Νικηφόρα συνέχισαν την πορεία τους στο 2ο Όμιλο της Α2 Γυναικών οι πρωτοπόροι του βαθμολογικού πίνακα, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής. Ο Ολυμπιακός Βόλου συνέτριψε τον ΠΑΣ Γιάννινα, εντός έδρας, τη στιγμή που ο Ηρακλής πέρασε από την Σταυρούπολη. Αντίθετα, ο Απόλλωνας Καλαμαριάς ηττήθηκε από την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου και ισοβαθμεί πλέον με την Ολύμπια Λάρισας που είχε άνετο έργο απέναντι στον Πιερικό Αρχέλαο. Ανάσα βαθμολογική πήραν οι Τιτάνες Δράμας, με τη νίκη τους επί της Πυλαίας στο «Δημήτρης Κραχτίδης», το ίδιο και οι Σέρρες που επιβλήθηκαν της Ασπίδας Ξάνθης στο ΔΑΚ Σερρών, καλύπτοντας παράλληλα τη διαφορά της ήττας τους από το ματς του πρώτου γύρου.

ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρυσίου – ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς 50-44
Έχοντας προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα η Αναγέννηση πέτυχε σημαντική νίκη στο Νέο Ρύσιο με 50-44 επί του Απόλλωνα Καλαμαριάς.  Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν ακόμη και με 11 πόντους (39-28) στο τέλος της τρίτης περιόδου, ενώ ο Απόλλων μείωσε μέχρι τρεις στα τέλη της τελευταίας.

Δεκάλεπτα: 13-10, 23-16, 39-28, 50-44
Διαιτητές: Βασιλόπουλος-Δέλλας
ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρυσίου (Μύρβαλη): Μαραγκού 1, Κουλακιώτη 2, Καλομιτσίνη 2, Ταυροπούλου 8, Μούρτου 18 (2), Ψαρρά 8, Τζίκου 7, Παπαδάκη 3 (1), Αθανασιάδου 1.
ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς (Γκογκάκης-Καρακασίδου): Σταμπή 7, Ιγγλέζου 5 (1), Παλλάνη 1, Καλαντίδου 6, Ακσεχέρογλου 9, Σολωμού 12 (1), Φλώρου, Καϊμακτσή 4, Γραμματικού.

ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου – ΠΑΣ Γιάννινα 97-36
Με εξαιρετική εμφάνιση, απόλυτα συγκεντρωμένες και σοβαρές οι «ερυθρόλευκες» του Ολυμπιακού Βόλου, πρόσθεσαν ακόμη μια νίκη στο ενεργητικό τους επικρατώντας στο ΕΑΚ της πόλης επί του ΠΑΣ Γιάννινα με 97-36, στο πιο παραγωγικό παιχνίδι τους. Ηγέτιδα στην επίθεση η Ταντουρόφσκα με 30 πόντους και 8 τρίποντα. Πλέον η ομάδα του Ολυμπιακού Βόλου πηγαίνει για τον αγώνα της χρονιάς την επόμενη εβδομάδα στη Θεσσαλονίκη, απέναντι στον Ηρακλή, έχοντας φόρμα και ψυχολογία στην καλύτερη δυνατή κατάσταση. Το ματς δεν αντέχει σε κριτική, αφού η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός πως ο ΠΑΣ πήγε στο Βόλο μόλις με επτά παίκτριες.

Δεκάλεπτα: 29-4, 47-15, 73-20, 97-36
Διαιτητές: Γιαννουλής Στ.-Λελούδας
ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Σουλτάνη 15, Ταντουρόφσκα 30 (8), Κοτσιάφτη 6, Δημητριάδου 16, Νούλα 6, Παγκαλίδου 5, Αγκάνη, Τότση 2, Ζέρβα 8, Ζήτη 3 (1), Αγαγιώτου 2, Διαμαντοπούλου 4.
ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Χρηστάκη 3 (1), Γιωτίτσα Ε. 9 (1), Μεντεσίδου 20 (2), Καλτσίδου, Βαλέκα, Γιωτίτσα Δ., Μπουκουβάλα 4.

ΕΟ Σταυρούπολης – ΓΣ Ηρακλής 50-64
Ανεβάζοντας ρυθμούς στην τρίτη περίοδο, ο Ηρακλής έκανε το σκορ 35-55 και επικράτησε τελικά εύκολα στην Ηλιούπολη με 50-64 του ΕΟ Σταυρούπολης, που ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο.

Δεκάλεπτα: 17-25, 32-37, 35-55, 50-64
Διαιτητές: Κουκουλεκίδης-Καρκαλέτσης
ΕΟ Σταυρούπολης (Μπαξεβάνος): Μυγδαλιά 13, Αντωνιάδου 5 (1), Πολύχρου, Κωστανάκη 10 (2), Κανέλογλου 4, Τσάνταλη 5 ,Πλάτσα 9, Πεχλιβανίδου 4.
ΓΣ Ηρακλής (Συρόπουλος): Ελευθεριάδου, Τσουμπερλή 8, Κωτούλα 11 (1), Γιαννούδη 3, Τσαμπούρη 15 (4), Μαργαρίτη 3, Γεροστεργίου 4, Τζιότζιου 3, Λογδανίδου 9, Καρακούλα 8.

ΑΟ Σερρών – ΑΠΣ Ασπίς 2001 Ξάνθης 65-56
Μετά από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι η Ασπίδα Ξάνθης υπέστη «διπλή» ήττα στις Σέρρες απο τον ΑΟΣ, καθώς πέρα απο την ήττα με 65-56 οι ξανθιώτισσες έχασαν και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας. Με τις ξανθιώτισσες να πληρώνουν τις απουσίες καθώς λόγω καρναβαλιού και τραυματισμών παρατάχθηκε με 8 αθλήτριες.

Τα κορίτσια του Νεδίμ Καρά Αχμέτ μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν με 0-4 στο πρώτο πεντάλεπτο, όμως ένας «κεραυνός» τριπόντων απο την γηπεδούχο ομάδα άλλαξε άρδην την εικόνα του αγώνα με τις Σερραίες να περνούν μπροστά στο σκορ και να καταφέρνουν να τελειώσουν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 18-11.
Στην δεύτερη περίοδο το «μπλακ άουτ» της ξανθιώτικης ομάδας συνεχίστηκε με την γηπεδούχο ομάδα να φτάνει την διαφορά σε διψήφιο αριθμό, εκεί όμως ήρθε η αντίδραση απο την ομάδα της Ξάνθης που με εντυπωσιακό σερί 10-0 ισοφάρισε σε 30-30 δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου και  και κατάφερε να προσπεράσει ξανά με το τέλος του ημιχρόνου(33-34).
Η ομάδα της Ξάνθης άρχισε την τρίτη περίοδο όπως τελείωσε την δεύτερη καταφέρνοντας να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο +7(37-44) τρισήμιση λεπτά πριν το φινάλε της περιόδου, όμως οι ξανθιώτισσες με ένα νέο μπλακ άουτ επέτρεψαν στα κορίτσια του ΑΟΣ όχι μόνο να ξαναμπούν στο ματς αλλά και με το φινάλε της περιόδου να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα με 46-44.
Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα της Ξάνθης κατάφερε να είναι κοντά στο σκορ και να προσπαθεί για την ανατροπή μέχρι τα μισά της περιόδου, όμως στο φινάλε έμεινε απο δυνάμεις και με την ομάδα των Σερρών να σκοράρει με μεγάλα ποσοστά ευστοχίας το ματς πήρε αρνητική τροπή για την Ασπίδα με τον ΑΟΣ να φτάνει σε μια μεγάλη νίκη με 65-56.

Διαιτητές: Πράτος – Τσαλκιτζής
Δεκάλεπτα: 18-11, 33-34, 46-44, 65-56
ΑΟ Σερρών (Δώδος): Μαραγκού 17 (4), Τόγα 20 (3), Μπακιρτζίδου Μ. 6, Τζιαμπάζη 6 (2), Βλάχβεη 3 (1), Νασιάκου 10, Λαδοπούλου Κ. 3.
ΑΠΣ Ασπίς 2001 Ξάνθης (Καρά Αχμέτ): Καραλίδου Στ. 18 (4), Καρακώστα 9, Καραλή 2, Σουλιώτη 13, Σακουλάκη 14 (2), Παπαχρυσοβέργη, Μεχμέτ Ουστά, Κουτρουβέλη.

Ολύμπια ΓΣ Λάρισας – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 57-45

ΑΣ Τιτάνες Δράμας – ΑΕ Πυλαίας 56-51
Με απίστευτη εμφάνιση των δύο μεγάλων τους ατού, Γαϊτάνη και Γιαντσιώρη(πέτυχαν τους 52 από τους 56 πόντους της ομάδας τους), οι Τιτάνες πέτυχαν πολύ σημαντική νίκη στην Δράμα καθώς επικράτησαν με 56-51 της ΑΕ Πυλαίας.  Οι φιλοξενούμενοι που το μόνο που κατάφεραν ήταν να ισοφαρίσουν στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου, έχουν παράπονα από την διαιτησία καθώς όπως τονίζουν «σε τρία παιχνίδια εκτός έδρας της ομάδας ήταν οι ίδιοι».

Δεκάλεπτα: 25-18, 34-34, 49-42, 56-51
Διαιτητές: Χρυσάφης-Χατζημπαλίδης
ΑΣ Τιτάνες Δράμας (Καρατσομπάνης): Στάικου, Παράσχου, Καριώτη Κ. 4, Σαμολαδά, Γαϊτάνη Ε. 30 (1), Γιαντσιώρη 22, Κυριακίδου, Αθανασιάδου.
ΑΕ Πυλαίας (Λίτσου): Ζωγράφου, Πετρίδου 9 (1), Κοκκίνου 11, Βατσιτσίδου 8 (1), Ζιβώνη 6, Γαλιτσιάνου 16 (2), Πλουμπή 1.