Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 57-45 από την Ολύμπια Λάρισας, στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Θωμά, σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο Πιερικός Αρχέλαος, ο οποίος αγωνίστηκε χωρίς την Ευγενία Κωτούλα, η οποία ταλαιπωρείται από τραυματισμό, δεν κατάφερε να διεκδικήσει μία ακόμα νίκη, καθώς ξεκίνησε μουδιασμένα τον αγώνα και έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα της Λάρισας να προηγηθεί από νωρίς στον αγώνα και με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου να προγηθεί με δεκαεπτά πόντους (31-14).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Κατερίνης βελτίωσε την απόδοσή της και μείωσε τη διαφορά, ωστόσο δεν κατάφερε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης, με την Ολύμπια Λάρισας να επικρατεί δίκαια.

Διαιτητές: Κέτουλας – Αβραμίδου.

Δεκάλεπτα: 16-6, 31-14, 41-30, 57-45.

Ολύμπια ΓΣ Λάρισας (Λόφτι): Δημητρέλια, Ντριστέλα 4, Σουλιώτη 10, Ντούρα, Παπαστεργίου, Λιάσκου 5 (1), Σκαρλή 2, Μαγδαλιανίδου 7 (1), Κουτσουνούρη 19 (3), Καλλίδη 10 (2).

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τσιρογιάννη): Πουρσανίδου 2, Λεκάι, Ζουγκουρίδου 10 (1), Φλώρου 14, Γκοτζαμάνη 17 (2), Μπαγκλαρίδου, Ακριτίδου, Δημητριάδου 2.