διεύρυνε το σερί των νικών της η Ολύμπια Λάρισας, που στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 Γυναικών επικράτησε εκτός έδρας των Τιτάνων Δράμας, με σκορ 44-54.

Καλύτερες οι «πορτοκαλί» παρά τις απουσίες των Καλλίδου (πρόβλημα στη μέση) και Σκαρλή αλλά και χωρίς τη Μ. Κυριτσάκα που χάνει τη σεζόν λόγω τραυματισμού και τη νεαρή Ντριστέλλα που εδώ και καιρό απέχει από τις εκδηλώσεις της ομάδας ,επέβαλλαν το ρυθμό τους μετά το πρώτο 10λεπτο, με αποτέλεσμα να προσθέσουν μια ακόμη νίκη στο ενεργητικό τους «σκαρφαλώνοντας» στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Διαιτητές: Κολοκυθάς, Γιαννούλης Στ.
Δεκάλεπτα: 12-11, 20-30, 30-41, 44-54.
ΑΣ Τιτάνες Δράμας (Καρατσομπάνης): Στάικου 3, Παράσχου, Καριώτη Μ. 2, Σαμουλαδά 7 (1), Βαρσάμη, Αρσένογλου Μ. 2, Γαϊτάνη Ε. 25 (3), Γιαντσιώρη 2, Κυριακίδου, Αρσένογλου Κ. 1, Αθανασιάδου 2.
Ολύμπια ΓΣ Λάρισας (Λότφι): Δημητρέλια, Σουλιώτη 18 (1), Ντούρα, Παπαστερηίου 4 (1), Λιάσκου 8, Μαγδαλιανίδου 6 (1), Κουτσουνούρη 18.