Πρωτέας Άρτας – ΑΟ Ιωαννίνων 43-30
Εύκολη νίκη για τον Πρωτέα πριν τα τελευταία τρία κρίσιμα ματς (Φαίακας-εκτός, Αρχέλαος-εντός, Δράμα-εκτός) που θα κρίνουν την είσοδο της ομάδας στα play-off ανόδου.
Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στο παιχνίδι για 20 λεπτά (14-11) όμως στη συνέχεια παραδόθηκαν στις ορέξεις των παικτών του Πρωτέα, οι οποίοι έφτασαν εύκολα στη νίκη με σκορ 43-30. Μεγάλη εμφάνιση από τον Έρτι Μπίζγκα που σκόραρε 11 φορές, με τον Παναγιώτη Τσέλιο να τον ακολουθεί με 7 γκολ. Από τους Γιαννιώτες που παραμένουν στις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τηλέμαχος Νάκος με 8 τέρματα.

Διαιτητές: Στεφανίδης- Τσατσαρώνης
Πεντάλεπτα: 3-3, 6-5, 11-9, 14-11, 18-13, 24-16 (ημχ.), 26-19, 29-19, 33-21, 35-25, 38-26, 43-30 (τελ.)
Πρωτέας Άρτας (Αρβανίτης): Γεωργαλής, Τσέλιος Π. 7, Κεσίδης 2, Χριστακόπουλος 1, Βουρλόκας, Κίτσος 1, Τσέλιος Ν. 5, Μέλλος, Ρίζος, Τσούλος, Μπίζγκα 11, Μπισκανάκης 3, Κωνσταντίνου 3, Mirkovic 3, Τλούπας 3, Κουμαραδέλης 4
ΑΟ Ιωαννίνων (Χαρίσης): Μόσχος, Νάκος Θ., Νάκος Τ. 8, Γκρουϊδης Λ. 1, Μπόγας, Κοσσάρας 7, Τζούκας 6, Γότσης 4, Γκρουϊδης Β., Γεωργίου 2, Βερτος, Κουκουλάρης 1, Βέλλιος 1

Αρχέλαος Σαββίδης Team – Φαίακας Κέρκυρας 34-17

ΧΑΝΘ – Ζαφειράκης Νάουσας 30-24
Κάτι παραπάνω από ανταγωνιστικός εμφανίστηκε ο Ζαφειράκης Νάουσας απέναντι στη ΧΑΝΘ και γνώρισε την ήττα στα τελευταία λεπτά με 30-24 στη Θεσσαλονίκη, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α2 κατηγορίας.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα τον αγώνα, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 4-2 στο 10′ και τους Ναουσαίους να ισοφαρίζουν σε 8-8 στο 20′. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι είχαν τις απαντήσεις στα γκολ των παικτών της ΧΑΝΘ και πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλοι με 12-12.
Μάλιστα στην επανάληψη κατάφεραν να προηγηθούν με 16-17 στο 40΄και να βάλουν δύσκολα στους πρωτοπόρους. Οι γηπεδούχοι ωστόσο βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση και πήραν και πάλι το προβάδισμα με 22-20 στο 50′. Σ’ εκείνο το σημείο οι παίκτες των Γιούπη-Πρωτογέρη φάνηκε να μένουν από δυνάμεις, με τους Θεσσαλονικείς να φτάνουν στην δύσκολη και αγχωτική νίκη με 30-24.

Διαιτητές: Ηλιάδης – Σαπανίδης
Πεντάλεπτα: 1-0, 4-2, 6-4, 8-8, 10-9, 12-12, 14-15, 16-17, 19-17, 22-20, 25-21, 30-24.
ΧΑΝΘ (Τσολάκος): Ευαγγελόπουλος, Τσιρογιάννης, Σαρηγιαννίδης 1, Ν. Παπαδόπουλος 2, Ρεμπελάκος 4, Δέσπος 4, Βασιάδης 4, Θ. Παπαδόπουλος, Στίγγας 5, Τσαμήτρος, Αργυρίου 5, Τσαγκαράκης 1, Μπαϊρλής 4, Τσόγιας, Παπαβασίλης, Μηλόπουλος.
Ζαφειράκης Νάουσας (Γιούπης – Πρωτογέρης): Βλάχος 3, Πετρίδης 5, Κ. Τζουβάρας, Κ. Κορωνάς 3, Αρβανιτίδης 3, Παντελίδης 4, Νικολαΐδης, Χαλάτσης, Δεληχρήστος 2, Τσιγαρίδας 4, Πρόιος, Κ. Τζουβάρας, Γαλίτης, Βαδόλας, Χάτσκα, Θ. Κορωνάς.

Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης – ΓΣ Δράμα 86 29-36
Ούτε τώρα ηρθαν οι δύο βαθμοί της νίκης για τους Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης που υπέκυψαν στην ανωτερότητα της Δράμας 86. Οι φιλοξενούμενοι όντας ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, έφυγαν με το διπλό απ’ το Μ. Παρασκευόπουλος και δεν επέτρεψαν στην ομάδα της Αλεξανδρούπολης να παρεί ένα ματς το οποίο ήθελε πάση θυσία. Το τελικό 29-36 κρατά την ομάδα του Ηλία Τάρες στη ζώνη του υποβιβασμού καθιστώντας δύσκολη την παραμονή στην Α2.

Πεντάλεπτα: 2-3, 4-5, 5-8, 8-12, 12-15, 14-17 (ημ.), 17-19, 18-24, 21-28, 23-30, 26-34, 29-36.
Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης (Τάρες): Επιτρόπου 1, Ξηρόπουλος, Πιστόλας 5, Καρβουνίδης 3, Χαραλαμπίδης 2, Τζίνεβης 2, Κωστόπουλος 1, Καραβασίλης, Ιβόσεβιτς 1, Σέλκος, Γλήνιας, Θεοδώρου 4, Μπασδάνης, Χαριτούδης 3, Λαιλισίδης, Βουγιάνοβιτς 7.
ΓΣ Δράμα 86 (Βαλαβάνης): Τσεπίδης, Παπάζογλου, Γκαμώτσος, Παράσχου, Θυμίδης 5, Κοβογλανίδης 2, Κουρουτζίδης 1, Χαϊτίδης 4, Κοτσαμαρίκογλου 1, Βάκκας, Κουρτίδης 4, Ιακωβίδης 15, Τσιτσίγκος 2, Φραγκούλης 1, Κρανάς 1, Γιαννακόπουλος.