Με σχετική άνεση συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους στο 2ο όμιλο της Α2 Γυναικών οι πρωτοπόροι Ολυμπιακός Βόλου και Ηρακλής στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής. Ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός Βόλου είχε ένα εύκολο μεσημέρι κόντρα στην Ασπίδα Ξάνθης, ενώ εξίσου εύκολο ήταν το πέρασμα του Γηραιού από την Δράμα στον αγώνα τους τοπικούς Τιτάνες. Την έκπληξη έκανε η Αναγέννη Νέου Ρυσίου που νίκησε την Ολύμπια Λάρισας. Στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ο Απόλλωνας Καλαμαριάς πήρε τη νίκη κόντρα στην Σταυρούπολη, ενώ εύκολα επικράτησε και η Πυλαία του ΠΑΣ Γιάννινα εντός έδρας. Δύσκολη νίκη πανηγύρισαν επί του Πιερικού Αρχέλαου οι Σέρρες, και αναπτέρωσαν τις ελπίδες παραμονής τους στην κατηγορία.

ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου – ΑΠΣ Ασπίς 2001 Ξάνθης 87-39
Με συνοπτικές διαδικασίες και με χαρακτηριστική άνεση, όπως συνηθίζει, ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε με 87-39 της Ασπίδας Ξάνθης στο ΕΑΚ. Η νίκη αφιερώθηκε στην Εύη Κυριατζίδου, που χειρουργήθηκε πριν λίγες μέρες στον χιαστό κα αναμένεται σε πέντε μήνες να επανέλθει στα παρκέ, προκειμένου να βοηθήσει την ομάδα της στην Α1, όπως όλα δείχνουν.
Ο Ολυμπιακός μετά το 23-11 του πρώτου δεκαλέπτου, έπαιξε στο δεύτερο με την κανονική του πεντάδα και κατάφερε να προηγείται στο 20’ με 25 πόντους διαφορά (46-21), την οποία αύξανε συνεχώς στην επανάληψη, φτάνοντάς την στο τέλος στους 48 πόντους.

Διαιτητές: Χατζηκώστας-Μποϊτσης
Δεκάλεπτα: 23-11, 46-21, 68-27, 87-39.
ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου (Καπουρνιώτης-Μπορίνος):
Νούλα, Παγκαλίδου 10 (3), Αγαγιώτη 8 (2), Τότση 2, Ζέρβα 2, Σουλτάνη 24 (1), Χούτα 2, Ταντουρόφκσα 25 (4), Ζήτη, Αγκάνη 2, Διαμαντοπούλου 2, Κοτσιάφτη 10.

ΑΠΣ Ασπίς 2001 Ξάνθης (Κααρά Αχμέτ): Καραλίδου Σ. 6, Κουτρουβέλη, Σακουλάκη 7(1), Παπαχρυσοβέργη 2, Σουλιώτη 14(1), Καραλή 10, Καραλίδου Β.

ΕΟ Σταυρούπολης – ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς 49-62
Εχοντας προβάδισμα σχεδόν σε όλο το παιχνίδι ο Απόλλων Καλαμαριάς επικράτησε με 49-62 στην Ηλιούπολη του ΕΟ Σταυρούπολης. Οι Πόντιες ήταν πολύ καλύτερες στο δεύτερο ημίχρονο όταν και πήραν σημαντική διαφορά στο σκορ.

Διαιτητές: Τοκμακίδης-Τεμέλκου
Δεκάλεπτα: 15-19, 31-30, 38-46, 49-62
ΕΟ Σταυρούπολης (Μπαξεβάνος): Μυγδαλιά 16, Σαμαρά 2, Αντωνιάδου, Κωστανάκη 12 (3), Κανέλογλου 6, Τσάνταλη 7 (1), Πλάτσα 2, Πεχλιβανίδου 2, Κελεκίδου 2.
ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς (Γκογκάκης-Καρακασίδου): Σταμπή 9 (1), Ιγγλέζου 5 (1), Καλαντίδου 6, Ακσεχέρογλου 14, Σολωμού 13 (2), Φλώρου 2, Καϊμακτσή 13 (2), Γραμματικού.

ΑΕ Πυλαίας – ΠΑΣ Γιάννινα 67-43
Σε μια εύκολη νίκη έφτασε η ΑΕ Πυλαίας επί του ΠΑΣ Γιάννινα για το πρωτάθλημα της Α2 των γυναικών. Οι γηπεδούχες από την πρώτη κιόλας περίοδο πήραν μεγάλο προβάδισμα στο σκορ, το οποίο και διατήρησαν ως το φινάλε.

Διαιτητές: Γιαννούλης-Κανελλόπουλος
Δεκάλεπτα: 21-6, 32-18, 47-25, 67-43
ΑΕ Πυλαίας (Λίτσου-Γιάνναρος): Ζωγράφου 4, Πετρίδου 14 (1), Γρηγοριάδου 4, Κοκκίνου 5, Βατσιτσίδου 17, Ζιβώνη 3, Καρατζά 2, Γαλιτσιάνου 18 (3), Πλουμπή.
ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Τσίπα, Γιωτίτσα Ε. 4, Βαλέκα 3, Μεντεσίδου 9, Κατσίδου 17 (5), Χρηστάκη 4, Γιωτίτσα Δ. 2, Μπουκουβάλα 4.

ΑΟ Σερρών – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 54-52

Ολύμπια ΓΣ Λάρισας – ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρυσίου 28-59
Εντυπωσιακή εμφάνιση για την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου που επικράτησε στη Λάρισα με 28-59 της Ολύμπια. Οι νικήτριες που έπαιξαν τρομερή άμυνα σε όλο το παιχνίδι, είχαν το προβάδισμα από την αρχή και το διεύρυναν στην τελευταία περίοδο.

Οι παίκτριες και η προπονήτρια αφιέρωσαν την επιτυχία στην Εύη Μαραγκού που τραυματίστηκε στον χιαστό στο προηγούμενο παιχνίδι.

Διαιτητές: Μπάρδας, Καντερές.
Δεκάλεπτα: 8-16, 18-30, 24-37, 28-59.
Ολύμπια ΓΣ Λάρισας (Λότφι): Δημητρέλια, Σουλιώτη 11 (1), Ντούρα, Παπαστεργίου 1, Λιάσκου, Σκαρλή 1, Μαγδαλιανίδου 5, Κουτσουνούρη 6, Καλλίδη 4.
ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρυσίου (Μύρβαλη): Καλομιτσίνη 9 (1), Καζαντζή, Ταυροπούλου 3, Τζίκου 13 (1), Μούρτου 11 (1), Ψαρρά 13 (3), Παπαδάκη 5, Βασλαματζή 3 (1), Αθανασιάδου 2.

ΑΣ Τιτάνες Δράμας – ΓΣ Ηρακλής 46-61
Καλύτερος στην τελευταία περίοδο ο Ηρακλής επιβλήθηκε στην Δράμα με 46-61 των Τιτάνων. Οι γηπεδούχοι που αγωνίστηκαν χωρίς την Σαμολαδά (τραυματίστηκε στον προηγούμενο αγώνα στα Γιάννινα) ήταν κοντά στο σκορ και κατάφεραν να μειώσουν σε 42-43, στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Στην επόμενη φάση όμως τραυματίστηκε η πρώτη σκόρερ τους, Γαϊτάνη, με αποτέλεσμα ο Γηραιός να ξεφύγει στο σκορ.

Δεκάλεπτα: 13-18, 26-33, 39-43, 46-61
Διαιτητές: Χρυσάφης-Χατζημπαλίδης
ΑΣ Τιτάνες Δράμας (Καρατσομπάνης): Στάικου 6 (1), Παράσχου 4 (1), Βαρσάμη, Αρσένογλου, Γαϊτάνη 22 (1), Γιαντσιώρη 14 (1), Κυριακίδου, Αθανασιάδου.
ΓΣ Ηρακλής (Συρόπουλος): Τσουμπερλή 9 (1), Ελευθεριάδου 3 (1), Κωτούλα 8 (2), Γιαννούδη 12 (1), Τσαμπούρη 6 (2), Μαργαρίτη 4, Γεροστεργίου 7 (1), Τζιότζιου 2, Λογδανίδου 10, Καρακούλα.