Δε μπόρεσε να διαψεύσει τα προγνωστικά ο Αιγινιακός, ο οποίος στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Football League ηττήθηκε στη Λαμία από την ομώνυμη ομάδα με 2-1 και παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη και στο -4 από την Αναγέννηση Καρδίτσας, η οποία έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο. Η ομάδα του Γιάννη Βλάχου είδε τον Βάντερσον να ανοίγει το σκορ στο 18′ ενώ οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 με τον Τζόκιτς στο 31′. Ο Αιγινιακός ξαναμπήκε στο παιχνίδι με γκολ του Γκατζολάρι στο 68′, το οποίο όμως δεν ήταν αρκετό για να αποφύγει ο Αιγινιακός τη 10η ήττα του στο φετινό πρωτάθλημα.

Το “φιλμ” του αγώνα:
6′ Σουτ του Γκατζολάρι, η μπάλα έφυγε άουτ.

11′ Ο Όμο έκανε του σουτ, η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τόλιου.
17′ Κεφαλιά του Σκραπάρα, η μπάλα έφυγε άουτ.
18′ ΓΚΟΛ! 1-0: Ο Βάντερσον δέχτηκε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, και με σουτ έκανε το 1-0.
27′ Κεφαλιά του Φασίδη, η μπάλα έφυγε άουτ.
28′ Ο Ντουρμισάι έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυντικών και απομακρύνθηκε.
31′ ΓΚΟΛ! 2-0: Ο Τζόκιτς εκμεταλλεύτηκε λάθος του Λίολιου, ο οποίος γλίστρησε μέσα στη μεγάλη περιοχή, και με πλασέ ζευγάρωσε τα τέρματα της Λαμίας.
37′ Σουτ του Βάντερσον μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Γιαζιτζόγλου και κατέληξε πλάγιο άουτ.
47′ Ο Ντουρμισάι έκανε την προβολή, χωρίς να ανησυχήσει ο Τόλιος.
49′ Σουτ του Βάντερσον, απέκρουσε σωτήρια ο Τόλιος.
62′ Σουτ του Βάντερσον από αριστερά, η μπάλα έφυγε άουτ.
66′ Ο Βασιλόγιαννης έπιασε το σουτ από μακριά, η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Τόλιου.
68′ ΓΚΟΛ! 2-1: Ο Ζγκούρι έγινε κάτοχος της μπάλας από λάθος τροφοδότηση του Αναστασιάδη, έδωσε στον Γκατζολάρι που με πλασέ νίκησε τον Πίτκα και μείωσε σε 2-1.
71′ Σουτ του Ζγκούρι μέσα από την περιοχή, η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της Λαμίας.
86′ Σουτ του Βασιλόγιαννη, ο Τόλιος βρήκε τη μπάλα με το σώμα σώζοντας την εστία του.
90’+1′ Σουτ του Βασιλόγιαννη, η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Αιγινιακού.

Τον αγώνα διηύθυνε ο Φώτης από την Εύβοια, με βοηθούς τους Κουρέντα και Τζάνη από τα Τρίκαλα.

Κίτρινη κάρτα αντίκρυσε ο Γιοσανγκίμ του Αιγινιακού.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΠΑΣ Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος, Παπαργυρίου, Αναστασιάδης, Κοτσώνης, Ρότσα (87′ Αυγενικού), Όμο, Τζόκιτς, Βασιλόγιαννης, Βάντερσον (79′ Καραγιάννης), Ντουρμισάι (77′ Τσούκαλος).
Αιγινιακός (Γιάννης Βλάχος): Τόλιος, Τοπαλίδης, Γιαζιτζόγλου, Παντεκίδης, Λιόλιος, Μήλιος, Γκατζολάρι, Σκραπάρας (58′ Ζγκούρι), Μουκίδης, Φασίδης, Γιοσανγκίμ (83′ Κυριλλίδης).