ΑΣ Πανεδεσσαϊκός – ΑΟΚ Βέροιας 54-63
Τις 20 νίκες έφτασε ο ΑΟΚ Βέροιας στο πρωτάθλημα, μετά και τη σημερινή του στην Έδεσσα με αντίπαλο τον τοπικό Πανεδεσσαϊκό.
Η ομάδα του Θωμά Τούσα τα…χρειάστηκε σήμερα, κόντρα σε μια σκληροτράχηλη ομάδα που είχε το προβάδισμα για 33 περίπου λεπτά, όμως στο τέλος μίλησε η εμπειρία αλλά και η εντυπωσιακή ευστοχία από πλευράς φιλοξενούμενων.
Χωρίς τον Γιάννη Λέφα, ο οποίος δεν αγωνίστηκε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, ο ΑΟΚ τα βρήκε σκούρα και βρέθηκε πίσω στο σκορ για μεγάλο χρονικό διάστημα της αναμέτρησης.
Όντας ιδιαίτερα άστοχος για 30 και πλέον λεπτά, περιορίστηκε στο να κρατά χαμηλά το σκορ και στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε να κάνει το come back και με όπλο της την επίθεση (σημείωσε 28 πόντους στο διάστημα αυτό και ενώ στα τρία πρώτα δεκάλεπτα είχε 35!), να επικρατήσει με 9 πόντους διαφορά.
Η σημερινή νίκη σφραγίζει και μαθηματικά την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια της Α ΕΚΑΣΚΕΜ και το παιχνίδι με τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια την τελευταία αγωνιστική (1/4), προσφέρεται για τη συμμετοχή των παικτών που υπολογίζονται από το παιδικό τμήμα του συλλόγου.

Δεκάλεπτα: 15-8, 24-15, 40-35, 54-63

ΑΟΚ Βέροιας: Τρομπούκης 14, Ουσουλτζόγλου 8, Χρυσάφης, Γκανάς 8 (2), Καπνάς 7 (1), Μάντσος 21, Παπουλίδης 5, Γιαννουζάκος

ΓΑΣ Αλεξάνδρειας – ΦΟ Αριδαίας 77-76
Την σπουδαιότερη και πιο πολύτιμη νίκη της σεζόν πέτυχε σήμερα ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια απέναντι στον δεύτερο της βαθμολογίας ΦΟ Αριδαίας, στην μεγάλη προσπάθεια που κάνει για την αποφυγή του υποβιβασμού.
Οι παίκτες του Στέλιου Γκότση σήμερα πραγματοποίησαν την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση συνδυάζοντας πάθος και θέληση για την κατάκτηση της νίκης, επί ενός πανίσχυρου και ποιοτικού αντιπάλου. Μία νίκη που υπό προϋποθέσεις, μπορεί να αποτελέσει νίκη σωτηρίας!
Ο ΓΑΣ μπήκε αποφασιστικά στο παιχνίδι και πήρε την πρωτοπορία από την αρχή του παιχνιδιού με μικρές διαφορές. Οι φιλοξενούμενοι αν και παρουσιάστηκαν με αρκετές ελλείψεις δεν παράτησαν το παιχνίδι, μειώνοντας στον πόντο με τη λήξη του ημιχρόνου (30-29).
Η επανάληψη έγινε πιο αμφίρροπη, με την Αριδαία να παίρνει το προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά τους παίκτες του ΓΑΣ να καταθέτουν ψυχή και να ανακτούν την πρωτοπορία. Στα τελευταία λεπτά είχαμε συνεχείς εναλλαγές του σκορ, με το ματς να οδηγείται στην παράταση μετά το τελικό 65-65 στην κανονική διάρκεια.
Στην πεντάλεπτη παράταση οι παίκτες του ΓΑΣ φάνηκαν πιο αποφασιστικοί στα κρίσιμα σημεία, καταφέρνοντας να πάρουν το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα αφού επικράτησαν με το τελικό 77-76.

Διαιτητές: Θεοδωρίδης – Παπαγεωργίου.

Δεκάλεπτα: 16-12, 30-29, 49-54, 65-65 (κ.α.), 77-76 (παρ.)

ΓΑΣ Αλεξάνδρεια (Γκότσης): Τερζίδης Κ., Ζήνας, Μπαγιώκας 13 (1), Ζησιός 9 (1), Γιοβανόπουλος 19 (1), Παπαδόπουλος, Παπαγερίδης 17 (3), Πουαρίδης, Τερζίδης Χ, Σιτσάνης 9 (1), Καραγιάννης 6, Περπερίδης 4.

ΑΓΕ Πιερίας – ΓΑΣ Έδεσσας 2011 63-66