Ο Πιερικός επικράτησε με 3-1 σετ του Αρχέλαου, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 12η αγωνιστική του ομίλου της ΕΣΠΕΜ της Β’ Εθνικής Κατηγορίας.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Πιερικός έπιασε στην πρώτη θέση τον συμπολίτη του, ο οποίος παρουσιάστηκε αγχωμένος, ωστόσο ο Αρχέλαος διαφύλαξε το πλεονέκτημα των δεκατριών πόντων που είχε από τον πρώτο αγώνα, όπου είχε νικήσει με το ίδιο σκορ και έτσι υπερτερεί στη μεταξύ τους ισοβαθμία και κρατά στα χέρια του την υπόθεση της κατάκτησης του Πρωταθλήματος και ταυτόχρονα της κατάκτησης του εισιτηρίου που οδηγεί στην Α2 Εθνική Κατηγορία της επόμενης σεζόν.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Πιερικό να διατηρεί βραχεία κεφαλή και στο τέλος πήρε μία διαφορά και έφτασε στην κατάκτησή του με 25-21.

Ο Πιερικός ήταν η ομάδα που μπήκε δυνατά από την αρχή του δεύτερου σετ κι εκμεταλλευόμενος το άγχος και τα λάθη των παικτών του Αρχέλαου πήρε το προβάδισμα εξαρχής και έφτασε δίκαια στο 2-0, με 25-22.

Στο τρίτο σετ το άγχος έδειξε να αλλάζει στρατόπεδο και ήταν η σειρά του Αρχέλαου να πάρει το προβάδισμα από νωρίς και την ψυχολογία με το μέρος του. Ξέφυγε στο σκορ με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και στους δεκατρείς πόντους (8-21) και να παίρνει το σετ που χρειαζόταν και μάλιστα με μία διαφορά (12-25), χάρη στην οποία του αρκούσε η κατάκτηση πέντε πόντων στο τέταρτο σετ ώστε να διατηρήσει το πλεονέκτημα στη μεταξύ τους ισοβαθμία.

Ως εκ τούτου, το τελευταίο σετ απέκτησε νωρίς διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Πιερικό να το κατακτά με 25-22 και να φτάνει σε μία δίκαιη νίκη.

Τα σετ: 25-21, 25-22, 12-25, 25-22, σε 101’.