Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 75-74 της Γουμένισσας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 20η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Άστοχες ήταν στο ξεκίνημα του αγώνα και οι δύο ομάδες, με αποτέλεσμα να συμβαδίζουν στο σκορ. Η γηπεδούχος ομάδα απέκτησε τον έλεγχο του αγώνα στο τελευταίο τρίλεπτο, προηγήθηκε μέχρι και με έξι πόντους (19-13) και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 21-17.

Με κεκτημένη ταχύτητα, από το πρώτο, μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΓΕ Πιερίας και προηγήθηκε με 25-18, 7’ 40” πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στην συνέχεια η Γουμένισσα ισορρόπησε τον αγώνα, με αποτέλεσμα η διαφορά να διατηρηθεί σε σταθερά επίπεδα και το ημίχρονο να βρει την ομάδα του Γιώργου Χρυσανθόπουλου να προηγείται με 38-28.

Η ΑΓΕ Πιερίας μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά στους δεκαεπτά πόντους (49-32), 6’ 57” πριν την ολοκλήρωσή του. Στην συνέχεια η Γουμένισσα αντέδρασε, εκμεταλλευόμενη και τη αμυντική χαλαρότητα των γηπεδούχων και μείωσε στους πέντε (50-45) 1’ 16” πριν το τέλος της περιόδου, η οποία βρήκε την ΑΓΕ Πιερίας να προηγείται με 53-47.

Στην συνέχεια, η ομάδα της Κατερίνης ανέκτησε τη διαφορά και την έφτασε ξανά σε διψήφιο επίπεδο (64-51) 7’ 22” πριν τη λήξη, με την Γουμένισσα να μειώνει και πάλι, αυτήν τη φορά στους πέντε πόντους (66-61), 4’ 57” πριν την ολοκλήρωση του αγώνα. Η γηπεδούχος ξέφυγε ξανά με δέκα (73-63), 2’ 52” πριν το τέλος και τελικά έφτασε στην τελική επικράτηση με 75-74, παρά την ύστατη προσπάθεια της φιλοξενούμενης ομάδας να πετύχει την ανατροπή.

Διαιτητές: Μελανίδης – Μητώνας

Δεκάλεπτα: 21-17, 38-28, 53-47, 75-74.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Στεφανίδης, Γιαμούζης 5 (1), Τσολακίδης 12 (1), Καραγιάννης 19 (3), Καρατόλιος 10 (2), Αδαμόπουλος, Βαφόπουλος 16, Κοιλιάς, Κελαδίτης 11 (3), Δαμαλής 2, Δερμίσης, Ματσέλος.

ΑΟΚ Γουμένισσας (Κουλάνης): Σανιδας 8, Σαμαράς, Τάσιος 5, Κώστας 5 (1), Μπέλτσης 29 (1), Σπυρόπουλος 7, Τάτσης Λ. 11, Γκάτος, Γερακαρτσής 5 (1), Τάτσης Π. 4.