Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 54-52 από τις Σέρρες, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Σερρών, σε αγώνα για τη 19η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, η λήξη του οποίου βρήκε τον Πιερικό Αρχέλαο να προηγείται με 12-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα της ομάδας της Κατερίνης δεν τα πήγε καλά και σε συνδυασμό με τις άστοχες επιθετικές επιλογές από την περιφέρεια, η γηπεδούχος ομαδα κατάφερε να προηγηθεί με 36-29.

Τα κορίτσια της Τασούλας Τσιρογιάννη βελτιώθηκαν αισθητά στην άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να καταφέρουν να μειώσουν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (44-43).

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τις Σέρρες να παίρνουν τη νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα με καλάθι της Μπακιρτζίδου.

Διαιτητές: Πλατέλα – Παπαδοπούλου

Δεκάλεπτα: 12-15, 36-29, 44-43, 54-52.

ΑΟ Σερρών: Αγγειοπλάστη, Μαραγκού 13 (1), Τόγα 5 (1), Μπακιρτζίδου 17, Τζιαμπαζή 15 (5), Βλαχβέη, Νασιάκου 2, Λαδοπούλου 2, Στεφανίδου.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τσιρογιάννη): Καραλή, Πουρσανίδου, Λεκάι, Ζουγκουρίδου 12 (4), Φλώρου 14, Γκοτζαμάνη 3 (1), Δαβιτίδου 8, Μπαγκλαρίδου 2, Μπουμπουλέντρα, Κωτούλα 13, Δημητριάδου.