Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε με 61-46 στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νάουσας, από τον Ζαφειράκη, σε αγώνα για τη 19η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΑΓΕ Πιερίας, που αγωνίστηκε χωρίς τους Βαφόπουλο, Δαμαλή και Καραγιάννη, ξεκίνησε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου και κατάφερε να προηγηθεί με 12-18.

Η δεύτερη περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στη γηπεδούχο ομάδα, η οποία επέβαλε τα ρυθμό της, ανέτρεψε τη διαφορά και προηγήθηκε στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με 35-30.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο στο οποίο η διαφορά παρέμεινε σε σταθερά επίπεδα, με τον Ζαφειράκη Νάουσας να προηγείται, με την ολοκλήρωσή του, με 44-40.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η ομάδα της Νάουσας ήταν και πάλι ανώτερη και κατάφερε να διευρύνει τη διαφορά, η οποία έφτασε σε διψήφιο επίπεδο και ο Ζαφειράκης έφτασε στην τελική επικράτηση με 61-46.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Ευφραιμίδης.

Δεκάλεπτα: 12-18, 35-30, 44-40, 61-46.

ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Βαϊγκάντ 2, Μουρατίδης 9 (1), Ζιανής, Κελεμουρίδης, Μπάμπος, Ζαχαριάδης 2, Σκουλαριώτης 16, Σιδηρόπουλος 7, Ζέφυρος 3, Λιόλιος 9, Τούφας 11, Δινίσης 2.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Στεφανίδης, Γιαμούζης 10 (3), Τσολακίδης 15 (2), Καρατόλιος 7 (1), Δερμίσης 2, Αδαμόπουλος, Παπαδόπουλος, Κελαδίτης 5 (1), Κοιλιάς, Βαφόπουλος, Βαϊτσόπουλος, Γαβαλάς 7.