ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης – ΑΠΣ Ναύαρχος Βότσης 3-2

ΜΑΣ Νέα Γενεά – ΓΣΓ Νίκη Αλεξανδρούπολης 1-3
Το αληθινό της πρόσωπο μετά από τέσσερεις συνεχόμενες κακές εμφανίσεις και ήττες έδειξε η Νίκη Αλεξανδρούπολης στο Ασβεστοχώρι με την δυνατή Νέα Γενεά για την 13η αγωνιστική.

Η ομαδα της Αλεξανδρούπολης πήρε το πρωτο σετ με 25-20, ωστόσο οι γηπεδούχες αντεδρασαν στο δεύτερο και ισοφάρισαν σε 1-1.
Στο τρίτο σετ έγινε μεγάλη μάχη με την Νίκη αν και βρέθηκε πίσω με 19-16 κατάφερε ισοφάρισε και τελικά επικράτησε με 23-25 κάνοντας το 1-2. Στο τεταρτο σετ αν και ξεκίνησε ασχημα χανοντας 6-2 ακολουθούσε απο κοντά μέχρι το τελος 20-17 και με μεγαλη αντεπίθεση πήραν σημαντικη νικη στο τελος με 23-25.

Τα σετ: 20-25, 25-20,23-25, 23-25.

ΑΟ Νέας Βύσσας – ΧΑΝΘ 2-3
Εντός έδρας ήττα με 3-2 από τη ΧΑΝΘ γνώρισε στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής του 2ου υποομίλου του Β’ ομίλου ο ΑΟ Νέας Βύσσας, σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε στις 6 και ολοκληρώθηκε λίγα λεπτά μετά τις 8 το βράδυ της Κυριακής.

Η ομάδα του Έβρου πλήρωσε τα πολλά λάθη της και παρ’ όλο που κατάφερε να πάρει το 4ο σετ με 26-24, ενώ βρισκόταν πίσω στο σκορ με 19-10 και να ισοφαρίσει έτσι σε 2-2, λύγισε στο τάι μπρέικ.
Η Βύσσα πήρε το πρώτο σετ με 25-22, έχασε το 2ο με το ίδιο σκορ και η ΧΑΝΘ έκανε το 2-1 με 25-19. Τα κορίτσια του κ. Βλασακίδη ισοφάρισαν σε 2-2 με 26-24, αλλά στο 5ο σετ δεν μπόρεσαν να επικρατήσουν χάνοντας το με 15-8 και παίρνωντας τελικά 1 βαθμό από αυτό το ματς στο «Σοφία Κανίδου».

Τα σετ: 25-22, 22-25, 19-25, 26-24, 8-15.
ΑΟ Νέας Βύσσας: Μέλκα, Παπαδοπούλου, Σπυροπούλου, Παπαστεφάνου, Λελεντζή, Μαλούκου, λ- Κωνσταντινίδου. Αλλαγές: λ- Ξανθοπούλου, Δεβετζή, Σταματοπούλου.

ΔΑΣ Ωραιοκάστρου – ΑΣΚ Λαγκαδά 1-3

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής
ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης – ΑΠΣ Ναύαρχος Βότσης 3-2 (28-30, 23-25, 28-26, 25-23, 15-13)
ΜΑΣ Νέα Γενεά – ΓΣΓ Νίκη Αλεξανδρούπολης 1-3 (20-25, 25-20, 23-25, 23-25)
Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 – ΣΑΑΚ Ανατόλια 2-3 (25-17, 20-25, 11-25, 25-16, 8-15)
ΑΟ Νέας Βύσσας – ΧΑΝΘ 2-3 (25-22, 22-25, 19-25, 26-24, 8-15)

ΔΑΣ Ωραιοκάστρου – ΑΣΚ Λαγκαδά 1-3 (24-26, 25-18, 19-25, 19-25)