Ο Ολυμπιακός με ανατροπή πήρε σπουδαίο ευρωπαϊκό «διπλό» στο Μπέβερεν, επικρατώντας εκτός έδρας με 3-2 της Αστερίξ και στον επαναληπτικό (08.03.2017, 19.30) θέλει ακόμα μια νίκη για να σημειώσει μια ιστορική πρόκριση στους «4» του Challenge Cup.

Οι «ερυθρόλευκες» αν και βρέθηκαν πίσω στα σετ με 2-1, στο τέταρτο σετ μετά το β΄τεχνικό τάιμ άουτ (14-16) ανέβασαν στροφές σε επίθεση αλλά κυρίως σε μπλοκ, έκαναν την ανατροπή και οδήγησαν στο τάι μπρέικ την αναμέτρηση.

Εκεί, ο Ολυμπιακός με τη συμπαράσταση και των φίλων του που βρέθηκαν στο κλειστό είχε από την αρχή τον έλεγχο. Η Μαλασάι και ο άσος της Λαζάρεβιτς άνοιξε τη διαφορά στο +5 (6-11). Οι γηπεδούχες προσπάθησαν να μειώσουν, η Λαμπρούση σε πρώτο χρόνο διατήρησε σημαντική διαφορά (9-12) ενώ η Μαλασάι έκανε το 10-14. Η Αστερίξ πλησίασε αλλά η Μπιεμπάου έχασε το σερβίς για να γραφτεί το τελικό 12-15 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στο κλειστό του Ρέντη στις 8/3 τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς θέλουν νίκη (3-0, 3-1 ή 3-2) ενώ σε περίπτωση ήττας με 2-3 η αναμέτρηση θα οδηγηθεί στο «χρυσό» σετ.

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάσεβιτς δήλωσε: «Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη, ένα καλό αποτέλεσμα για τον επαναληπτικό στην έδρα μας. Στα τελευταία τρία ματς, στο κύπελλο με την Κηφισιά, με τον Παναθηναϊκός και απόψε, δεν παίξαμε το ίδιο καλά όπως κάνουμε συνήθως. Κάνουμε αρκετά κάθη σε όλους τους τομείς του ματς. Προφανώς τα κορίτσια είναι κουρασμένα από τα συνεχόμενα ματς και τα ταξίδια που κάνουμε συνεχώς τον τελευταίο καιρό. Αλλά, τους αξίζουν πάρα πολλά συγχαρητήρια γιατί βρήκα την δύναμη και σε σημεία που ήταν πολύ δύσκολα τα πράγματα, τις στιγμές που ο αντίπαλος έπαιζε πολύ καλό βόλεϊ, είχαν τον τρόπο να κάνουν το παιχνίδι τους και να πάρουν τη νίκη. Και φυσικά με τη βοήθεια των οπαδών μας, οι οποίοι μας στήριξαν καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, όχι μόνο στα σημεία που ήταν δύσκολα τα πράγματα, και χωρίς αυτούς η νίκη θα ήταν απίθανο να έρθει!»

Τα σετ: 22-25, 25-11, 25-19, 20-25, 12-15

Αστερίξ (Βά Ντε Μπρόεκ): Μπιεμπάουβ 8 (6/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Χέρμποτς 19 (18/52 επ., 1 άσο, 65% υπ. – 18% άριστες), Λέμενς 12 (7/11 επ., 5 μπλοκ), Βαν Αβερμάετ 11 (4/16 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Ντ’Χόντ 8 (6/21 επ., 2 μπλοκ), Βαν Γκέστελ 12 (9/30 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Ρουισχάερτ πλ (56% υπ. – 14% άριστες) / Ντε Ταντ-λ, Κόπιν 1 (1 άσο), Στράγκιερ, Σμιτς.

Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 5 (3/15 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Λαζαρεβιτς 10 (7/19 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 47% υπ. – 25% άριστες), Μαλασάι 11 (11/22 επ., 47% υπ. – 24% άριστες), Λαμπρούση 11 (4/9 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 7 (5/8 επ., 2 άσοι), Χίπε 20 (18/49 επ., 2 άσοι), Κονόμι –λ (50% υπ. – 31% άριστες) / Βλαχακη 1 (1/2 επ.), Τσίμα 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. – 09% άριστες), Τέζα, Εμμανουηλίδου.