Ο Ζαφειράκης Νάουσας επικράτησε με 53-51 της ΑΓΕ Πιερίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, στο δεύτερο ημιτελικό του Final Four του Πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Καλύτερα μπήκε ο Ζαφειράκης Νάουσας στον αγώνα, ο οποίος προηγήθηκε με 12-0 2’ 58” πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου, με την ΑΓΕ Πιερίας να μένει χωρίς για 7’ 15” και το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τον Ζαφειράκη να προηγείται με 15-7.

6’ 14” πριν το τέλος του ημιχρόνου η ΑΓΕ Πιερίας μείωσε στο καλάθι (17-15), ενώ 4’ 29” πριν την ανάπαυλα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (19-20). Ο Ζαφειράκης ανέκτησε το προβάδισμα και προηγήθηκε με 27-22 7” πριν μπούμε στο τελευταίο λεπτό με τη λήξη του ημιχρόνου να τον βρίσκει μπροστά στο σκορ με 27-23.

Η ομάδα της Νάουσας κατάφερε να ξεφύγει με εννέα (34-25) στο πρώτο τρίλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου, με την άμυνα της ΑΓΕΠ να βελτιώνεται στο δεύτερο μισό της περιόδου και να μειώνει σε 38-36, 1’ 08” πριν την ολοκλήρωσή της (41-38).

6’ 31” πριν τη λήξη του αγώνα η ΑΓΕ Πιερίας πήρε ξανά το προβάδισμα με 43-45 και προηγήθηκε με έξι πόντους 5’ 27” πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης. Στην συνέχεια ο αγώνας βάδισε σε τεντωμένο σκοινί με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, αλλά με την ΑΓΕ Πιερίας να κρατά το προβάδισμα, μέχρι 1’ 26” πριν το τέλος, όταν ο Ζαφειράκης πέρασε και πάλι μπροστά με 52-51 και να φτάνει στην τελική επικράτηση με 53-51, με την ΑΓΕ Πιερίας να αστοχεί στην τελευταία επίθεση και να μένει χωρίς πόντο στα τελευταία 3’ 32”.

Ο Ζαφειράκης Νάουσας θα αντιμετωπίσει το ερχόμενο Σάββατο, 25 Μαρτίου, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Βέροιας Δημήτριος Βικέλας, στις 19:00, τον Πιερικό Αρχέλαο και η ΑΓΕ Πιερίας τον Αετό Κιλκίς, στο ίδιο γήπεδο στις 17:00, στον αγώνα κατάταξης για την τρίτη θέση.

Διαιτητές: Ταρενίδης – Ελευθεριάδης

Δεκάλεπτα: 15-7, 27-23, 41-38, 53-51.

ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας (Πουρλίδας): Κελεσμήτος, Λίτος, Δάμτσιος, Δίντσης 7 (1), Ράπτης, Μπάμπος 8 (2), Ζαχαριάδης 15 (2), Ζέφυρος 11, Παυλίδης, Μπόλιος 12, Κελεμουρίδης, Θωμασιάδης.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Στεφανίδης 3, Γιαμούζης 19 (5), Τσολακίδης 5, Καρατόλιος 8, Δερμίσης 3, Αντωνίου, Τζουνίδης Ε. 10, Τζουνίδης Ν., Βουλγαράκης, Ματσέλος, Βαϊτσόπουλος, Αδαμίδης.