Ο Ηρακλής υποδέχθηκε στο Ιβανώφειο για την 18η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Γυναικών τον Ολυμπιακό Βόλου στο ντέρμπι της κορυφής με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα. Παρόλα αυτά η νίκη δεν πανηγυρίστηκε δεόντως μιας και το τρίποντο της Ταντουρόφσκα στο τέλος του αγώνα διατήρησε τη διαφορά του πρώτου αγώνα για τις Θεσσαλές, όντας πλέον το πρώτο φαβορί για την κατάκτηση της πρώτης θέσης και την άνοδο στην Α1. Από κοντά βέβαια στη βαθμολογία ακολουθεί ο Απόλλων Καλαμαριάς ο οποίος επικράτησε με σχετική άνεση των Σερρών και την ομάδα της Θεσσαλονίκης να είναι μόνη στην 3η θέση. Στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα διατηρήθηκε η Ολύμπια Λάρισας παρά την ήττα στην Πυλαία από την τοπική ομάδα. Ενδιαφέρον όμως είχε και το ντέρμπι για την αποφυγή του υποβιβασμού ανάμεσα στους Τιτάνες Δράμας και τον ΠΑΣ Γιάννινα στην Ήπειρο με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα και παράλληλα βαθμολογική ανάσα ενόψει της συνέχειας, σε έναν αγώνα βέβαια που δεν έλειψαν και τα επεισόδια μιας και λίγα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης οπαδοί πέταξαν αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο.

ΑΕ Πυλαίας – Ολύμπια ΓΣ Λάρισας 62-59
Εχοντας προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι η ΑΕ Πυλαίας επικράτησε με 62-59 της Ολύμπα Λάρισας. Το παιχνίδι είχε συγκλονιστικό φινάλε καθώς οι γηπεδούχοι είχαν εξασφαλίσει διαφορά δέκα πόντων 1:12 πριν το τέλος όμως η ομάδα της Θεσσαλίας μείωσε σε 60-59. Η Πετρίδου με δύο βολές τέσσερα δεύτερα πριν την λήξη έγραψε το τελικό σκορ.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης, Χατζηκώστας.
Δεκάλεπτα: 18-13, 31-24, 48-40, 62-59.
ΑΕ Πυλαίας (Λίτσου, Γιάνναρος): Ζωγράφου 12, Πετρίδου 15 (2), Γρηγοριάδου, Κοκκίνου 4, Βατσιτσίδου 5, Ζιβώνη 4, Καρατζά 6, Γαλιτσιάνου 17 (3).
Ολύμπια ΓΣ Λάρισας (Λότφι): Δημητρέλια, Σουλιώτη 12, Παπαστεργίου, Λιάσκου, Σκαρλή 2, Μαγδαλιανίδου, Κουτσουνούρη 30 (1), Καλλίδη 9.

ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς – ΑΟ Σερρών 65-20
Εντυπωσιακές οι γυναίκες του Απόλλωνα επικράτησαν στην Καλαμαριά με 65-20 του ΑΟ Σερρών σε ένα ματς που δεν αντέχει σχολιασμό.

Δεκάλεπτα: 14-2, 25-12, 51-14, 65-20
Διαιτητές: Σπυρόγλου-Ιορδανίδης
ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς (Γκογκάκης-Καρακασίδου): Σταμπή 9, Ιγγλέζου 9 (1), Παλλάνη 2, Καλαντίδου 8, Ακσεχέρογλου 6, Σολωμού 13 (1), Φλώρου 4, Καϊμακτσή 5 (1), Γραμματικού 9 (2).
ΑΟ Σερρών (Δώδος): Αγγειοπλάστη, Μαραγκού, Τόγα 6, Μπακιρτζίδου 4, Τζιαμπάζη 4, Νασιάκου 4, Χατζηπαύλου 2, Λαδοπούλου Κ., Στεφανίδου.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρυσίου 61-56

ΓΣ Ηρακλής – ΑΣ Ολυπιακός Βόλου 65-61
Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, ο Ολυμπιακός Βόλου ηττήθηκε στη Θεσσαλονίκη από τον Ηρακλή με 65-61(πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα). Όμως, η βολιώτικη ομάδα ήταν αυτή που πανηγύρισε καθώς κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά των έξι πόντων με την οποία είχε κερδίσει στον πρώτο γύρο και συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας του Βορείου Ομίλου της Α2 γυναικών και να προβάλλει ως το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την άνοδο στην Α1.

Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε να χάνει στην τρίτη περίοδο μέχρι και με 20 πόντους (σκορ 53-33), στην τελευταία καθοριστική περίοδο κατάφερε να ανατρέψει τη διαφορά και να χτυπήσει στα ίσα το ματς, περιορίζοντας τελικά την έκταση της ήττας μόλις στους τέσσερις πόντους.
Αν και στο 35′ έχανε με 61-47, στη συνέχεια κάνοντας ένα σερί 9-0 (τρίποντο της Ζήτη, βολές Παγκαλίδου και Ζέρβα, καλάθι της Σουλτάνη), μείωσε στο 38′ σε 61-56. Η Λογδανίδου έκανε για τον Ηρακλή το 63-56 για να απαντήσει στο 1.30” η Σουλτάνη σε 63-58. Η Λογδανίδου με μια εύστοχη βολή στο 1’11” έκανε το 64-58 και στα 25” η Κωτούλα με εύστοχη βολή το 65-58. Ομως, ο Ολυμπιακός Βόλου δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Δεκατρία δεύτερα πριν το τέλος η Ταντουρόφσκα μ’ ένα εκπληκτικό τρίποντο έκανε το 65-61, ενώ στη συνέχεια στα 7” αστόχησε ο Ηρακλής. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τις «ερυθρόλευκες» να πανηγυρίζουν έξαλλα την …χρυσή ήττα που πιθανότατα τους δίνει το εισιτήριο για την απευθείας άνοδο στην Α1 Εθνική κατηγορία.
Ο προπονητής του Ολυμπιακού Μιχάλης Καπουρνιώτης ευχαρίστησε την διοικούσα επιτροπή του συλλόγου για την στήριξη, ευχήθηκε περαστικά στην Κυριατζίδου που θα επανέλθει του χρόνου στην Α1, όπως είπε και έδωσε συγχαρητήρια στον Ηρακλή για την προπάθεια και ιδιαίτερα στις κ.κ. Τραμουντάνη και Ορτζέλ που είναι οι ψυχές του τμήματος.

Δεκάλεπτα: 15-15, 39-30, 55-36, 65-61
Διαιτητές: Παπαγεωργίου-Εκίζογλου
ΓΣ Ηρακλής (Συρόπουλος): Ελευθεριάδου 4, Τσουμπερλή 12, Κωτούλα 13 (1), Γιαννούδη 5, Τσακίρη, Τσαμπούρη 12 (2), Μαργαρίτη 2, Ξανθυνίδου, Γεροστεργίου 4, Τζιότζιου, Λογδανίδου 11, Καρακούλα 2.
ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Νούλα, Παγκαλίδου 4, Αγαγιώτη, Σουλτάνη 20 (2), Ντελή, Ταντουρόφσκα 16 (4), Δημητριάδου, Ζήτη 6 (1), Ζέρβα 11, Αγκάνη, Διαμαντοπούλου, Κοτσιάφτη 4.

ΠΑΣ Γιάννινα – ΑΣ Τιτάνες Δράμας 45-62
Από σοβαρά επεισόδια σημαδεύτηκε ο αγώνας μπάσκετ γυναικών ΠΑΣ Γιάννινα-Τιτάνων Δράμας, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται τελικά, παρά τη διακοπή του 4 λεπτά πριν το φινάλε. Νικητές ήταν οι Τιτάνες Δράμας με 45-62 και ουσιαστικά σώθηκαν, ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα θα περιμένει πλέον το συνδυασμό ανόδων και υποβιβασμών για να δει αν θα καταφέρει να ξαναβρεθεί στην Α2 την επόμενη σεζόν. Το ματς διεξαγόταν κεκλεισμένων των θυρών, καθώς ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε τιμωρία 2 αγωνιστικών για ρίψεις μπουκαλιών.

Τα επεισόδια ξεκίνησαν όταν παίκτρια της Δράμας γύρισε κι έκανε χειρονομία στον πάγκο του ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος διαμαρτυρόταν συνεχώς, λόγω των πολλών φάουλ που τον φόρτωσαν οι διαιτητές. Από τον πάγκο του ΠΑΣ σηκώθηκαν και κινήθηκαν προς την πλευρά της παίκτριας που τους έκανε τη χειρονομία κι εκείνη έτρεξε και κλειδώθηκε στην αίθουσα τύπου με τους διαιτητές να φεύγουν κι εκείνοι για τα αποδυτήριά τους, καθώς στο γήπεδο μπήκε κόσμος που ήταν στην εξέδρα.
Οι διαιτητές κάλεσαν την αστυνομία και αφού η διοίκηση του ΠΑΣ Γιάννινα έδωσε κι εκείνη τις απαραίτητες διαβεβαιώσεις, ότι το ματς μπορεί να ολοκληρωθεί, ζητήθηκε να αδειάσει τελείως το γήπεδο, ώστε το παιχνίδι να ολοκληρωθεί κανονικά.
Από εκεί και πέρα, βέβαια, ο υπόλοιπος αγώνας είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν μπορούσε να κοντράρει την Δράμα και πλέον θα έχει στραμμένη την προσοχή στους συνδυασμούς ανόδων και υποβιβασμών.

Δεκάλεπτα: 12-11, 17-28, 26-42, 45-62
Διαιτητές: Γραικός-Λαϊδης
ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Χρηστάκη 2, Σαρηγιαννίδου 9, Γιωτίτσα Ε. 11 (1), Βαλέκα, Μεντεσίδου 11 (1), Κατσίδου 10 (1), Γιωτίτσα Δ. 2, Ζέρβα, Μπουκουβάλα.
ΑΣ Τιτάνες Δράμας (Καρατσομπάνης): Στάικου 10, Παράσχου 5 (1), Καριώτη Κ., Σαμολαδά 11 (1), Αρσένογλου Μ., Γαϊτάνη Ε. 26 (2), Γιαντσιώρη 10, Κυριακίδου, Αθανασιάδου.

ΑΠΣ Ασπίς 2001 Ξάνθης – ΕΟ Σταυρούπολης 41-53
Πραγματοποιώντας κακό δεύτερο ημίχρονο η Ασπίδα Ξάνθη ηττήθηκε με 41-53 και σε συνδυασμό με την εκτός έδρας νίκη των Τιτάνων Δράμας στα Γιάννενα τα πράγματα περιπλέκονται, καθιστώντας την αναμέτρηση με την ομάδα της Δράμας σε δύο εβδομάδες στο Εύμοιρο σε μεγάλο τελικό, καθώς υπό προϋποθέσεις η 10η θέση που βρίσκονται τώρα οι Τιτάνες μπορεί να οδηγήσει σε υποβιβασμό.
Το παιχνίδι ξεκίνησε νευρικά και για τις δύο ομάδες, με την Ασπίδα να μην μπορεί να βρει διαδρόμους προς το καλάθι της Σταυρούπολης και να βρίσκεται πίσω στο πρώτο δεκάλεπτο με 9-13.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Ξάνθης βελτιώθηκε στην επίθεση  και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο μπροστά με 27-26.
Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κακό και νευρικό για την Ασπίδα, με πολλά λάθη και άστοχες επιθέσεις. Αυτό επέτρεψε στην ομάδα της Θεσσαλονίκης όχι μόνο να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ, αλλά και να ανεβάσει τη διαφορά και πάνω από τους δέκα πόντους, κλείνοντας την τρίτη περίοδο μπροστά με 32-43.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Ξάνθης προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση της, όμως η ομάδα της Σταυρούπολης άντεξε και κράτησε τη διαφορά γύρω στους δέκα πόντους, παίρνοντας τη νίκη με 41-53.

Δεκάλεπτα: 9-13, 27-26, 32-43, 41-53.
Διαιτητές: Γιαννούλης Αναστ.-Λάλλα
ΑΠΣ Ασπίς 2001 Ξάνθης (Καρά Αχμέτ): Μεχμέτ-Ουστά 3 (1), Καραλίδου Σ. 9 (1), Καρακώστα 6, Παπαχρυσοβέργη 3, Καραλή 2, Λαζαρίδου, Σακουλάκη 7 (1), Σουλιώτη 11, Καραλίδου Β., Χαλκίδου.
ΕΟ Σταυρούπολης (Μπαξεβάνος): Μυγδαλιά 13, Σαμαρά 5, Αντωνιάδου, Πολύχρου 3, Πλάτσα 1, Κελεκίδου, Κωστανάκη 21 (3), Κανέλογλου 4, Τσάνταλη 2, Πεχλιβανίδου 4.