Ο Αρχέλαος επικράτησε με 3-2 της Νέας Γενεάς, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 15η αγωνιστική του 2ου υποομίλου του Β’ ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Δυνατά μπήκε στον αγώνα ο Αρχέλαος, ο οποίος προηγήθηκε με 4-1, 7-2 και στην συνέχεια με 10-4. Η Νέα Γενεά απάντησε μειώνοντας σε 10-8, αλλά η ομάδα της Κατερίνης ξέφυγε ξανά, αυτή τη φορά με έξι πόντους (15-9). Η φιλοξενούμενη μείωσε στους δύο (16-14), αλλά ο Αρχέλαος άνοιξε τη διαφορά και πάλι, αυτή τη φορά στους πέντε (20-15) και έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-19.

Η Νέα Γενεά ήταν ο ομάδα που μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ, παρόλα αυτά δε μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμα που πήρε με 5-8, καθώς ο Αρχέλαος προσπέρασε με 12-9, αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα με τις φιλοξενούμενες να ισοφαρίζουν άμεσα (12-12). Η ομάδα της Κατερίνης προηγήθηκε με 21-18 και 23-20, με την ομάδα του Ασβεστοχωρίου να καταφέρνει την ανατροπή και να κατακτά το σετ με 23-25.

Το ξεκίνημα και το τρίτου σετ άνηκε στην Νέα Γενεά, η οποία προηγήθηκε με 1-4, 5-10 και 6-17, βγάζοντας από νωρίς τον Αρχέλαο εκτός της διεκδίκησης του σετ, το οποίο και κατέκτησε με 19-25.

Ο Αρχέλαος προηγήθηκε με 5-2 και 8-3 και έδειξε αποφασισμένος να στείλει έναν ακόμα αγώνα στο tie break. Το στοιχείο που διακρίνει όμως τη φιλοξενούμενη, η μαχητικότητα, άλλαξε τα δεδομένα του σετ, καθώς προσπέρασε με 11-12. Το υπόλοιπο σετ κύλησε πόντο πόντο με τις λεπτομέρειες να γέρνουν την πλάστιγγα προς τη πλευρά του Αρχέλαου.

Στο πέμπτο σετ οι ομάδες συνέχισαν να βαδίζουν χέρι χέρι μέχρι το 5-5, με την Νέα Γενεά να παίρνει προβάδισμα τριών πόντων στην αλλαγή γηπέδου (5-8) και στην συνέχεια με 6-10. Ο Αρχέλαος μείωσε σε 9-11 και 12-13 με τις λεπτομέρειες να δίνουν τους δύο πόντους της νίκης

Τα σετ: 25-19, 23-25, 19-25, 26-24, 17-15, σε 140’.