Πήρε αυτό που ήθελε η Ασπίδα στην Ξάνθη εναντίον του Φίλιππου Βέροιας, ενώ η πρωτοπόρος Καστοριά πέρασε και από την έδρα του Πολύγυρου. Το Αγρίνιο επέστρεψε στις επιτυχίες μετά τη νίκη του επί του Πιερικού Αρχέλαου, με την Γέφυρα να κερδίζει τον Χαρίλαο Τρικούπη. Με διπλά επί του Πευκοχωρίου και του Αίαντα συνδυάστηκε η 20η αγωνιστική για του 2ου ομίλου της Β’ Εθνικής όσον αφορά Ερμή Αγιάς και ΧΑΝΘ, αντίστοιχα. Στα άλλα δύο παιχνίδια της ημέρας, το Στρατώνι επιβλήθηκε της Καρδίτσας και ο Ερμής Λαγκαδά κέρδισε στο νήμα το Ανατόλια.

ΑΠΣ Ασπίς Ξάνθης – ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας 75-62
Αποφασιστικό βήμα για την εξασφάλιση της σωτηρίας της έκανε η Ασπίδα Ξάνθης, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία στην 20ή αγωνιστική του βόρειου ομίλου της Β΄Εθνικής.
Η ομάδα της Ξάνθης επικράτησε για δεύτερη φορά στο πρωτάθλημα του Φίλιππου Βέροιας με 75-62 και απομακρύνθηκε πια αρκετά από την επικίνδυνη ζώνη του ομίλου. Οι ξανθιώτες με όπλο την δύναμη της έδρας τους έφτασαν σε ακόμη μια πολύ σημαντική νίκη που τους φέρνει ακόμη πιο κοντά στην παραμονή.
Η Ασπίδα είχε διαρκώς το προβάδισμα, προηγήθηκε με διψήφια διαφορά στο ημίχρονο (42-32) και τη διπλασίασε μέχρι το 30′ (64-44), φτάνοντας εν τέλει εύκολα στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της.

Διαιτητές: Ξέρας, Καρακώστας
Δεκάλεπτα: 23-19, 42-32, 64-44, 75-62.
ΑΠΣ Ασπίς Ξάνθης (Ιωαννίδης): Καρανικολίδης 3 (1), Παπαδάκης 8 (1), Γρούδος 6, Τσιώγκας 3 (1), Στεφανίδης 14 (4), Καραμπίνης 1, Τσιαβές 11 (1), Αρβανιτάκης, Ασημάκης 14 (3), Παπαθανασίου, Μανδαλάκης 14 (1), Πετς 1.
ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Τσιμίδης 3, Βάλλιος 11 (3), Παπαδόπουλος 10, Κοθράς 22, Σιόλογκας 3, Θεοδωρίδης 4, Σταυριανίδης 9 (1).

ΑΟ Αγρινίου – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 81-56

ΑΟ Πολύγυρου – ΑΣ Καστοριάς 71-90

Διαιτητές: Παπαδόπουλος, Μελανίδης
Δεκάλεπτα: 22-25, 38-46, 63-70, 71-90.
ΑΟ Πολύγυρου (Καραπιπερίδης): Ζαγορίτης, Πιπιλιάρης 3, Πετρίδης, Παπασαραφιανός 12 (4), Βούλγαρης, Χρηστίδης, Νησιώτης 23, Νούκαρης 29 (6), Ακριτίδης, Μίκιτς 3 (1).
ΑΣ Καστοριάς (Σούλιος): Κυριακόπουλος 24 (6), Χονδρογιάννης, Ματενίδης, Απιδόπουλος 3, Ελευθεριάδης 17 (1), Μπέγος, Τερσενίδης 10, Τασιούδης 2, Τεπετίδης 2, Αντωνιάδης, Μπένας 16, Τσότσος 16 (1).

ΚΣ Γέφυρας – ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης 61-54
Οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ και τα πάντα κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά.

Ο Τρικούπης προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 1 πόντο, ενώ στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά 2 πόντων.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η Γέφυρα προηγήθηκε με 5, όμως ο Τρικούπης επέστρεψε και προηγήθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Τα τελευταία όμως λεπτά της αναμέτρησης ανήκαν στους γηπεδούχους που με σερί 11-0 ξέφυγαν με διαφορά 10 πόντων φτάνοντας στην τελική επικράτηση.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης, Παπαγεωργίου
Δεκάλεπτα: 21-22, 34-32, 46-41, 61-54.
ΚΣ Γέφυρας (Τουλούμης): Κρομήδας 7, Δανάκης 17 (2), Βάσκος 3, Κολοκοτρώνης, Καζαμίας, Μυλωνίδης 19 (1), Βογιατζής 3 (1), Ταραμάς 3 (1), Ιατρίδης, Μπίσκας 6, Καρούζος 3.
ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης (Δημητριάδης): Ιωάννου 2, Βουρνάς 8 (2), Παπαδιονυσίου 4, Τοπουζίδης 3 (1), Μουράτογλου 6 (1), Σταυρόπουλος 17 (1), Παπαρέγκας 10 (1), Γεωργιάδης 4, Δημητρόπουλος.

ΑΣ Ευρώπη Πευκοχωρίου – ΓΣ Ερμής Αγιάς 78-89
Τη μεγαλύτερη νίκη της αγωνιστικής πέτυχε η ομάδα του Ερμή Αγιάς, αφού επικράτησε εκτός έδρας της ομάδας του Πευκοχωρίου με σκόρ 78-89.

Οι παίκτες του Ερμή παίζοντας ψυχωμένα από την αρχή του αγώνα κατάφεραν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και να διατηρούν μια διαφορά ασφαλείας από την ομάδα του Πευκοχωρίου. Με εξαιρετική αμυντική απόδοση και με τους παίκτες όλης της ομάδας σε εξαιρετική μέρα από πλευράς σκοραρίσματος , το τελικό σκορ ήταν απόλυτα λογικά να έρθει, μέσα σε μια από τις πιο δύσκολες έδρες .
Η νίκη αυτή έφερε την ομάδα της Αγιάς στις πρώτες και προνομιούχες για την άνοδο θέσεις στο πρωτάθλημα της Β Εθνικής. Επίσης η ομάδα του Ερμή κάλυψε και τη διαφορά των πόντων του πρώτου γύρο, αφού το Πευκοχώρι  είχε κερδίσει είχε κερδίσει με +6 στην Αγιά, και σε περίπτωση ισοβαθμίας έχει το πλεονέκτημα.

Διαιτητές: Τζιοπάνος Ν., Τσιρτσιμάλης
Δεκάλεπτα: 17-21, 44-48, 68-70, 78-89.
ΑΣ Ευρώπη Πευκοχωρίου (Καραμανλής): Καραϊσκάκης 2, Σταύρου 6, Μουρατίδης 23 (4), Μαυρίδης 20, Γαρέζος 11 (3), Μητσάκης 13 (2), Λεμονάκης 3 (1).
ΓΣ Ερμής Αγιάς (Γιασσάρης): Κομματος 13 (2), Βαβάτσικος 20 (1), Ντάλος 2, Γκανέτσας 5 (1), Περρωτής 16, Τριανταφύλλου 14 (3), Γούλας 14 (1), Τσιαμπαλής 5.

ΑΠΣ Αίας Ευόσμου – ΧΑΝΘ 51-62

Διαιτητές: Σιμητόπουλος, Γαζέτας
Δεκάλεπτα: 11-6, 24-24, 34-46, 51-62.
ΑΠΣ Αίαντας Ευόσμου (Τσούρμας): Αμούντζιας, Τσιμπής 8 (2), Καδής 2, Δεληγιάννης 5 (1), Τσιαγκλάκανος 4 (1), Σπύρας 3 (1), Καραμανώλης 4, Δεμερτζής 4, Σικαλίδης 15 (3), Σεκαδάκης, Κόκκουρας 6.
ΧΑΝΘ (Νικολαΐδης): Ιορδάνογλου 3 (1), Αμπατζάς 10 (2), Βλάχος 8 (1), Ελευθεριάδης 1, Ζιάκας 12 (2), Ερμείδης Π. 5 (1), Γεωργάκης 1, Παπαχρήστου, Μελίδης 4, Λευκαδίτης 18 (1), Ερμείδης Δ.

ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά – ΣΑΑΚ Ανατόλια

Διαιτητές: Τζίμα, Σιταρίδης
Δεκάλεπτα: 16-12, 32-31, 46-46, 66-62.
ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά (Αμοιρίδης, Σπασέγκος): Καϊκλής 10 (2), Ράπι, Γκαμούρας, Μάρουσιτς 17, Mήνου, Νώτης 3, Παρίτσης 13 (2), Πυλκούδης, Καμπέρης, Μέλλιος, Ελευθεριάδης 3, Καντάρκος 20 (1).
ΣΑΑΚ Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Ζαφειρούδης, Πρωτούλης 9, Βρεττάς 2, Σιώπης 10 (2), Γαλανίδης 11, Μπίλιος, Συμεωνίδης 7, Αζίζης, Σταματόγιαννης 2, Τζουβάρας, Βεργίνης 5, Κότσανος 15.

ΣΑ Στρατωνίου – ΑΣ Καρδίτσας 76-60
Δεν κατάφερε να φύγει με ένα σπουδαίο διπλό από τη Χαλκιδική ο ΑΣ Καρδίτσας, ο οποίος για την 20ή αγωνιστική της Β’ Εθνικής γνώρισε την ήττα στο κλειστό της Αρναίας από τοΣτρατώνι με 76-60. Η ομάδα του Κώστα Ρουμελιώτη βρισκόταν κατ’εξακολούθηση πίσω στο σκορ σε ένα μέτριο ποιοτικά ματς που οι γηπεδούχοι υποχρέωσαν τους Καρδιτσιώτες στην 6η τους ήττα, μετά από 6 σερί νίκες.

Το 1ο δεκάλεπτο συνοδεύτηκε από χαμηλό σκορ, αστοχία και άμυνες που δεν επέτρεψαν τις δύο ομάδες να ξεδιπλώσουν τα επιθετικά τους προσόντα, με τον ΑΣΚ να μένει πίσω στο σκορ χωρίς να καταφέρει να εκμεταλλευτεί τις στιγμές αδράνειας της ομάδας του Γιάννη Χατζούληγια το 13-6.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός μπορεί να βελτιώθηκε -έστω ανεπαίσθητα- όμως η διαφορά δε μειώθηκε παρότι δεν ξέφυγε ποτέ σε επίπεδα που δε θα επέτρεπε τον ΑΣΚ να την ανατρέψει, τη στιγμή που οι Καμαριώτης, Μαυρογιάννης και Θέος από την περιφέρεια βρήκαν το δρόμο για το καλάθι για το 35-27 του ημιχρόνου.
Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο στο β’ μέρος και στο 3ο δεκάλεπτο όπου το Στρατώνι κατάφερνε να διατηρηθεί μπροστά, έχοντας τον Δασκαλόπουλο σε εξαιρετική ημέρα και τουςΣουτζόπουλο, Σαμαρά και Κελεσίδη να σημειώνουν καθοριστικά -για τα ηνία της αναμέτρησης- τρίποντα για λογαριασμό των γηπεδούχων για το 51-44 στο 30′.
Η τελευταία περίοδος δεν άλλαξε κάτι στην αναμέτρηση, όπου μάλιστα στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανεβάζουν τη διαφορά σε διψήφια τιμή για το τελικό 76-60.

Διαιτητές: Παπαγερίδης, Δημάδης
Δεκάλεπτα: 13-6, 35-27, 51-44, 76-60.
ΣΑ Στρατωνίου (Χατζούλης, Mιχαηλίδης): Κελεσίδης 12 (2), Συμεών, Πονόπουλος, Κουντουραντζόγλου 2, Δελίδης 3 (1), Σουτζόπουλος 16 (2), Σαμαράς 6 (2), Φλιάτης Ι., Θωμαΐδης 4, Φλιάτης Γ. 2, Πολιτόπουλος 3 (1), Δασκαλόπουλος 28.
ΑΣ Καρδίτσας (Ρουμελιώτης, Κομποδιέτας): Σκορδάς, Κουρέπης, Πανταζής 3, Λάκκας, Μαυρογιάννης 15, Παππάς Κ. 4, Πάσσας, Καμαριώτης 16 (3), Παπαδόπουλος 8, Τριχόπουλος, Θέος 12 (2), Παππάς Γ. 2.