Το Αγρίνιο επικράτησε στο ντέρμπι με το Στρατώνι, στην Αιτωλοακαρνανία. Η ακάθεκτη και πρωτοπόρος Καστοριά εξάλλου, πέρασε και από την έδρα της Γέφυρας, ο Ερμής Αγιάς έφυγε με διπλό από τον Εύοσμο επί του Αίαντα και η Καρδίτσα δραπέτευσε από την Ξάνθη με νίκη επί της Ασπίδας. Οι δύο θεσσαλικές ομάδες εξακολουθούν να βαδίζουν χέρι χέρι στην 2η θέση (ισοβαθμούν), με στόχο η μία να προσπεράσει την άλλη. Σε άλλα ματς, το Ανατόλια λύγισε στον έξτρα χρόνο την ΧΑΝΘ, σε επεισοδακό παιχνίδι, ο Φίλιππος Βέροιας σημείωσε εκτός έδρας διπλό ελπίδας κόντρα στον Πολύγυρο, ο Ερμής επικράτησε του Χαρίλαου Τρικούπη στον Λαγκαδά και η Ευρώπη Πευκοχωρίου επιβλήθηκε, με ανατροπή, του αξιόμαχου Πιερικού Αρχέλαου.

ΑΟ Αγρινίου – ΣΑ Στρατωνίου 66-61
Τη 13η νίκη του στο πρωτάθλημα του 2ου Ομίλου της Β΄ Κατηγορίας πέτυχε ο ΑΟ Αγρινίου που επιβλήθηκε στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου του Στρατωνίου με 66 – 61.

Το ξεκίνημα ήταν πολύ καλό για τους παίκτες του Χρήστου Μυριούνη που ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους και έκλεισε το δεκάλεπτο με 20-12.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και το ημίχρονο έκλεισε με 32-30.
Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου η ομάδα του Στρατωνίου πήρε προβάδισμα ενός πόντου, όμως οι παίκτες του ΑΟΑ αντέδρασαν άμεσα και ξέφυγαν με διαφορά 14 πόντων στο 30ο λεπτό.
Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ξανά φτάνοντας να πλησιάσουν μέχρι 3 πόντους, όμως ο ΑΟ Αγρινίουκράτησε τη νίκη.

Διαιτητές: Ρίζος, Νάστος
Δεκάλεπτα: 20–12, 32–30, 55–41, 66-61.
ΑΟ Αγρινίου (Μυριούνης): Τασόπουλος 9, Μπερερής 11, Σταμούλης, Σαπλαούρας, Πουρνάρας, Μπαρούχας, Τάσσος 12, Γκρέκας 4 (1), Μήτσου 9 (1), Γκόβας 21 (3), Μακρής, Δασκαλάκης.
ΣΑΑΚ Στρατωνίου (Χατζούλης): Κελεσίδης 4, Πονόπουλος, Συμεών, Κουντουραντζόγλου 5, Δελίδης 5 (1), Σουτζόπουλος 7 (1), Σαμαράς 4, Φλιάτης Ι. 4, Θωμαΐδης 9, Φλιάτης Γ. 5, Πολιτόπουλος, Δασκαλόπουλος 18.

ΑΣ Ευρώπη Πευκοχωρίου – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 70-66

ΚΣ Γέφυρας – ΑΣ Καστοριάς 74-85

Διαιτητές: Γερακίνης, Φακίτσας
Δεκάλεπτα: 17-20, 41-45, 55-69, 74-85.
ΚΣ Γέφυρας (Τουλούμης): Κρομήδας 12, Δανάκης, Βάσκος 5 (1), Κολοκοτρώνης 2, Καζαμίας 7 (1), Μυλωνίδης 15 (1), Βογιατζής, Ταραμάς 8 (2), Ιατρίδης, Μπίσκας 16 (3), Καρούζος 8.
ΑΣ Καστοριάς (Σούλιος): Κυριακόπουλος 28 (5), Χονδρογιάννης, Ματενίδης 11 (1), Απιδόπουλος, Ελευθεριάδης 12 (1), Μπέγος 9 (3), Τερσενίδης, Τασιούδης, Τεπετίδης 6 (1), Αντωνιάδης 6 (2), Μπένας 8, Τσότσος 5.

ΑΠΣ Αίας Ευόσμου – ΓΣ Ερμής Αγιάς 60-83

Διαιτητές:  Ευφραιμίδης, Ταρενίδης Κ.
Δεκάλεπτα: 21-32, 34-44, 46-67, 60-83.
ΑΠΣ Αίας Ευόσμου (Παπαδόπουλος, Ξανθόπουλος): Τσιμπής 12, Δεληγιάννης 2, Τσιακλαγκάνος 9, Σπύρας 20, Καραμανώλης 5, Σικαλίδης 3, Κόκουρας 9, Σεκαδάκης Γ., Μπαλτζόπουλος, Καδής, Σεκαδάκης Δ.
ΓΣ Ερμής Αγιάς (Γιασσάρης): Μηλιώνης 11, Αγαπίου 5, Τσιαμπαλής 5, Γκανέτσας 2, Νταλός 3, Κόμματος 29, Περρωτής 3, Τριανταφύλλου 17, Βαβάτσικος 5, Γούλας 3.

ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά – ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης 80-69

Διαιτητές: Τσιαπλής, Κατωτικίδης
Δεκάλεπτα: 18-19, 46-31, 56-53, 80-69.
ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά(Αμοιρίδης, Σπασέγκος): Καϊκλής 3, Ράπι, Σπουργίτης, Ακεψιμαΐδης 11 (1), Μάρουσιτς 19 (3), Νώτης 5, Παρίτσης 8, Πιλκούδης 2, Μέλλιος, Γκαμούρας 19, Ελευθεριάδης 6 (1), Καντάρκος 6.
ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης (Δημητριάδης, Μούτσιος): Ιωάννου 3 (1), Βουρνάς 4, Λιβαδάς, Παπαδιονυσίου 9, Τοπουζίδης 7, Μουράτογλου 21, Σταυρόπουλος 5, Παπαρέγκας 3, Γεωργιάδης 12, Ψάλτου 5.

ΣΑΑΚ Ανατόλια – ΧΑΝΘ 83-77

Διαιτητές: Τσιτρσιμάλης, Σιταρίδης
Δεκάλεπτα: 18-20, 32-34, 55-52, 73-73 (κ. α.), 83-77 (παρ.)
ΣΑΑΚ Ανατόλια (Γκαϊτατζής, Ευγενειάδης): Ξενιτίδης, Πρωτούλης 15 (2), Βρεττάς 4 (1), Σιώπης 7 (1), Γαλανίδης 21 (3), Μπίλιος, Συμεωνίδης 7, Αζίζης 2, Σταματόγιαννης 8 (1), Τζουβάρας 2, Βεργίνης 10, Κοτσάνος 7.
ΧΑΝΘ (Νικολαΐδης): Ιορδάνογλου 10, Αμπατζάς 21 (2), Βλάχος 14 (1), Ελευθεριάδης 2, Ζιάκας 3 (1), Ερμείδης Π., Γεωργάκης 11 (2), Παπαχρήστου, Μελίδης 6, Φυλακτός, Λευκαδίτης 8, Ερμείδης Δ.

ΑΠΣ Ασπίς Ξάνθης – ΑΣ Καρδίτσας 64-70
Χωρίς να πιάσει την απόδοση των προηγούμενων παιχνιδιών η Ασπίδα Ξάνθης ηττήθηκε στο Εύμοιρο από την Καρδίτσα με 64-70. Η ομάδα της Καρδίτσας είχε απάντηση σε κάθε πρόβλημα που τις έβαλε η ομάδα της Ξάνθης, με τους γηπεδούχους να έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία και ιδιαίτερα από τον πρώτο διαιτητή Τσοκόλη.
Η ομάδα της Καρδιτσας ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και κλείνοντας την άμυνα της προηγήθηκε με 10-18 στο πρώτο δεκάλεπτο και 24-31 στο ημίχρονο.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η Καρδίτσα προηγήθηκε με 33-49, εκμεταλλευόμενη τα πολλά λάθη της Ασπίδας, τα άστοχα σουτ, αλλά και τον εκνευρισμό παικτών και πάγκου από τα σφυρίγματα των διαιτητών. Η Ασπίδα πάντως αντέδρασε και με σερί 13-6 μείωσε σε 46-55, το οποίο ήταν και σκορ τρίτου δεκαλέπτου.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Καρδίτσα διατηρούσε τη διαφορά πάνω από τους 8 πόντους και 4’ 30″ πριν το τέλος ήταν μπροστά με 55-65, έχοντας τον έλεγχο του αγώνα. Οι παίκτες της Ασπίδας έκαναν την τελευταία τους αντεπίθεση και μείωσαν σε 64-68, 2′ 14″ πριν το τέλος του αγώνα. Εκεί οι παίκτες της Ασπίδας δεν είχαν καθαρό μυαλό, έχασαν τρεις επιθέσεις με την Καρδίτσα να προηγείται 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος με 64-69. Στο σημείο αυτό η Ασπίδα αστόχησε στην τελευταία της επίθεση και ενώ οι παίκτες των δύο ομάδων έδιναν χειραψίες και περίμεναν την κόρνα της γραμματείας, ο Καμαριώτης εκδήλωσε χωρίς λόγο επίθεση. Ο Τσιαβές του έκανε σκληρό φάουλ λόγω εκνευρισμού για αυτή την ενέργεια, με τους παίκτες και τον πάγκο της Ασπίδας να πέφτουν πάνω στον παίκτη της Καρδίτσας. Ο Καμαριώτης ευστόχησε σε νεκρό χρόνο στη μία βολή και διαμόρφωσε το τελικό 64-70, κάτω από τις αποδοκιμασίες όλου του γηπέδου.

Διαιτητές: Τσοκόλης, Δαμίγος
Δεκάλεπτα: 10-18, 24-31, 46-55, 64-70.
ΑΑΠΣ Ασπίδα Ξάνθης (Ιωαννίδης, Παναγιωτόπουλος): Ντεμάι, Μασμανίδης, Παπαδάκης 1, Γρούδος 2, Τσιώγκας 5 (1), Στεφανίδης 20 (5), Τσιαβές 10 (1), Μαντζουράνης, Ασημάκης 5, Παπαθανασίου 3 (1), Μανδαλάκης 14 (1), Πετς 4.
ΑΣ Καρδίτσας (Ρουμελιώτης, Κομποδιέτας): Σκορδάς 4 (1), Κουρέπης, Ζωιτσάκος, Λάκκας 12 (2), Μαυρογιάννης 9, Παππάς Κ. 7 (1), Πάσσας, Καμαριώτης 18 (2), Παπαδόπουλος 6, Τριχόπουλος 10 (2), Παππάς Γ. 4.

ΑΟ Πολύγυρου – ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας 63-69
Με εκπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο ο Φίλιππος Βέροιας κατάφερε και πήρε μια πολύτιμη εκτός έδρας νίκη επι του Πολύγυρου με σκορ 66-69.

Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 20-14 στο 10′ και 31-26 στο 20′ στην επανάληψη ήταν πιο συγκεντρωμένη και στο 26′ πέρασε μπροστά με 38-42. Στο 35′ οι γηπεδούχοι μέιωσαν σε 54-58 αλλά οι πάικτες του Γκίμα κράτησαν το προβάδισμα και πήραν την νίκη με 66-69. Επόμενο παιχνίδι στο Δ.Α.Κ «Δημήτριος Βικέλας» με τον ομάδα του Πευκοχωρίου.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης, Ξέρας
Δεκάλεπτα: 20-14, 31-26, 44-55, 66-69.
ΑΟ Πολύγυρου  (Καραπιπερίδης): Ζαγορίτης, Πιπιλιάρης 11 (1), Πετρίδης 11 (1), Παπασαραφιανός 3 (1), Βούλγαρης, Χρηστίδης, Νησιώτης 15, Μούκαρης 12 (1), Μίκιτς 14 (1).
ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Τσιμίδης, Τσεσμετζίδης, Βάλλιος 10 (3), Παπαδόπουλος 8, Κοθράς 20 (1), Σιόλογκας 12, Θεοδωρίδης 8, Σταυριανίδης 11 (2), Τόκας.