Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 62-44 του Αετού Κιλκίς, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, στον πρώτο ημιτελικό του Final Four του Πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, με αποτέλεσμα να είναι άστοχες, να υποπίπτουν συχνά σε λάθη και να συμβαδίζουν στο σκορ με το προβάδισμα να εναλλάσσεται. Ο Αετός Κιλκίς πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (6-10) 3’ 45” πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Πιερικό Αρχέλαο να σημειώνει επτά αναπάντητους πόντους και να προσπερνά με 13-10, 1’ 49” πριν το τέλος και τον Αετό Κιλκίς να απαντά κλείνοντας το δεκάλεπτο προηγούμενος με 13-14.

6” μετά την συμπλήρωση ενός λεπτού αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αετός Κιλκίς έφτασε ξανά τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (13-17). Η συνέχεια άνηκε στον Πιερικό Αρχέλαο, ο οποίος έτρεξε ένα σερί 13-0 και πήρε ένα προβάδισμα εννέα πόντων (26-17), 3’ 25” πριν το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο έληξε με 33-22 υπέρ της ομάδας της Κατερίνης.

Ο Πιερικός Αρχέλαος κυριάρχησε στο τρίτο δεκάλεπτο και διεύρυνε τη διαφορά, η οποία έφτασε μέχρι και στους είκοσι πόντους (49-29), 1’ 32” πριν το τέλος της περιόδου, το οποίο τον βρήκε να προηγείται με 49-32.

Σε διαδικαστικού χαρακτήρα εξελίχθηκε το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους δύο προπονητές να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες τους και το τελικό αποτέλεσμα να βρίσκει νικητή τον Πιερικό Αρχέλαο με 62-44.

Ο Πιερικός Αρχέλαος θα αντιμετωπίσει το ερχόμενο Σάββατο, 25 Μαρτίου, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Βέροιας Δημήτριος Βικέλας, στις 19:00, το νικητή του άλλου ημιτελικού, ανάμεσα στον Ζαφειράκη Νάουσας και την ΑΓΕ Πιερίας, ο οποίος ξεκινάει στις 19:00.

Διαιτητές: Ταρενίδης – Ελευθεριάδης

Δεκάλεπτα: 13-14, 33-22, 49-32, 62-44.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Κακουλίδης, Ταβαντζής 7, Πολυχρόνης 3 (1), Ζησόπουλος 7 (1), Μητσάλας, Χατζηλάμπρου 6, Τζιοβάρας 11 (3), Ταρενίδης 5, Τσιλιγγαρίδης, Τσιρογιάννης 18, Ιορδανίδης 4, Ζιώγας 1.

ΠΑΣ Αετός Κιλκίς (Μπαχταλιας): Σιδηρόπουλος 4 (1), Κολιαδήμας 3, Νταμοτσίδης 8 (1), Κακανόπουλος, Φιλιππίδης 7, Αραβίδης, Λούπος 2, Τσαρίδης 4, Γκρέκος 4, Μανδράς 4, Βακουφτσής 8, Αμοιρίδης.